Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Parametry plastových oken

  

Plastová okna jsou dnes jednoznačně nejpoužívanější. Může za to hlavně jejich dlouhá životnost, přijatelná cena, ale i další vlastnosti. Jediný materiál, ze kterých se vyrábějí ještě kvalitnější okna, je hliník, ale u hliníkových oken už je cena o dost vyšší.

Vraťme se tedy k oknům plastovým. Při jejich výběru narazíte na spoustu informací a parametrů, podle kterých pak budete konkrétní plastová okna vybírat. V tomto článku se na některé hlavní parametry a pojmy kolem plastových oken podíváme.

Součinitel prostupu tepla

Tento parametr je velmi důležitý už při projektování domu, charakterizuje totiž tepelně izolační schopnost konstrukce. Součinitel prostupu tepla se obvykle označuje písmenem U a udává se v jednotkách W/(m2K). Zahrnuje vliv všech tepelných mostů a obecně u něj platí, že čím je jeho hodnota nižší, tím lépe materiál izoluje, respektive udrží více tepla. Součinitel prostupu tepla se počítá pro zdivo, pro okna, pro dveře, pro střechy a pro všechny části domu, kudy teplo může odcházet.

Pro vaši představu, pro okna v běžném domě by tato hodnota měla být nižší než 1,2 Wm2K, doporučená hodnota u nízkoenergetických domů je potom 0,8-1,0 Wm2K.

Dvojsklo nebo trojsklo

Určitě se budete rozhodovat, jestli chcete mít v oknech dvojsklo nebo trojsklo. Obecně platí, že trojsklo lépe izoluje, ale je dražší. Počet skel má dopad na tepelnou izolaci, hlukovou izolaci i třeba na pasivní zisk teploty ze zimního slunce. U kvalitních plastových oken často stačí dvojsklo. Určitě stačí v místnostech, které se extra nevytápějí (garáže, vstupní haly, chodby apod.).

Naopak do trojskla se vyplatí investovat např. u nově opravených a zateplených panelových domů, kde bývají uniky tepla vysoké. Někteří majitelé novostaveb řeší použití dvojskla nebo trojskla individuálně pro každou místnost v závislosti na využití, hlučnosti okolí a orientaci okna ke světovým stranám. Jižní okna mají vysoké tepelné zisky a volí se zde dvojsklo (v zimě dokáží přidat v místnosti na teplotě), naopak severní strana, kde jsou sluneční zisky malé, se navrhují okna s trojsklem, tedy s lepšími tepelně technickými vlastnostmi. Trojsklo také lépe izoluje okolní hluk, proto je častou volbou pro okna u rušných a dopravně vytížených ulic.

Trojsklo se používá i u pasivních staveb, protože výrazně snižuje koeficient prostupu tepla. Tepelné ztráty jsou zde minimální. Na závěr ještě zmíníme, že třetí sklo znamená, že je okno o něco těžší.

Rozdíl mezi prvoplastem a recyklátem

Technicky je rozdíl mezi prvoplastem a recyklátem v tom, že prvoplast je čisté PVC přímo stabilizované zinkem a používá se poprvé do nových profilů oken. Recyklát je totéž PVC,  jen je již minimálně jednou použito a poté recyklováno. Faktem je, že recyklace je ekologická a u plastových oken velmi žádaná. Nový profil z recyklátu nic neztrácí na kvalitě, spíše naopak. Recyklovaná plastová směs má lepší homogenitu i distribuci přísad v polymeru, takže recyklát je dokonce kvalitnější než prvoplast. Recyklace PVC v profilech je dnes absolutně běžná pro všechny systémy okenních profilů.

Při výběru nových plastových oken je důležité rozhodovat se nejen na základě ceny, ale také kvality a vlastností oken. Vezměte v potaz všechny různé parametry oken, jako je materiál, ze kterého je okno vyrobeno, součinitel prostupu tepla a typ skleněné výplně okna.

Doporučujeme kontaktovat tradičního českého výrobce, který má za sebou množství realizací a kladných referencí a kamenné pobočky, kde svůj výběr můžete osobně zkonzultovat s odborníky a řešit servis oken či případnou reklamaci.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články