Bez správného vybavení to nepůjde
V první řadě je nutné opatřit si potřebné vybavení. Bez toho bude zastřihávání doslova nemožné. Je chybné se domnívat, že vám může plně postačit třeba obyčejná pilka, nebo klasické domácí nůžky. Když se podíváme na to, bez čeho se neobejdete, jsou to rozhodně:
- Zahradnické nůžky
- Nůžky na silné větve
- Elektrický nebo benzinový křovinořez
Kdo nechce investovat do svého vybavení, tomu můžeme poradit i to, že dnes už není problém si dané vybavení i jednoduše vypůjčit. Pro využití několikrát do roka je to i celkem finančně efektivní krok. Pokud však plánujete živý plot zastřihávat pravidelně, a to v rámci velké plochy, určitě není od věci do vlastního vybavení investovat. I zde vás zaujme cena, jelikož není nijak vysoká.
Kdy se do zastřihávání pustit?
Určitě je dobré v první řadě použít trochu selského rozumu. Svůj živý plot sledujte a pokud se vám začíná zdát, že přerůstá, je nejvyšší čas se do zastřihávání pustit. Zde mluvíme hlavně o cíli, který je spojený s estetikou vašeho plotu. To, že přerůstá, poznáte podle toho, že již nedrží svůj původní tvar a jednotlivé větvičky rostou nesouměrně, různými směry. Každý už pouhým prvním pohledem poznám, že by živý plot potřeboval alespoň lehčí údržbu.
Dále je vhodné myslet i na termín, kdy je nejvhodnější se do zastřihávání volně rostoucích plotů pustit. Optimální doba začíná hned po zimě. Není nutné čekat na první jarní den. Hned potom, co skončí mrazy, můžete provádět první střih. Dále je možné úpravu realizovat až do období hlavní letní sezony. Tedy do srpna. K posledním dní tohoto měsíce je dobré zrealizovat poslední stříhání a poté už nechat živý plot být.
Jak na správný tvar? Platí důležité pravidlo
Pokud jste začátečníci a nevíte, jakého tvaru docílit, není nutné pouštět se do jakýchkoliv experimentů. Pamatujte si pouze to, že svislé stěny živého plotu by neměly být dokonale rovné. K zemi by se měly lehce rozšiřovat. Tedy vršek živého plotu by měl být o něco užší, než spodní část. Má to hned několik důvodů.
- Zvýšení celkové stability díky silnější základně
- Rovnoměrný estetický vzhled
- Snadný dosah slunce i ke spodním větvičkám
Jak na nedokonalosti?
Může se stát, že po zastřihávání živého plotu objevíte, že v některých místech je mnoho volného prostoru, že zde nerostou žádné větvě. Toto řešte kouskem drátu a do dané oblasti nasměrujte okolní větvičky. Začnou růst tímto směrem a volné místo zaplní. Díky tomu povede pravidelné prostřihávání i k tomu, že z vašeho živého plotu vytvoříte tolik požadovanou jednolitou stěnu. Zároveň si toto místo označte a později drát odejměte. To proto, aby při stříhání a prořezávání nepoškodil vaši techniku.
Po zastřihávání pohnojte
Myslete na to, že během zastřihávání rostlinu vlastně poškodíte a zbavíte ji mnoha částí. Ta na to reaguje tím, že se je snaží co nejrychleji doplnit. Z praktického hlediska je to očekávaná reakce, jelikož u živého plotu se budou objevovat nové výhonky, které se podepíší na velikosti, stejně jako na kráse. Myslete však na to, že rostlina bude pro tuto regenerační a růstovou činnost potřebovat hodně živin. A ty musíte dodat. Proto je vhodné po každém zastřihávání živý plot pohnojit. Na výběr jsou hnojiva přírodní a chemická. Nikdy nepřesahujte dávku doporučenou výrobcem. Nadměrné množství hnojiva nemusí nutně znamenat ještě lepší růst, ale může naopak znamenat poškození a zničení vašeho živého plotu.