Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak se vyznat v brusných papírech na dřevo?

  

Dřevo je jedním ze základních materiálů ve stavebnictví, stejně jako se jedná o materiál, který je všudypřítomný ve vaší domácnosti. Kdo se dřevem pracuje, nebo to zatím jenom zkouší, ten se neobejde bez jeho obroušení. K tomu poslouží brusné papíry na dřevo. Jak se v nich vyznat a k čemu jsou jednotlivé typy určené? Poradíme vám.

Smirek jako základ

Brusný papír na dřevo se někdy označuje také jako smirkový papír. Toto označení není náhodné, jelikož je dáno samotným provedením brusného papíru. Ten kvalitní totiž využívá minerálu, kterým je právě takzvaný smirek. Odtud vznikl daný alternativní název. Tento minerál je rozemletý na menší zrnka a ta jsou následně nalepena na papír. A takto vzniká každý správný brusný papír na dřevo.

Rozhoduje jeho zrnitost

Pokud se v brusných papírech chcete dobře vyznat, je první věcí, na kterou se soustředit, takzvaná zrnitost. Někdy je nazýván i pojem hrubost. Ta se označuje nejprve písmenem „P“, ke kterému je přiřazena konkrétní číselná hodnota. Ta má poměrně široké rozmezí, jelikož zrnitost může začínat na hodnotě 20 a může končit na hodnotě 400. základní orientace v brusných papírech na dřevo je tedy spojena s písmenem P a konkrétním číslem.

Orientační rozdělení je celkem jasné. Čím je dané číslo nižší, tím je daný brusný papír hrubší. Čím je naopak vyšší, tím je jemnější. Toto označení nevzniklo náhodou. Označení jsou standardizovaná a v praxi uvádějí poměrnou velikost zrna v určitém rozsahu. Když se podíváme i na možnosti použití různé zrnitosti, tady je:

  • Velká zrnitost – Hrubší broušení
  • Střední zrnitost – Všestranné použití
  • Jemná zrnitost – uhlazování povrchů

Zajímejte se také o barvu brusného papíru

Barevné rozlišení má svůj důvod. Není zde proto, aby se například rozlišili jednotliví výrobci. Roli hraje to, jaké je použito takzvané abrazivo. Nabídka brusných papírů na dřevo je celkem bohatá a tak je dobré vědět, která barva brusného papíru bude ta pravá.

Když se podíváme na hlavní trojici, je třeba začít červenohnědou barvou, kdy jde o papír, kde najdete také drcený granát. Dále se setkáte i s brusným papírem, který obsahuje takzvaný oxid hlinitý. I ten je celkem používaným řešením. Třetí možností je takzvaný keramický brusný papír, který se vyznačuje obecně velmi hrubým povrchem. Do segmentu brusných papírů patří ještě dvojice těch, které se však na dřevo používají spíše okrajově.

  • Žlutý papír – Takzvaný skelný neboli křemenový papír, který se mnohdy výrazně rozpadá a tak není na dřevo úplně ideálním pomocníkem.
  • Tmavě šedý papír – Jeho základem je karbid křemíku. Tento typ papíru je využíván hlavně na mokré broušení, které při práci se dřevem není vhodným technologickým postupem.

Rozměry brusného papíru

Základní rady, jak se vyznat v brusných papírech na dřevo, jsou za námi. Nyní je nutné ještě přihlédnout k rozměrům brusného papíru. Pokud nejde o žádnou specializovanou poptávku, prodává se v rolích, ze kterých je možné oddělit požadovanou délku. To primárně podle techniky použití.

Ta není spojena s žádnými rozdíly. Pokud je výběr založený na správné zrnitosti a správném abrazivu, je jedno, jak je brusný papír používán. Menší kusy se obecně hodí ke klasickému ručnímu broušení. Ty delší se využívají k umístění na bruskách, které jsou při opracování dřeva v kvalitnějších dílnách naprosto nezbytnými pomocníky.

Roli hraje i výrobce

Je několik značek, které patří celosvětově k tomu nejlepšímu. S nimi je spojena také kvalita jejich produktů. Potom tu jsou ale i producenti neznámí, nebo brusné papíry z Číny, které sice lákají na nízkou cenu, ale kvalitativně na tom nemusí být nejlépe. Těm je lepší se vyhnout i při amatérském využívání.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.13/5 (24 hlasů)





Související články