Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak daleko od plotu sázet keře?

  

Na tuto otázku existují dvě odpovědi. První se týká toho, co keře potřebují pro jejich správný růst, druhá zohledňuje informace, které jsou uvedeny v Novém občanském zákoníku. Při jejich nedodržení se může stát, že budete mít problém se sousedy. Abyste se v budoucnu mohli těšit z pohledu na keře, kterým se na vaší zahradě daří a zároveň se vyhnuli sporům se sousedy, zohledněte obojí.

Nepodceňte výběr vhodného typu keřů

Obecně je možné říci, že se keře vysazují od plotu ve vzdálenosti 1,5 metru. Na rozdíl od stromů, u kterých je doporučená vzdálenost od plotu 3 metry. Záleží však samozřejmě na konkrétních dřevinách. Každému druhu vyhovuje něco jiného a každý druh roste jinak rychle. Velmi snadno se tak může stát, že po dvou nebo více letech bude vzdálenost keře od plotu již nulová. A to může být velký problém. Nejen pro samotné keře, kterým bude bránit v růstu pevný plot, jež takříkajíc oficiálně odděluje váš a sousedův pozemek. Při výběru vhodného keře tedy zohledněte, jak rychle keř roste a kolik bude v budoucnu zabírat prostoru. I tomu poté přizpůsobte vzdálenost, na kterou ho od plotu vysadíte.

Pravomoc vašeho souseda vás může překvapit

Pokud se týká občanského zákoníku, je dobré předejít problémům již před samotným sázením. Při výsadbě keřů zřejmě nebude hrozit takové riziko budoucího sporu jako při výsadbě stromů. Nicméně v případě, že by vašemu sousedovi za několik let překážely větve, vadilo mu výrazné zastínění jeho pozemku, může tuto situaci řešit. A to dokonce až takovým způsobem, kdy je může sám odstranit. Nejprve by vás k tomu měl vyzvat. Pokud se po výzvě nedočká výsledku, je oprávněn větve ostříhat.

Problém se může ukázat až po letech

Možná si říkáte, že takový problém se sousedy se vás netýká. Jestli je to tak, pak máte štěstí. Protože překvapivě velké procento lidí, takové spory se svými sousedy řeší. Často se ukáže, že to co nevadilo dlouhé roky, stává se po čase problémem. Je tedy velmi moudré, předejít nepříjemným situacím předchozí domluvou, správným výběrem keřů a také jejich pravidelnou údržbou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.66/5 (29 hlasů)

Související články