Živý plot

Inspirace: z čeho vytvořit živý plot

Živý plot je krásnou součástí zahrady, umí dopřát soukromí i blízkost přírody v jednom. Využít jej můžete nejen okolo zahrady, živé ploty umí hezky rozdělit zahradu nebo vytvořit útulný koutek v jeho rohu. Možností živých plotů je celá řada a každá z nich má své výhody i nevýhody. Projděte si naše inspirace a vyberte živý plot, který bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám.

Jak pečovat o živý plot po celý rok?

Pokud chceme mít živý plot ve výborné kondici, musíme o něj pravidelně pečovat po celý rok. Jedná se především o zastřihování, hnojení, zalévání v letních měsících, obnovu vrstvy mulčechránění před velkými mrazy v zimním období. Tyto jednotlivé činnosti provádíme vždy v určitou dobu. Často záleží na konkrétním počasí a druhu dřeviny. Jak jste si již mohli všimnout. Například zimy již nebývají tak tuhé a léta bývají často bez kapky vody. Jak všem těmto problémům předcházet? Povíme si v v tomto článku.

Z čeho udělat živý plot

Kdo by si nechtěl chránit své soukromí? Především lidé, kteří bydlí u frekventovaných dopravních komunikací, jistě nemají radost z toho, když k nim kolemjdoucí mají výhled pomalu až do kuchyně. Estetické řešení představuje živý plot! Jaké rostliny při jeho tvorbě využít?

Jak daleko od plotu sázet keře?

Na tuto otázku existují dvě odpovědi. První se týká toho, co keře potřebují pro jejich správný růst, druhá zohledňuje informace, které jsou uvedeny v Novém občanském zákoníku. Při jejich nedodržení se může stát, že budete mít problém se sousedy. Abyste se v budoucnu mohli těšit z pohledu na keře, kterým se na vaší zahradě daří a zároveň se vyhnuli sporům se sousedy, zohledněte obojí.

Jak na zastřihávání volně rostoucích plotů?

Volně rostoucí plot, též označovaný jako živý plot, je stále populárnějším řešením jak u rodinných domů, tak třeba u zahrad v zahrádkářských koloniích. Nutno říci, že jelikož jde rostliny, potřebují také dostatečnou údržbu. Jak na zastřihávání volně rostoucích plotů? To vám poradíme.

Rychle rostoucí živý plot neopadavý

Snad každý majitel zahrady touží po dokonalém místě, kde nebude chybět jistá dávka soukromí, kam nedohlédnou zraky nevítaných kolemjdoucích či zvídavé pohledy sousedů a kde bude pánem svého času. Proč si ze své zahrady nevytvořit oázu klidu, kam budete chodit za odpočinkem i relaxací, kde vás nebudou provázet nechtěné pohledy, které vás ochrání před hlukem i prachem? Vysázejte si kolem vašeho pozemku živý plot, který vám poskytne dostatek soukromí!

Živý plot z cesmíny

Čeleď cesmínovitých je hojně rozšířená v mírných i tropických oblastech celého světa a zahrnuje kolem 600 stálezelených i opadavých druhů, včetně endemických.

Cesmína roste divoce i v jižní a západní Evropě, u nás se stala velmi oblíbenou zahradní rostlinou nejen pro svůj exotický vzhled, ale i pro množství rozmanitých různobarevných kultivarů a poměrnou nenáročnost pěstování a údržby, pokud se rozhodneme vybudovat živý plot.

Stavba plotů svépomocí

Plot či oplocení slouží k oddělení sousedících pozemků nebo částí pozemku. Existují různé druhy plotů s různou funkčností, vzhledem, odolností i cenou. Vybrat si ten správný plot je mnohdy nadlidský úkol. Připravili jsme si pro Vás seriál o stavbě plotů.