Při tapetování je stejně důležitá, ne-li důležitější, než samotné nalepení tapety na stěnu, příprava. A to jak zdi, tak tapety.
Práce na stavbě
Než začneme stavět
Základy
Hydroizolace
Vlhkost
Zdivo
Stropy
Schodiště
Omítky
Podlahy
Zateplování
Stavební materiály
Základní materiály
Zdící materiály
Stavebni desky
Tepelné izolace
Střešní krytiny
Dřevo
Práce kolem domu
Terénní úpravy
Oplocení pozemku
Zpevněné plochy
Bazén
Pergoly a přístřešky
Garáž
Při tapetování je stejně důležitá, ne-li důležitější, než samotné nalepení tapety na stěnu, příprava. A to jak zdi, tak tapety.
Čím bude stěna, na níž tapeta přijde, přilnavější, tím méně trápení na vás při lepení čeká. Prvním krokem je tedy očištění. Nachází-li se na ní staré tapety, v žádném případě je nepřelepujte, ale bez milosti odstraňte. Poslouží vám k tomu škrabka, případně speciální přípravek pro odstraňování starých tapet.
Je nutné se zbavit veškerých nerovností – zbrousit je či naopak zasádrovat. Pokud máte zeď hladkou, čistou a pevnou a máte podezření, že nebude dostatečně savá, vyplatí se ji napenetrovat.
Tipem pro jednodušší manipulaci s tapetou při lepení je odstranění zásuvek a vypínačů. V zájmu vlastního zdraví si před tímto krokem vypněte přívod elektrického proudu.
Za pomoci pravítka, tužky a nůžek nastříhejte jednotlivé díly tapety. Ke každému z nich připočtěte zhruba 10 cm navíc. U zdi a stropu totiž lepíme s přesahem a zarovnáváme vždy na konec.
Lepidlo se nanáší zásadně na tapetu, nikoliv na stěnu. Tapetu si položte na rovnou plochu – stůl, zem apod. – rubovou stranou nahoru. Rovnoměrně na ni naneste lepidlo. Lepidlo nanášejte vždy pouze na ten pruh, který se chystáte v nejbližších vteřinách lepit, nikdy tak nečiňte dopředu.
Na stěně si označte místo pro první pruh tapety v podobě přesné svislé čáry. Dle ní zarovnejte první pruh, u ostatních se řiďte hranou toho předchozího.
Okamžitě po nalepení každého jednoho pruhu jej uhlaďte.. V ideálním případě stěrkou, lze použít i vlhký hadr. Uhlazuje se od středu ke kraji. Na tapetě nesmí zůstat žádné vzduchové bubliny.
Po nalepení všech pruhů zarovnejte tapetu u země a stropu.
Rohy místností se, stejně jako vrchní a spodní část tapety, lepí s přesahem. Zarovnání přichází až po uhlazení.
Jakmile nalepíte pruh přes vypínač či zásuvku, ihned pro něj/ni v tapetě vyřízněte místo. Později už byste jej nemuseli najít.
Máte-li v plánu tapetovat také strop, připravte se na práci ve dvou. Jedna osoba přiloží tapetu na kraj a drží ji, druhá nalepuje a uhlazuje.
Po nalepení a dokonalém uhlazení je nutné nechat lepidlo 12 – 24 hodin nechat zaschnout. Abyste zaručili co nejrovnoměrnější zasychání, v místnosti neotevírejte okna a netopte.
Důrazně doporučujeme přečíst si návody a příbalové informace u tapet i lepidel Věřte, že se v nich nachází spousta užitečných informací.