Z čeho udělat živý plot
Kdo by si nechtěl chránit své soukromí? Především lidé, kteří bydlí u frekventovaných dopravních komunikací, jistě nemají radost z toho, když k nim kolemjdoucí mají výhled pomalu až do kuchyně. Estetické řešení představuje živý plot! Jaké rostliny při jeho tvorbě využít?
Složení živých plotů podle jejich funkce
Hlavním kritériem při výběru rostlin pro živý plot by měla být jeho budoucí funkce. Zde je možné rozlišit:
- Ploty, které mají sloužit jako průhledové clony nebo překážkové zábrany. Zde je ideálním řešením cesmína, zimolez, zlatice, kdoulovec japonský, kalina obecná, rododendron, brslen, pustoryl a další. Výška živých plotů bývá okolo jednoho a půl až dvou metrů.
- Vysoké ploty, které přinášejí majitelům dokonalé soukromí. Pro toto řešení je možné doporučit škumpu, šeřík, topol černý, zimolez, tis červený, cypřišek Lawsonův, ale i smrk.
- Ploty, jejichž hlavním smyslem je vytýčit hranice konkrétního pozemku. Zde se při výsadbě užívá mahónie, hortenzie stromečková, zákula japonská, zimostráz i mochna křovitá.
Živý plot z opadavých druhů je pro ochranu soukromí zpravidla dostačující
Živý plot může být vytvořen z opadavých nebo stálezelených druhů rostlin. Jestliže bude sloužit „pouze“ k ochraně terasy před zvědavýma očima okolí, může se klidně jednat o druhy opadavé, protože užívání takového místa není celoroční. Stálezelený plot bude sice vypadat v porovnání s plotem tvořeným opadavými druhy pěkně celý rok, ale vyvolává strnulý dojem. Řešení představuje doplnit jej kvetoucími druhy rostlin.
Exotické ploty na venkově působí zvláštně
Při výběru různých druhů pro živý plot lze volit mezi exotickými a domácími zástupci flóry. V prostředí venkova a hornatých oblastech je přece jen lepší preferovat domácí, které působí přirozeným dojmem. Naopak městské prostředí toho snese více.
Ohodnoťte tento článek:
Předchozí článek
Další článek
Úvod
› Seznam štítků ›
Plot ›
Živý plot