Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak na plot ve svahu?

  

Domečky na stráni jsou krásná věc! Ale občas je i ve svahu potřeba svoje území oplotit. Ať už, aby se nikdo nedostal k vám, nebo aby vám například zvířátka neodcházela na nehlášené výlety. Pojďme se podívat, jak se s takovým úkolem poprat!

Proces rozdělme na 3 fáze:

  1. Plánování
  2. Betonování betonem
  3. Výplň

1.) Plánování

Pokud jde o plot ve svahu, je tato část snad úplně nejdůležitější. Nejlepším přítelem pro vás v tuto chvíli bude metr,  provázek a kolíky, ale především váš mozek. Když se vám povede všechno dobře propočítat a namyslet, samotné provedení už nebude tak těžké.

Změřte si "dráhu", kterou má váš budoucí plot procházet a naznačte si ji provázkem. Ten vám pomůže ukázat, jak se ve kterém místě terén chová, díky čemuž můžete správně umístit sloupky. Běžně se u plotů počítá s mezerami mezi sloupky dlouhými 2 metry. Ve svahu je potřeba vyrovnávat výškové rozdíly, takže umístěte sloupek na každý výraznější zlom. V tuto chvíli jen naznačte kolíkem.

2.) Betonování

Betonování je zásadní krok, který nesmíte podcenit, chcete-li, aby vám plot skutečně držel a nesesouvala se vám půda, což se v prudším svahu může stát.

Jáma na každý sloupek by měla být přibližně 30x30 cm co se týče půdorysu a minimálně 60-80 cm hluboká. Obecně, čím příkřejší váš pozemek je, tím hlubší se vyplatí vybetonovat základnu. A taky je hodně důležitý druh půdy. Pokud je sypká, opět se vyplatí hlubší základna. Díru vysypete suchým betonem a bodnete tam sloupky, které musíte podepřít. Vyplatí se přivázat na provázek nějaké závaží, svěsit ho vedle sloupku a zkontrolovat, že je máte rovně.

3.) Výplň

Jakmile beton zatuhne, máte v podstatě vyhráno a můžete vzpěry odstranit. Ovšem v rozích je ponechte. Teď už jen stačí plot vyplnit, čím chcete. Ať je to pletivo, dřevěné laťky nebo cokoliv jiného.

Tak hodně štěstí a svahu zdar!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (6 hlasů)

Související články