Úvod

Dekorativní pletivo vs. klasické drátěné ploty

  

Občas je zapotřebí udělat opatření proti vniknutí cizích osob, proti úniku zvířat či nežádoucímu pohybu malých dětí nebo je třeba prostě dát na vědomí, odkud pokud je teritorium právě ve vaší péči a majetku. Oplocení je alternativou nejenom praktickou, ale může být také záležitostí dekorační. Vše je v kompetenci majitele a uživatele pozemku, záleží na jeho vkusu, citu, finančních možnostech a dalších faktorech.

Pomyslný plot

Tam, kde jde spíše o formální stránku věci, lze vytvořit velmi vzhledný a přírodní živý plot. Ten ale nezabrání úniku domácího mazlíčka nebo vpádu nechtěného vetřelce. Je však velmi atraktivní a esteticky si nezadá s žádným skutečným a hmatatelným plotem. Zkrášlit zahradu a mnohem rychleji, než dorostou vsazené popínavé rostliny a túje, však dokáže i jiný materiál, který nazýváme pletivo, ploty, oplocení.

Klasické oplocení

Uzlové pletivo s kosočtvercovými oky různých rozměrů náleží ke standardům cenově dostupným a hodí se všude tam, kde jde především o praktickou stránku a účelovost. Lesnická, zahradní, průmyslová a chovatelská pletiva nebo sítě jsou dodávána v rolích, mohou být svařována, pozinkována nebo také potažena plastem s nebo bez zatepleného drátu. K dostání jsou včetně veškerého příslušenství, takže sloupky, vzpěry, plotové patky, pilířové tvárnice, podhrabové desky, napínací a vázací dráty, ale i branky jsou uživatelům plně k dispozici.

Praktické není vždy to pravé ořechové

Přese všechnu účelovost a věcnost je ale někdy ona svařovaná síť pro mnohé trošku bez fantazie. Také se necítíte být králíky a nehodláte se na svět dívat tupými a nevzhlednými oky tradičního plotu? Chce to notnou dávku fantazie a kreativity, v zahradě s okrasnými dřevinami i květinovými plochami se bude vyjímat úplně jiný typ oplocení. Všechno lze totiž dělat také s estetickým nádechem, výtvarným pojetím a kreativními technikami. Ohraničení prostoru může být potom vkusnou dekorací a exteriérovým doplňkem, hodným ocenění.

Neatraktivní dráty nebo okrasné pletivo?

Koukáte občas na americké filmy nebo těm zámožnějším přes plot do zahrady? Určitě se vám naskytne pohled hodný obdivu a v skrytu duše zatoužíte vyhodit to staré okoukané pletivo, které je už dávno z módy. In je totiž elegantní, zdobené proplétání, které se ke kytičkám a zeleni hodí mnohem lépe – obloučkové zahradní pletivo. Rozměry vybraného artiklu a síla drátu je různá, měla by odpovídat požadavkům a zajistit stabilitu i pevnost. Na trhu najdeme pletivo v různých barevných provedeních, vhodné jako ohrádky k záhonům, keřům a podobně. U některých typů jde o galvanizovaný drát, v překřížených částech je bytelně svařen a potažen plastovou ochranou, což je ideální při klimatických změnách a nepřízni počasí.

Na míru vašim přáním

Dávat pozor nejenom na děti a pejska mezi záhony kytiček se dá i jinak, než je stále jenom hlídat a okřikovat. Zkuste zformulovat všechny požadavky i odvážné a barvité fantazie. Drátěný program i ony zkrášlující plotní systémy, které mohou být také i záviděníhodným uměleckým dílem, neboť míru invence máme každý jinou, však ve finále mají jedno společné – plánujeme a pořizujeme si je k dlouhodobějšímu užívání, na místě tedy není šetřit a ušetřit. Prioritním je nalézt kvalitu, aniž by utrpěl vkus, krásy kolem nás totiž není nikdy dost!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články