Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak ohřát vodu v bazénu?

  

Abyste si mohli užívat koupání ve vašem bazénu od jara do podzimu, musíte pro to něco udělat. Teplota vody v něm přirozeně klesá a vy tak hledáte způsoby, jak ji přinejmenším udržet teplou, v ideálním případě i přímo ohřát. Při použití některých variant (například zastřešeného bazénu v kombinaci se solárními panely) garantují výrobci až deset měsíců koupání ve vodě o příjemné teplotě. Jak takové představy docílit?

Solární ohřev

V létě existuje vysoká pravděpodobnost, že bude svítit Slunce, a tak by byla škoda jeho energii nikterak nevyužít. Přeměnit solární energii na teplo lze několika způsoby. Jedním z nich je solární plachta, plnící hned 4 účinky najednou. Především zabraňuje úniku tepla z vody přes noc a přes den působí jako lapač slunečních paprsků a vodu ohřívá. Mimo to také zabraňuje odpařování vody z bazénu, což je další plus při snižování nákladů na jeho provoz, a chrání vodu před znečištěním. Nejlépe teplo přitahují černé solární plachty.

Kromě solárních plachet lze použít také celkové zastřešení bazénu. Nejčastěji se vyrábí v posuvné, existuje i v přenosné variantě. Na takovéto pevnější zastřešení můžete snadno umístit solární panel, čímž způsobíte, že vám teplo nebude pouze unikat, ale bude se násobit. Alternativou k solárním panelům je kruhový solární ohřev, tzv. pyramida.

Velikost solárních panelů se určuje dle objemu vody a požadované teplotě. Na bazén o velikosti 20 m3by měl stačit panel o velikosti 3 – 4 m2. Větší bazény (kolem 30 m3) vyžadují panely přesahující 5m2.

Elektrický ohřev

V následujících dvou variantách už se nebavíme o udržování teploty, ale primárně o jejím ohřevu. K tomu, abyste vodu ohřáli na dostatečnou teplotu pomocí elektrického ohřevu, budete potřebovat velmi vysoký výkon. Je to těžko měřitelné, obecně se však počítá na 1°C a 1m3 1kWh. Jedná se o finančně i časově náročné řešení.

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo kombinuje výhody obou předchozích řešení. I když se zde setkáte s vyšší pořizovací cenou než například u solární plachty, nezávisí na povětrnostních podmínkách (slunečním svitu) a přináší vysoký výkon ohřevu. Ve srovnání s elektrickým ohřevem, tvoří elektrická energie, která do čerpadla vstupuje, pouhých 20 % z celkového vytvořeného tepla. Zbylých 80 % získává tepelné čerpadlo ze vzduchu.

Při výběru tepelného čerpadla rozhoduje obdobně jako u solárních panelů objem vody v bazénu. Zaměřte se také na to, aby vám výrobce poskytl odbornou montáž, zapojení a plné zprovoznění čerpadla. Rovněž dbejte na to, aby bylo odolné vůči vámi používané bazénové chemii.

Při výběru tepelného čerpadla rozhoduje obdobně jako u solárních panelů objem vody v bazénu. Zaměřte se také na to, aby vám výrobce poskytl odbornou montáž, zapojení a plné zprovoznění čerpadla. Rovněž dbejte na to, aby bylo odolné vůči vámi používané bazénové chemii.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články