Jak opravit popraskaný beton?

Nějakou plochu zalitou betonem, ať již podlahu, schody nebo plošinu s altánem, má doma téměř každý. Ne všichni však ví, že je potřeba ji hlídat a udržovat. Beton má totiž, kromě mnoha skvělých vlastností, i některé, bez nichž bychom se docela dobře obešli. Mezi druhou skupinu patří křehkost nebo dobrá savost. Právě to totiž způsobuje jeho popraskání. Pokud ho neopravíte hned v začátku, pak se vám také může docela dobře stát, že budete muset betonovou vrstvu pokládat znovu. To je časově náročné, vyžaduje to hodně materiálu a taky práce. Proto doporučujeme každý problém vyřešit hned v zárodku. Jak? S tím se vám v následujících řádcích pokusíme poradit.

Co způsobuje popraskání betonu?

Čím mohou být praskliny v betonu způsobeny, jsme si naznačili již v úvodu. Ale rozhodně nebude na škodu si to rozebrat podrobněji. Příčiny jsou dvě:

  • křehkost betonu
  • savost betonu

Beton především reaguje na každý pohyb. Takže pokud dojde k jeho "sednutí" nebo pokud se bude jeho podklad hýbat, může se na jeho povrchu snadno vytvořit zvětšující se prasklinka. Stejně to funguje, pokud do sebe beton natáhne za vlhka vodu a ta potom v chladu zmrzne. Zvýšení objemu znamená roztažení betonu, narušení struktury a opět vznik praskliny. Zprvu malé, ale pokud ji nebudete včas řešit, může se účinkem větru, vlhkosti a mrazu rozrůst a beton zcela zničit. Podobně, jako třeba zvětrávají v přírodě horniny. Pokud si něčeho takového všimnete, ale nebudete to řešit, může se vám snadno stát, že o celou betonovou konstrukci přijdete.

Jak popraskaný beton opravit?

Nyní přejděme k tomu nejdůležitějšímu, co vás asi nejvíce zajímá. Jak takto poškozený beton opravit? Pokud jsou praskliny již hluboké, pak bychom doporučili beton odstranit a nahradit do původní výšky novou vrstvou. Ale jsou-li zatím ve stádiu vzniku, pak se vám daleko více vyplatí jen drobná oprava poškozených míst. Postup je následující:

  1. Jestliže jsou praskliny velmi úzké, zvětšete je, aby byla možná oprava. Do příliš úzkého prostoru se vám nepodaří maltu natlačit a vznikne tak v betonu bublina, která je možná ještě horší než prasklina.
  2. Vyčistěte pečlivě povrch plochy, co se drolí, odstraňte, prach vysajte. Prachové částice by narušily strukturu zatvrdlé malty a ta by mohla popraskat.
  3. Pokud potřebujete tvar praskliny zlepšit, vyřízněte okolí do přijatelné formy flexou. Je to lepší, stěny otvoru jsou pak rovné a nově nanesená vrstva na ně lépe dosedne.
  4. Do dokonale vyčištěného prostoru naneste penetraci a nechte ji zaschnout. Následně naneste tenkou vrstvu malty. 
  5. Maltu nedávejte do praskliny všechnu najednou, nanášejte ji ve vrstvách, aby stíhala postupně tvrdnout.
  6. Jakmile skončíte s nanášením, vyhlaďte vrstvu, aby byla rovná a zarovnaná s povrchem, a nechte ji zatuhnout.
  7. Nejméně 24 hodin poblíž nic nedělejte, pro náročnější činnosti (jako je třeba pokládání dlažby) počkejte alespoň týden. Celá vrstva musí dobře do hloubky ztuhnout, jinak se může poškodit a celá práce může začít nanovo.

Jak zabránit popraskání betonu?

Pokud je beton pod střechou, nehrozí mu příliš velké riziko. Nebude na něj pršet ani foukat. Ale máte-li betonovou plochu vystavenou všem vnějším přírodním vlivům, měli byste se snažit, aby byl její povrch co nejrovnější. V sebemenším důlku se snadno zachytí voda a ta může napáchat nepříjemné věci. Stejně tak si již při betonování hlídejte, zda je podklad dobře udusaný a připravený. Protože pouze kvalitně připravená betonová plocha má šanci odolat popraskání. Ne sice stoprocentní, ale přinejmenším dost vysokou. Když budete navíc dbát na to, abyste beton nepoškodili ani mechanicky, měli byste jeho životnost výrazně prodloužit.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (6 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články