Šalování
Nám vytváří formu pro zhutnění betonu, která tvoří bednící plášť, vnitřní a vnější výztuhy. Šalování bylo známé již ve středověku. Nejčastěji se využívalo při stavbě klenby. Původně se k šalování používaly výlučně dřevěné trámy, fošny a prkna. Dnes můžeme použít i jiné materiály například šalovací tvárnice nebo polystyrén.
Postup práce
Šalovací desky se co nejvíce přistaví ke zdi. Potřebnou výšku betonu si na nich označíme. K tomu lze použít třeba hřebík. Pak důkladně zkontrolujeme rozměry, polohu a těsnost spojení bednění. Podíváme se rovněž na uložení izolací, které se s betonáží překryjí.
Při vyztužení zkontrolujeme také rozložení rohoží, aby nám neplavaly. Dobře vyztuženy by měly být především rohy a kritické body konstrukce. Při vhodném obalení betonem ocel nerezaví.
Promysleme si také dobře rozmístění všech otvorů, ať je pak po zatvrdnutí betonu nemusíme pracně vysekávat.
Beton si objednejme vždy pouze v potřebném množství a v dodávkách, které vyhovují našemu pracovnímu postupu. Přestávky v práci si dělejme s ohledem na jeho tuhnutí. Tuhnoucí beton totiž již nelze použít. Pokud je z dobré betonárny, má optimalizovaný poměr všech svých součástí, proto nepřidávejme již vodu. Může pak dojít k ztrátě pevnosti, trvanlivosti a odolnosti betonu a také se tím zvyšuje jeho nasákavost.
Zhutněním odstraníme přebytečný vzduch. Toho dosáhneme nejsnadněji pomocí vibrování nebo propichování. Před touto činností je však nezbytné rovnoměrné rozvrstvení betonu po celé ploše včetně rohů a mezer mezi výztužemi. Po zpevnění betonové směsi, což bývá zpravidla dva dny, můžeme bednění odstranit.
Vhodná doba pro betonování
Pro betonování je nejvhodnější stálé počasí s ne moc nízkými a ani vysokými teplotami. Ideální je rozmezí mezi 10 a 25 stupni.
Ohodnoťte tento článek:Hodnocení: 2.57/5 (7 hlasů)