Úvod

Okrasné ploty před dům

  

Mít svoje zázemí je něco, po čem každý z nás tajně touží a když už si takové zázemí zbudujeme, musíme jej také chránit. Jenže ne každý se spokojí s ošklivým pletivem, které je, ještě ke všemu k vidění všude okolo. Pokud jste tedy ve výběru plotu náročnější, jistě vás bude zajímat jak to s těmi okrasnými ploty vlastně je a co všechno je na našem trhu k dostání.

Okrasné pletiva

Nejlevnější variantou oplocení je použití okrasného pletiva. Vybrat si můžete v mnoha provedení od proplétaného, přes svařované. Pletiva se od sebe mohou lišit i povrchovou úpravou. Na trhu jsou k dostání v pozinkované verzi či potažené vrstvou PVC, která pletivo chrání před korozí. Bohužel neposkytují téměř žádné soukromí a i z hlediska bezpečnosti, tedy zamezení vniku neoprávněných osob na pozemek, se nejedná o nic světoborného. K jeho překonání vám mnohdy postačí štípačky či zahradnické nůžky.Deklarovaná životnost je 30 let.

Ploty z betonových prvků

Veliké oblibě se těší plot sestaven z jednotlivých betonových prvků. V podstatě se jedná o jakousi betonovou skládačku, která je velice nenáročná na sestavení. Vyžaduje pouze správné zahloubení a následné zabetonování nosných sloupů a pak už jen zasouváte betonové desky mezi nosníky. Tento plot můžete postavit, jak samostatně, tak v kombinaci se dřevěnými plaňkami. K dostání je v široké barevné škále, od bílé, přes pískově žlutou, až po cihlově červenou. Vybrat si můžete z nepřeberného množství tvarů. Vyrábí se v imitacích cihel, štípaného kamene, skládaného kamene, dřevěných kulatin, planěk nebo dokonce i s různými reliéfy, například z hrozny. Mají nulové nároky na údržbu a poskytují majiteli dostatečné soukromí a ochranu před nezvanými hosty. Sloužit by vám měli více jak 50 let.

Plot z betonových tvárnic

Jako další možností je plot sestavený z betonových tvárnic, které jsou k dostání v mnoha barvách i tvarech. Mezi nejoblíbenější se řadí imitace štípaného kamene. Betonové tvárnice se dají použít ke stavbě plotu samostatně, ale mnohem častěji se kombinují s dřevěnými plaňkami nebo kovanými ploty. Jsou velice odolné a snadno se s nimi pracuje. Tvárnice se vyplňují zpravidla betonem, který se ještě opatří ocelovými výztužemi. Díky tomu je výsledný plot pevný a stabilní. Stejně jako u předchozího typu plotu, tak i zde jde prakticky o bezúdržbovou záležitost, která poskytuje dostatek soukromí i ochrany. I zde prodejce tvrdí, že plot vydrží okolo 50 let.

Gabiony - zdi, ploty, ohrady z přírodního kamene

Velice módní záležitostí, zvláště pak v posledních letech, jsou gabiony. V podstatě se jedná o stejně veliké kovové konstrukce ve tvaru kvádru, které se zpravidla vyplňují okrasným štěrkem nebo barevnými oblázky.

Gabion

Gabion - plot z kamene a sítí

Pokud použijete různě barevný kámen k vyplnění gabionů, vznikají neuvěřitelně krásné obrazce. I zde se jedná o plot, který nepotřebuje žádnou zvláštní péči, za to umožňuje maximální soukromí a bezpečí. Jejich životnost dosahuje až 60 let.

Dřevěné ploty

Další variantou jsou ploty dřevěné. Dřevěný plot je nehynoucí klasikou a mnoho prodejců oplocení se shoduje, že nikdy nevyjde z módy, a to i přes fakt, že je na údržbu jeden z nejnáročnějších.

Tmavě hnědý dřevěný plot

Tyčkový dřevěný plot

Když se řekne dřevěný plot, mnoho lidí si automaticky představí plaňky, ale dřevo je i kulatina, samorosty, dřevořezba nebo hrubě zpracovaná prkna. To vše se může použít k výstavbě plotu a výsledek je dech beroucí originál. Bohužel je ze všech plotů zde uvedených na údržbu nejnáročnější. Životnost dřevěného plotu je plně závislá na kvalitě mořidel či nátěrů, kterým plot opatříte, ale v průměru vám bude sloužit i 30 let.

Kovové ploty

Jako jedny z nejkrásnějších plotů shledávám jednoznačně, ty vyrobené z kovu.

Moderní kovový plot

Tepaný železný plot

Kovové ploty lze rozdělit na dvě kategorie. Tu první nazveme třeba sériová výroba. Rozhodně na ní není nic špatného a nabízí nám přenádherné variace tvarů a barev. Vyberou si jak nadšení romantici, co dávají přednost zdobným kudrlinkám, tak i ti, kteří se drží více při zemi, ale pokud jste mezi ploty nenašli ten váš vysněný, neklesejte na mysli. Můžete si jej nechat ukovat přímo na míru a pokud si neváháte připlatit, můžete mít okolo vašeho domu ojedinělé umělecké dílo. I zde je údržba prakticky žádná, ale zase neposkytuje takovou míru soukromí. Kovový plot vám bude sloužit více než 60 let.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články