Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak tapetovat? Rady

  

Při tapetování je stejně důležitá, ne-li důležitější, než samotné nalepení tapety na stěnu, příprava. A to jak zdi, tak tapety.

#1. Příprava stěny

Čím bude stěna, na níž tapeta přijde, přilnavější, tím méně trápení na vás při lepení čeká. Prvním krokem je tedy očištění. Nachází-li se na ní staré tapety, v žádném případě je nepřelepujte, ale bez milosti odstraňte. Poslouží vám k tomu škrabka, případně speciální přípravek pro odstraňování starých tapet.

Je nutné se zbavit veškerých nerovností – zbrousit je či naopak zasádrovat. Pokud máte zeď hladkou, čistou a pevnou a máte podezření, že nebude dostatečně savá, vyplatí se ji napenetrovat.

Tipem pro jednodušší manipulaci s tapetou při lepení je odstranění zásuvek a vypínačů. V zájmu vlastního zdraví si před tímto krokem vypněte přívod elektrického proudu.

#2. Příprava tapety

Za pomoci pravítka, tužky a nůžek nastříhejte jednotlivé díly tapety. Ke každému z nich připočtěte zhruba 10 cm navíc. U zdi a stropu totiž lepíme s přesahem a zarovnáváme vždy na konec.

#3. Lepidlo v akci

Lepidlo se nanáší zásadně na tapetu, nikoliv na stěnu. Tapetu si položte na rovnou plochu – stůl, zem apod. – rubovou stranou nahoru. Rovnoměrně na ni naneste lepidlo. Lepidlo nanášejte vždy pouze na ten pruh, který se chystáte v nejbližších vteřinách lepit, nikdy tak nečiňte dopředu.

#4. Konečně lepíme

Na stěně si označte místo pro první pruh tapety v podobě přesné svislé čáry. Dle ní zarovnejte první pruh, u ostatních se řiďte hranou toho předchozího.

Okamžitě po nalepení každého jednoho pruhu jej uhlaďte.. V ideálním případě stěrkou, lze použít i vlhký hadr. Uhlazuje se od středu ke kraji. Na tapetě nesmí zůstat žádné vzduchové bubliny.

Po nalepení všech pruhů zarovnejte tapetu u země a stropu.

Rohy místností se, stejně jako vrchní a spodní část tapety, lepí s přesahem. Zarovnání přichází až po uhlazení.

Jakmile nalepíte pruh přes vypínač či zásuvku, ihned pro něj/ni v tapetě vyřízněte místo. Později už byste jej nemuseli najít.

Máte-li v plánu tapetovat také strop, připravte se na práci ve dvou. Jedna osoba přiloží tapetu na kraj a drží ji, druhá nalepuje a uhlazuje.

#5. Řádné schnutí je důležité!

Po nalepení a dokonalém uhlazení je nutné nechat lepidlo 12 – 24 hodin nechat zaschnout. Abyste zaručili co nejrovnoměrnější zasychání, v místnosti neotevírejte okna a netopte.

#6. Návody nelžou

Důrazně doporučujeme přečíst si návody a příbalové informace u tapet i lepidel Věřte, že se v nich nachází spousta užitečných informací.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články