Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Návod, jak natřít starý rezavý plot

  

Čeká to každého z nás, kdo vlastní dům, zahradu nebo jiný pozemek... Ať už máme dřevěný plot nebo kovový, údržba je tak jako tak nutná a nevyhnutelná, jelikož dřevo i kov se časem vlivem počasí a stáří opotřebuje. Poté spíše záleží na tom, zda se rozhodneme plot opravit, natřít nebo úplně vyměnit...

Nejdůležitější je příprava plotu!

Pojďme si tedy říci jak natřít plot, když máme oplocení právě kovové. Nutné je, než začneme plot natírat, zvolit a udělat vhodnou přípravu, a to připravit si samotný podklad. Je to velice důležité hlavně proto, že dobře připravený podklad má velký vliv na životnost nového nátěru. Ve zkratce je třeba si zapamatovat asi šest bodů, které na starém plotě, který chceme nově natřít, nesmí být. Plot musí být úplně čistý, suchý, bez jakékoliv mastnoty, bez jemného prachu, bez rezi a starého, byť zčásti oloupaného nátěru. Odstranění těchto věcí je snadné.

Nejprve je třeba rez a starý nátěr obrousit. Sami si zvolíme, zda zvolíme ruční způsob broušení za použití smirglového papíru nebo drátěného kartáčku nebo právě rychlejší způsob, a to za pomoci stroje, tedy elektrické brusky. Poté je třeba plot důkladně otřít od prachu a nečistot a nakonec odmastit buď odmašťovacím prostředkem nebo například lihem.

Co se týká samotné rezi, můžeme také použit tzv. odrezovače, což jsou speciální chemické přípravky, které se koroze jak zbaví, tak zároveň i nadále plot proti ní chrání. Použití odrezovače je následovné - opět je nejprve důležité si udělat předpřípravu, zejména odstranit rez a původní barvu. Odrezovač můžeme nanášet štetcem i klidně nastříkat, pokud bude bezvětří. Nesmíme se leknout, jeho barva je totiž tmavě modrá, až taková do modro-fialova. Po nanešení ne kov se však zbarví do šedé barvy, na které velice dobře drží nánosová barva.

Nutno podotknout, že stejný postup je třeba udělat i při natírání zcela nového plotu, až na obroušení starého nánosu barvy samozřejmě.

A můžeme natírat

V případě, že máme důkladnou přípravu za sebou a plot připravený, můžeme začít s nátěrem. U natírání kovového plotu máme dvě možnosti nátěru.

  • použití 2 druhů nátěru
  • použití tzv. "jednošichtovky"        

Natírání za použití 2 druhů nátěru

Úplnou klasikou v natírání plotu, kterou zná každý domácí kutil je právě první možnost, a to vybrat si 2 druhy nátěru. Nejprve použijeme základní antikorozní nátěr, který chrání proti korozi a zároveň výrazně zvýší přilnavost vrchního nátěru, který použijeme poté. Jako základní nátěr můžeme si např. vybrat Balakryl nebo Primalex. Po zaschnutí natřeme vrchní vrstvu, buď matnou nebo lesklou barvu. Minimálně se doporučují natřít 2 vrstvy.

 Natírání za pomocí "jednošichtovky"

Druhou variantou jsou dnes velice populární "jednošichtovky", které obsahují antikorozní pigmenty. Ty chrání jak proti korozi, tak proti povětrnostním, ne příliš vhodným vlivům. Výhodou je, že vše uděláme jednou barvou, nemusíme kupovat dva druhy, jelikož základní i vrchní nátěr je úplně stejný. I tady se však doporučuje natřít několik vrstev, minimálně dvě, klidně i více (tím lépe). Jedná se o speciální barvu přímo na kov, v obchodě jí poznáme tak, že na plechovce uvidíme název barvy + dodatek 2v1 nebo 3v1. Upozorňujeme, že barva s dodatkem 3v1 je nejlepší. Obsahuje totiž základní nátěr, mezinátěr a vrchní antikorozní barvu. Aplikace se provádí štecem nebo válečkem. Tyto barvy existují i ve spreji. Stříkat však se nedoporučuje kvůli možnému "prostřiku", kdy se jedná o zbytečnou velkou spotřebu barvy. Proto klasická barva v plechu je ideálnější.

A pak už je třeba jen čekat, čekat a čekat. Důležité je, aby jednotlivé vrsty dobře zaschly a poté teprve můžeme nanášet nový nátěr.

Základní pravidla pro vyvarování se koroze na oplocení

Každý by se rád samozřejmě korozi vyvaroval... Snížit riziko koroze samozřejmě lze, ale minimálně. Časem se na kovových plotech venku, tak jako tak, koroze objeví. Základní podmínkou k předejití koroze je, nekupovat nejlevnější barvy na trhu, ale vybírat hlavně ty kvalitnější. Druhou podmínkou je, dodržet technologický postup při přípravě a natírání plotu uvedený výše. Příprava je ze všeho nejdůležitější! Ideální je plot ošetřit minimálně protikorozním přípravkem před každou zimou, jelikož mrazy vezmou za své a výskyt koroze lze předpokládat...

Pokud teprve někdo přemýšlí o oplocení pozemku, plot, který podléhá korozi, je i tak téměř bezúdržbový, i když finančně náročnější. Navíc plní dobrou estetickou funkci, vypadá velice dobře.

Nezapomeňme, že náš plot reprezentuje náš dům i toho, kdo v něm bydlí, popř. náš pozemek a jeho vlastníky. Návštěva či kolemjdoucí vidí plot jako první, proto je třeba se o něj patřičně starat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.95/5 (22 hlasů)





Související články