Jak postavit levný plot?

Vlastníte pozemek, který je potřeba zabezpečit plotem, ale nemáte peněz nazbyt? Nezoufejte! I v tomto případě totiž existuje snadná pomoc. Pletivo. To je ta věc, která zachrání situaci. Pletivové oplocení lze totiž pořídit levně a jeho montáž zvládnete sami, bez pomoci drahé firmy. Tak co, dáme se do toho?

Předtím, než se pustíte do práce, prohlédněte si seznam, který vidíte níže. Některé z položek se mohou zdát jako samozřejmá součást každé dílny, přesto se však raději ujistěte, že je doma opravdu máte.

  • pomůcky na vyhrabání/vyvrtání děr do země
  • přísady na tvorbu betonu
  • sloupky
  • vodováha
  • pomůcky na umístění diagonálních vzpěr
  • provázek a vázací drátvodící drát a napínací element

V první řadě je nutné popadnout metr a vše pečlivě změřit. Připravte si nejen počet sloupků (1 na každý 3. metr), ale i potřebnou délku pletiva a dostatek vodícího drátu. Budete jej napínat vždy dole, uprostřed a nahoře mezi každé dva sloupky.

K rohovým sloupkům je navíc vhodné pořídit diagonální vzpěry. To se týká i pilířů, které budou stát v místech s náročným terénem, nebo středových sloupků u dlouhých plotů. Obecně můžeme říci, že čím víc bude v plotu vzpěr, tím větší bude jeho stabilita.

Ve chvíli, kdy máte vše změřeno a vypočítáno, přichází na řadu materiál - uvědomte si, že není nutné nakoupit vše v prvním železářství, do kterého vkročíte. Věnujte trochu času porovnání různých obchodů, ceny se totiž mohou lišit i v řádech stokorun. Možná se vám to nezdá moc, výsledná částka ale díky tomu může být výrazně nižší (obzvlášť, máte-li větší pozemek).

Jakmile máte vše potřebné, můžete se pustit do práce.

V první řadě je potřeba připravit si otvory pro rohové sloupky. V závislosti na jejich poloze si poté nachystejte terén i pro ostatní pilíře, dbejte však, aby od sebe nebyly příliš daleko. Vhodnou vzdáleností jsou 3 metry, záleží však na vás a na vašich možnostech.

Nyní můžete umístit krajové pilíře na jejich místo a zabetonovat je. Rozhodně si vezměte k ruce vodováhu a dbejte také na to, aby byly sloupky ve stejné výšce nad zemí. To vám zajistí, že i zbytek plotu bude posléze hezky rovný a od pohledu souměrný.

K zajištění sloupků použijte beton. Než však přistoupíte k dalšímu kroku, ujistěte se, že hmota je již ztuhlá. V opačném případě by se totiž mohl pilíř vyvrátit a vaše práce by začala nanovo. Jednou z možností, jak tomu předejít, je použití rychleschnoucího betonu.

Jakmile je beton dostatečně vyzrálý, natáhněte mezi krajní sloupky provázek a pusťte se do upevňování ostatních pilířů. Motouz poslouží k tomu, abyste drželi stejnou výšku u všech sloupků. I v tomto případě ale mějte po ruce vodováhu a svoji práci raději kontrolujte, ideálně z povzdálí.

V mezičase, kdy beton u postraních pilířů zraje, můžete ke krajním sloupkům přišroubovat diagonální vzpěry. Dnes se prodávají včetně úchytu se šroubem, nemusíte se proto o koupi těchto doplňků starat. Tu část vzpěry, která se opírá o zem, je také dobré zabetonovat.

Jsou-li všechny vzpěry na svém místě a beton je dostatečně ztuhlý, můžete přikročit k upevnění vodícího drátu. Jako pomocník vám opět poslouží motouz. Napněte jej dolů, doprostřed a nahoru mezi každé dva sloupky. Při napínání vodícího drátu pak dbejte na to, aby nebyl povolený! Kýženého výsledku jednoduše docílíte pomocí tzv. napínacího elementu, který seženete doslova za pár korun.

Jdeme do finále, připravte si pletivo!

Jsou-li všechny tyto přípravy za vámi, nezbývá, než se pustit do samotného upevnění výplně. V tento moment je dobré sehnat si někoho k ruce, protože s rolí pletiva se špatně manipuluje. Nepropadejte však panice, zvládnete to i sami.

Rozviňte roli a začnete pomocí vázacího drátu připevňovat pletivo k předem připravené konstrukci. Nejjednodušší je začít jej navěšovat na horní vodící drát a poté jej vypnout pomocí upevnění ke spodnímu drátu. Drát umístěný uprostřed konstrukce si nechte až na závěr, slouží totiž spíš k tomu, aby se pletivo neprohýbalo.

Nezapomínejte ani na to, že je potřeba pletivo připevnit také ke sloupku. To zajistí větší pevnost astabilitu vašeho plotu. Je-li nutné navázat jednu roli na druhou, pokuste se to udělat v moment, kdy se pletivo setkává se sloupkem.

Pokud vám z role něco zbude, určitě se toho nezbavujte. Může totiž klidně dojít k poškození plotu, vy jej však s pomocí původního pletiva kdykoliv lehce opravíte. Stačí jej pouze vplést na místo škody a nikdo nic nepozná.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.5/5 (4 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články