Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Nejlepší způsob jak ohřívat a skladovat teplou vodu

  

Ať už stavíte nebo rekonstruujete, budete muset řešit možnosti ohřevu teplé vody. Teplá voda je v dnešní době nezbytností v každé domácnosti. Mnoho z nás si bez ní nedovede běžné fungování ani představit. Naštěstí existuje řada nejrůznějších způsobů, jak vodu ohřívat i skladovat. Některé způsoby jsou více energeticky náročné a jiné méně. Za zmínku samozřejmě stojí i takové, na které lze získat nejrůznější dotace.

Získejte informace a porovnávejte

Při výběru typy ohřevu vody je žádoucí zjistit si co nejvíce potřebných informací. Důležité jsou pro nás informace především o energetické náročnosti, což v praxi znamená, že by nás mělo zajímat, jak finančně náročné pro nás ohřívání vody daným způsobem bude. Nesmíme zapomenout ani na dobu ohřevu a množství vody, které lze daným způsobem za určitý časový úsek ohřát. Samotný výběr je dobré konzultovat i s odborníkem, který Vám dokáže poradit, zda je pro Vás vybraný typ skutečně vhodný. Případně Vám může samozřejmě navrhnout i nejrůznější alternativní řešení.

Vše si řádně spočítejte

I když nás po přečtení mnoha recenzí zaujme určitý typ ohřevu vody, neznamená to, že zrovna pro nás bude tím nejvhodnějším. Před samotným výběrem typu ohřevu teplé vody je zapotřebí zapřemýšlet se nad tím, jakou má například Vaše domácnost denně průměrnou spotřebu teplé vody. Je zbytečné, abyste ohřívali přespříliš velké množství, ale zároveň není vhodné mít teplé vody nedostatek. Pro určení přibližného množství existují i nejrůznější vzorce, které Vám výpočty usnadní.

Při počítání se důležitým údajem stává i tepelná ztráta, se kterou je nutné vždy počítat. Zde je možné se řídit údaji na štítku daného výrobku či informacemi přímo od výrobce. Nezanedbatelný vliv na tepelné ztráty má rovněž i okolní prostředí. Pokud bude například zařízení na uchovávání teplé vody umístěno ve velmi chladné místnosti, bude v zimním období docházet k větším tepelným ztrátám, což v praxi znamená to, že bude třeba vynaložit více energie na ohřev daného množství teplé vody.

Typy ohřevu vody

Vodu lze ohřívat samozřejmě elektřinou či plynem, jedná se o tzv. přímý ohřev vody. V současné době patří k velmi oblíbeným možnostem i ohřev za pomoci solární energie, který dokáže ušetřit poměrně slušnou část nákladů, která je vynakládána právě na ohřev teplé vody. Na tento typ ohřevu vody lze získat i dotace, které pokryjí určitou část pořizovacích nákladů.

Elektrický ohřev vody a její skladování

Jedná se zřejmě o nejčastější způsob ohřevu vody. Při tomto typu ohřevu je teplá voda uchovávána v bojleru. Funguje to tak, že do bojleru je přiváděna studená voda, která se zde průběžně ohřívá (v závislosti na tom, zda je bojler zapojen na vysoký či nízký tarif elektřiny). Na bojleru lze nastavit požadovanou teplotu vody. Úskalím tohoto typu ohřevu vody však může být to, že se teplá voda poměrně rychle vyčerpá a je třeba následně čekat na její opětovné ohřátí. Elektrický bojler na ohřev vody lze pořídit za poměrně slušné ceny a jeho životnost je dlouhá. Samozřejmostí je výběr z řady různých objemů. Každý zákazník si tak může vybrat takový elektrický bojler, který mu bude svými vlastnostmi nejvíce vyhovovat.

Ohřev vody plynem

K ohřevu vody se dále využívají speciální zásobníky na vodu, ve kterých je voda ohřívána za pomoci plynu, a to ať už se jedná o plyn zemní nebo proban-butan. Dá se říci, že se jedná o poměrně úsporný typ ohřevu vody. Ve většině případů zde není potřeba elektrické připojení, což ovšem závisí na daném typu zásobníku. Ohřev vody je poměrně rychlý, menší zásobník se bez problémů ohřeje za cca hodinu provozu. Kvůli škodlivým spalinám, jež se při ohřevu vody plynem uvolňují, je třeba mít vývod instalovaný do komína.

Solární ohřev vody

Solární ohřev vody patří k alternativním možnostem. Především v letním období dokáže značně snížit náklady, které každá domácnost vynakládá na ohřev teplé vody. Solární ohřev vody je však možné využívat celoročně a lze ho dokonce kombinovat i s přitápěním. Ke správnému fungování je zapotřebí mít na střeše domu umístěn kolektor, do kterého je zapojen přívod a odvod vody. Voda se zde ohřeje a následně putuje do zásobníku teplé vody, ze kterého se využívá stejně jako v případě ohřevu vody elektřinou či plynem.

Jaký je nejlepší způsob ohřívání a skladování vody?

Obecně lze říci, že nejlepší způsob ohřívání a skladování vody je ten, který zajistí domácnosti dostatek teplé vody a zároveň dokáže snížit celkové náklady. Správný výběr typy ohřevu vody závisí na řadě parametrů. Pro každé obydlí se může hodit jiný typ ohřevu. Vždy je třeba brát na vědomí veškeré okolnosti, které mohou náročnost ohřevu vody ovlivnit. Pokud se aktuálně chystáte řešit ohřev domy ve Vašem obydlí, nebojte se oslovit odborníka, který Vám pomůže s výběrem toho nejvhodnějšího řešení nebo Vám alespoň dokáže poskytnout dostatek informací pro Vaše rozhodování.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (1 hlas)

Související články