Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Inspirace - Okrasné betonové plotové tvárnice

  

Bydlíte-li v rodinném domě, nemáte o práci nouzi. Od zařizování, udržování domu v chodu až po rekonstrukce, vestavby a přestavby. Odpočinete si možná v zimě, když už máte vše hotovo a relaxujete všichni společně u rodinného krbu. Ti, co neradi zahálejí, už ale jistě sledují předpovědi počasí a s nedočkavostí vyhlížejí první jarní paprsky.

Práce venku na sebe nedá dlouho čekat, volný zimní čas využijte k plánování, hledání vhodných úprav a objednávání materiálu či zahradního nábytku. Nový plot kolem domu by měl být třešničkou na dortu moderního, originálního a pohodlného bydlení.

Stavební prvek, který něco vydrží

Soukromý prostor může být elektronicky zabezpečen, ale mnohdy je bezpečnostní systém poměrně složitý nebo nákladný. Přesto je však dobré mít nějakým způsobem pozemek a dům ohraničen, chráněn. Vsaďte na kvalitní a autoritativní pevný plot, který nikterak nenaruší kolorit domu, splní i náročná estetická hlediska, také výběr materiálu by měl i nadále korespondovat s doplňky a okrasnými prvky exteriéru. Novodobé oddělovací stěny, protihlukové a opěrné zdi či ploty jsou momentálně in, zejména kvůli svým vlastnostem. Jedná se totiž o velice pevné a vůči zátěži odolné betonové systémy, které ale nemusí být jenom plotem, stěnou, zídkou, mohou plnit též funkci okrasnou.

Vzhled vybírejte podle vašeho gusta

Podoba takového moderního plotu může být různá, štípáním betonových tvárnic totiž vzniká jakási imitace kamene, navíc lze využít i různých odstínů vyráběných bloků. Využívají se většinou také jako materiál pro podezdívky plotů, opěrné sloupy či jiné stavby. Různě okrasně tvarovány a oštípány na čelní straně se dají mnoha způsoby vrstvit - sestavovat v protiprašné nebo zahradní stěny, které mohou být i prosypány zeminou a osázeny (viz skalky). Estetické hledisko a účel lze docela snadno skloubit v jeden komplexní architektonický prvek.

Ukázky ze vzorkovny PresBetonu (Hranice na Moravě - Slavíč):

Okrasný plot - světle žlutý

Okrasný plot - světle červený

Realizace plotu z červených tvárnic:

Plot z červených tvárnic

Jejich obliba stoupá

Plotové tvárnice z betonu, vyznačující se hutností a pórovitým kamenivem, se vyrábějí za spolupůsobení tlaku a vibrací (technologie vibrolisování), čímž lze dosáhnout vysoké pevnosti a vynikajících mechanicko – fyzikálních vlastností. Kromě toho jsou vyhledávány též díky jejich trvanlivosti, protipožární odolnosti, odolávání povětrnostním vlivům počasí, jsou mrazuvzdorné. Překvapivě betonové tvarovky nevadí růstu rostlin a květin, mohou tak dokonale ladit s přírodou a stát se dekoračním prvkem našeho exteriéru, zahradních posezení, teras a podobně.

Z jednoho soudku

Vedle okrasných plotových tvárnic se těší velké oblibě tvárnice zatravňovací, svahové nebo palisády. Využití, jak jejich názvy napovídají, nalézají jako zpevňovací prvky v zahradách, na cestách, uvolněných svazích nebo mohou pomoci vyrovnat či předělit členitý a nerovný terén velice elegantním způsobem, aniž bychom omezili okolní vegetaci nebo narušili přírodní ráz krajiny.

Dejte zelenou kvalitě, vyplatí se to

Vedle velmi dlouhé životnosti a působivého vzhledu staveb z betonových tvárnic je třeba vyzdvihnout nenáročnou údržbu, dokonalou ochranu majetku před poškozením a vniknutím, jednoduchou realizaci a příznivé ceny. V případě nedostatku informací je třeba zkontaktovat profesionály z oboru, poradenská centra či informační linky a není také od věci seznámit se s referencemi, recenzemi, doporučeními. Výběr kvalitních výrobků, solidních výrobců a dodavatelů je zárukou spokojenosti byť i nejnáročnějšího klienta.

Za domov krásnější

Každý takový plot, zídka, podezdívka kolem domu je vizitkou jeho majitele. Záleží tak na jeho vkusu, citu pro krásu, oblíbených a dobře zvolených materiálech, finanční rozvaze, což se pak výrazně odrazí v celkovém dojmu celého příbytku, včetně okolí. Máte již představu, jak zkrášlit a upravit okolí domu? Malou nápovědou pro vaši představivost mohou být fotogalerie vybraných firem, které nabídnou rozmanité alternativy a nastíní možná řešení. Teprve hotový, upravený a bezpečný domov bude pro všechny skutečnou oázou klidu, soukromí, radosti a pohody.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)

Související články