Jak vypadá exotický plot?

Plot můžete pojmout i netradičně. Živý plot lze vysázet i z různých exotických rostlin. Jak na to?

Živý plot může být z bambusu nebo ibišku

V tuzemsku představují z pohledu živého plotu klasickou volbu především túje, ale i ptačí zob či buxus. Kromě těchto rostlin je však můžete vysadit i z těch exotických. Velmi často se používají ty, jež svůj domov mají až v daleké Asii. Dokonce celoročně vám pak svou atmosférou může evokovat dovolenou u moře.

Netradiční volbou tak může být třeba bambus. Jeho výhodou je to, že se v našich krajích jedná o zeleň, která požadavek na exotičnost zaručeně naplní. Navíc tato rostlina roste rychle. Plot tak může být hotov už za dva roky od výsadby. Naroste do výšky až 180 cm.

Přestože má původní domovinu v exotických krajích tropů a subtropů, některé druhy bambusu lze úspěšně pěstovat i v mírném pásu. Zohledněte ale podmínky konkrétního místa, zejména pak to, zda bude ve stínu nebo na něj bude spíše svítit slunce. A pozor, bambusu příliš nesvědčí vítr.

Další variantu představuje půvabně kvetoucí ibišek. Zajímavý je především díky svým působivým květům v řadě pestrých barev. Prospívá mu především pravidelné hnojení, vyšší vlhkost vzduchu a přiměřená, pravidelná zálivka.

Další variantu představuje hortenzie, vajgélie nebo tamaryšek

Oblíbenou exotickou varietu pro živý plot zastupuje také hortenzie. Hortenzie latnaté se vyznačují impozantními kuželovitými květy. Vhodné pro tento účel jsou i hortenzie stromečkovité, naopak klasická hortenzie velkokvětá pro tento účel příliš dobře využitelná není, neboť je poměrně nízká.

Aby váš plot zdárně vyrostl do podoby, v níž ho chcete mít, je potřeba rostlinám dopřát slunné či mírně zastíněné stanoviště a dobře propustnou a vlhkou půdu.

Kdo touží po netradičním živém plotu, rovněž se může pokusit vysadit vajgélii květnatou, původem východoasijskou rostlinu. Rostliny se dobře udržují řezem a k tomu nádherně kvetou. Vizuálně velmi atraktivní jsou také tmavě vínové až světle zelené listy. Pro účely živého plotu jsou tak přímo předurčeny.

Základní zásady úspěšného pěstitele v tomto případě zní: Zaměřte se na stanoviště na přímém slunci. Vajgélie má ráda teplo. Navíc jednoznačně potřebuje výživnou a humózní půdu.

Stejně tak můžeme zajímavý živý plot úspěšně vytvořit z tamaryšku. Ten zdánlivě působí nevýrazně, ale to jen do doby, než rozkvete. Pak ho pokryje doslova záplava krásných růžových kvítků. Pro živé ploty se doporučuje především tamaryšek čtyřmužný. Vyžaduje pravidelný řez a spokojí se i s na živiny chudou půdou.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 





Související články

Aktuální články