Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak dlouho trvá výstavba plotů?

  

Plot má primárně chránit majitele stavby a jeho soukromí. Zároveň však musí splňovat i určitá estetická kritéria i nároky na údržbu. Proto si volíme adekvátní materiál pro realizaci. Jaká je časová náročnost výstavby v závislosti na tom, jaký plot vlastně chceme?

Než začneme stavět

Byrokratická zátěž se u stavby plotu nově zjednodušuje, neboť od roku 2018 se pravidla pro výstavbu drobných staveb změnila.

Pokud budoucí plot nemá hraničit s veřejným prostranstvím, případně nebude vyšší než dva metry, stavbu stavebnímu úřadu hlásit nemusíte. Jestliže plot sousedí s veřejným pozemkem, což typicky může být třeba chodník, pak se povinnosti ani novou zákonnou úpravou nemění.

Čas stavby plotů

Drátěný

Jestliže spěcháme, jednoznačnou volbou je lehký drátěný plot. Jeho montáž je velmi jednoduchá a nenáročná, každý zručný kutil ji zvládne během několika dní. Navíc ho můžeme postavit prakticky kdekoli.

Počítat je potřeba s časovou zátěží v řádu několika málo dní. Zhruba 2 až 5 dnů v závislosti na počasí nám zabere to, než vytvrdne beton, jimiž jsme vyplnili díry u jednotlivých sloupků. Pak už můžeme instalovat plotové výplně.

Dřevěný

V případě výstavby plotu dřevěného lze také použít ocelové sloupky, které bude potřeba zabetonovat. I sloupky lze nechat ve dřevě, pak se dají ukotvit také do pozinkových patek.

Taktéž dřevěný plot je velmi jednoduchý na realizaci, zvládnete ji během několika dnů. Nicméně se vám „odvděčí“ pozdější časově náročnou údržbou. Dřevo podléhá vlivu hub nebo plísní, proto je potřeba pravidelně aplikovat ochranné nátěry – lazury, laky nebo oleje.

Betonový

Naopak nejvíce je určitě náročná výstavba plotu betonového. Zejména to platí tehdy, pokud použijeme betonové tvarovky. Realizace základů vám zabere několik dnů. Další zhruba týden jim musíte dát na tzv. vyschnutí. Samotná stavba plotu v závislosti na jeho velikosti potrvá přibližně 1 až 2 týdny.

Hliníkový

Pokud na oplocení nespěcháte a hledáte variantu, která nepotřebuje péči, vyberte hliníkový plot. Výrobce plotů, bran a zábradlí, česká společnost Novavisio tvrdí, že standardní termín výroby hliníkového bezúdržbového plotu je 8 týdnů. V případě atypického provedení se může doba protáhnout až na 10 týdnů. Protože se jedná o dražší oplocení, je nutné věnovat pozornost každému detailu. Hliníkový plot by měl sloužit celý život.

Obecně se tak dá tvrdit, že u jakékoli stavby nezávisle na materiálu musíme počítat s realizací v řádu týdnů, pokud tato stavba zároveň vyžaduje základy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (1 hlas)

Související články