Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jaké oplocení zvolit pro ovce?

  

Chystáte se pořídit si na svůj pozemek ovce, ale nevíte jaký typ oplocení zvolit? Zde naleznete pár rad, jak vybrat to nejvhodnější a na co je třeba brát zřetel.

Vše záleží na velikosti Vašeho stáda, nebo-li počtu ovcí, které se chystáte zakoupit. Máte-li ovcí málo, například 8, ne vždy se vyplatí investovat do dražšího, například elektrického oplocení, jelikož na trhu naleznete i levnější alternativy. Nicméně, nejde jen o velikost stáda, ale o více faktorů, které Vás ovlivňují jako chovatele, hlavně místo, kde pozemek určený pro ovce leží, v horské oblasti, nebo ve vesnici. Před nákupem správného ohrazení je tedy nezbytné zanalyzovat Vaši situaci.

Menší stáda na vesnici, nebo v horských oblastech

Osvědčená pletiva, která jsou vhodná nejen při chovu ovcí, ale domácích zvířat obecně jsou uzlová pozinkovaná pletiva, používaní nejčastěji v lesnictví při vytváření lesních školek. Tento typ pletiva není cenově náročný (cena za metr se určuje podle výšky, jsou k totiž k dispozici pletiva nízká i vyšší) a jeho instalace je jednoduchá. K jeho instalaci je zapotřebí mít dřevěná prkna (kůly), na které se pletivo pomocí skob připevní. S trochou času a manuální zručností si s tímto oplocením každý chovatel hravě poradí. Největší výhodou tohoto typu pletiva je, že dokonale kopíruje terén. 

Větší stáda, či menší ve frekventované oblasti

Ani pro početnější stáda nejsou lesnická pozinkovaná pletiva úplně pasé. Jen je třeba dát si při nákupu pozor a místo obyčejného uzlového pletiva vyberte svařovanou síť, které se rovněž instalují na dřevěné sloupy. Jejich největší výhoda je, že oproti obyčejnému lesnickému pletivu jsou mnohem pevnější, jelikož je uzel svařený v a každém proťatém místě. Přesto že jsou pevnější, stále dokáží dobře kopírovat terén. Pokud je ale Vaše stádo opravdu velké, není od věci natáhnout k oplocení ještě elektrický ohradník, který seženete buď na baterii, na napájení ze sítě, nebo kombinovaný v závislosti Vašich možností na připojení k elektřině. Má-li Váš pozemek přípojky, z dlouhodobého hlediska vyjde levněji ohradník napájený ze sítě.

To samé platí v případě, že máte menší stádo, ale žijete v oblasti, kde jezdí více aut. Pokud nemáte vysoký dřevěný (nejlépe i odhlučněný) plot,  svařovaná síť, nebo alespoň elektrická ohrada je v tomto směru nezbytností, aby ovce neutekly a nevystavily se nebezpečí v podobě srážky s automobilem.

Ve všech případech dbejte na to, aby část pletiva u země byla hustší, než ta vrchní a že ohradu instalujete správně. Můžete tak alespoň z části předejít tomu, že se na Váš pozemek dostane škodná v podobě kun, nebo lasiček. Máte-li možnost, pořiďte ovcím (hlavně těm žijícím ve vesnicích a horských oblastech, kde mohou být pastviny rozlehlejší) také cvičeného psa, který ohlídá aby žádná neutekla, případně je ochrání před škodnou. Na něj je i podle starších chovatelů, to největší spolehnutí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.5/5 (2 hlasy)

Související články