Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Gabionové (drátkokamenné) konstrukce

  

Možná tušíte, že označení „gabiony“ má cizí původ, a to původ italský. V italštině slovo „gabbione“ znamená klec nebo koš. Obojí význam je v tomto případě správný, neboť gabiony jsou drátokamenné konstrukce,uzavřené drátěné koše plné kamení. Tyto drátěné konstrukce jsou doslova multifunkční záležitostí.

Ocelové drátěné konstrukce s výplní

Koše z ocelových drátěných ok jsou buďto svařované, nebo pletené. Nemusí být ovšem nutně vyplněny pouze kameny. Jejich výplní se může stát jak hrubý štěrk, tak beton, v některých případech dokonce písek nebo zemina. V případě vyplňování kamenných klecí sypkým materiálem jsou nejdříve klece z vnitřní strany potaženy netkanou textilií. Na vyplnění pohledové strany gabionu lze pro lepší estetický dojem využít lomový kámen ve větší velikosti, než jsou rozměry oka sítě.

Gabionová zeďGabionová stěna (Autor Richard Allaway CC)

Gabiony mohou plnit různé funkce

Původní, historický účel gabionů bylo působení při vojenských útocích, sloužily jako obranné valy. Dnes jsou gabiony využívány ke zcela mírovým účelům, a to v mnoha nejrůznějších funkcích. Gabiony nalézají využití například jako zpevňovače břehů řek, hrází rybníků, fungují dobře jako preventivní opatření proti erozi půdy, jako protihlukové clony, fungují jako zahradní prvky, tvoří ploty, slouží k předělu velkých ploch anebo opatřeny z horní části plochými deskami skvěle poslouží jako lavičky. Jejich multifunkčnost dokazuje i to, že mnohokrát již sloužily jako mobilní hráze v případě povodní. Další jejich funkcí je vytvořit násep nebo val, který nahradí určitou část plotu.

Výhody drátokamenných konstrukcí

Vzhledem k tomu, že tvorba jakýchkoli gabionových konstrukcí probíhá suchou cestou, je možné ji provádět i v průběhu zimy. Přírodní vzhled konstrukcí dává možnost dobrého začlenění do terénu a navíc lze gabiony také ozelenit, vysadit do nich rostliny vhodné do těchto podmínek. Maximální recyklovatelnost je další výhodou, která vás může přimět k pořízení gabionů. Zvuková tlumivost a schopnost zadržet energii proudící vody při povodních jsou dalšími skvělými vlastnostmi těchto drátokamenných konstrukcí. Nesmíme zapomenout ani na vysokou odolnost a rychlost montáže.

Gabionový košGabionové koše vyplněné kamením (Autor Laurence Elsdon CC)

Gabiony jako výzva pro tvořivé

Jistou výzvu mohou znamenat gabiony pro zahradní architekturu. Lze je totiž osadit rostlinami, které dokážou výrazně zjemnit celkový vzhled drátokamenných konstrukcí. Drátěná oka poslouží plazivým rostlinám, například břečťanu, k zachycení za konstrukci. Netřesky a další suchomilné rostliny, kterým kamenné podloží zajistí skvělou drenáž, budou v gabionech rovněž vypadat skvěle.

Konstrukční tvary gabionů

Vysokou odolnost vůči korozi zajišťují konstrukcím galvanicky pozinkované ocelové dráty. Celkové  gabionové konstrukce bývají sestavovány nejčastěji z tvarů kvádrů a krychlí. V některých případech to mohou být i válce anebo shora otevřené koše. V praxi lze napodobit doslova jakýkoli tvar. Oka drátěných sítí jsou ve dvou obvyklých rozměrech: 10 x 10 cm anebo 10 x 5 cm. Plnění gabionů lze provádět jak strojově, tak ručně.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články