Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Betonové stříšky na plot

  

Betonové stříšky a hlavice sloupů jsou vyrobeny z pohledového nebo-li vibrovaného betonu. Kryjí oplocení ze štípaných bloků, ztraceného bednění i klasických cihel. Mají velice hladký povrch a zdobí každý vyzděný plot. A i cena je velice příznivá.

Proč pořídit betonové stříšky?

Betonové stříšky neplní funkci pouze estetickou, ale jsou velmi účelné. Ochraňují totiž plot před deštěm nebo naopak slunečními paprsky. Plotové stříšky mají proto okapovou drážku, tzv. okapničku, která musí být dostatečně hluboká, přímá a vedená po celé délce rubu stříšky. Ta zajišťuje plynulý odtok dešťové vody. Tím nedochází k zatékání vody a vlhnutí zdiva. Náš plot tuto ochranu ocení především v zimním období.

Plot s betonovými stříškami

Provedení stříšek

Betonové zákrytové stříšky můžeme vybírat v několika barevných odstínech a v provedení průběžně štípaná, průběžná, sloupková a zákrytová stříška. Velmi oblíbený design je imitace přírodního dřeva. Pokud je provedena kvalitně, stříška betonová od dřevěné je k nepoznání.

Výhody

Proč si máme tedy vlastně pořídit betonové stříšky na plot? Mají obrovské výhody. Jak už jsme zmínili, odvádí dešťovou vodu. Samozřejmě jsou odolné vůči mrazu a dalším klimatickým podmínkám. Nemusíme ani nijak ošetřovat jejich povrch. Máme na výběr z několika barevných variant a tvarů. Životnost je dlouhá.

Pracovní postup připevňování betonových stříšek

Montáž betonových stříšek zvládneme samozřejmě svépomocí. Není to nic náročného. Plotové stříšky a sloupové hlavice usazujeme na rovný podklad.

  • Nejprve je doporučujeme vyskládat na konstrukci plotu nasucho. Tak určíme přesné rozmístění stříšek. Potřebujeme-li k zakončení řady stříšek zaříznout na kratší délku do 5 cm, je doporučováno první a poslední stříšku rozdělit na stejně dlouhé díly. Toto řešení je esteticky vhodnější.
  • Podklad musí být suchý, čistý a odmaštěný.
  • Potom jednotlivé prvky lepíme mrazuvzdorným (flexibilním) stavebním lepidlem na terče.
  • Po zatvrdnutí lepidla vyplňujeme spáry flexibilní spárovací hmotou nebo silikonem. Tím zamezíme zatékání dešťové vody mezi jednotlivé komponenty. Barvu silikonu volíme buď v barvě stříšky nebo transparentní.
  • Ochranou proti drolení omítky, či narušování povrchu zdiva jsou čtyřstranně vedené okapové drážky.
  • Stříšky by měly mít krycí nátěr. - Pro zamezení nasákavosti vody při zachování stávajícího vzhledu je možné stříšky důkladně napustit speciálním přípravkem.

Není závadou pokud jsou patrné menší odchylky v barevnosti. Mohou být způsobeny změnou některé složky betonu (použitím dvou "různých" šarží). Tyto rozdíly se vlivem povětrnostních podmínek a časem v krátké době srovnají.

Údržba

Tyto zahradní betonové komponenty nepotřebují speciální údržbu. Avšak můžeme tyto stříšky po dvou letech přetřít hydrofobizačním nátěrem. Nátěr sníží nasákavost dílců vodou a účinně zamezí usazování nečistot, růstu řas, lišejníků a mechu na betonovém povrchu.

Na běžnou údržbu stačí košťátko a na důkladnější zbavení nečistot a skvrn tlakový čistič. Pokud se vyskytne na plotu výkvět, odstraníme jej pomocí mírně okyselené vody. Přetření hydrofobizačním prostředkem pak jeho další tvorbě zamezí.

Toužíte-li po skvěle vypadajícím zahradním plotu s moderním vzhledem, doplňte jej zákrytovými stříškami, které mu dodají na kráse. A zároveň zabráníte znehodnocování plotu. Tyto betonové komponenty jsou opravdu velmi praktické.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.08/5 (13 hlasů)

Související články