Jak vypadá sociální bydlení
Na základě žádosti o sociální bydlení jsou žadateli přiděleny obytné prostory ve vyhovujícím stavebně technickém provedení i s odpovídajícím zázemím, které je v souladu s nároky na běžné fungování domácnosti. Pro účely užívání takového bytu je nutné uzavřít smlouvu a dodržovat její podmínky, včetně platby nájmu a souvisejících poplatků a také využívání společných prostor apod. Sociální bydlení je zpravidla určeno pro osoby v tíživé situaci, které se potýkají s řešením nelehkých životních událostí, často je jedná o oběti domácího násilí apod.
Poskytovatel a uživatel sociálního bydlení
Zřizovatelem a poskytovatelem sociálních bytů je zpravidla obec, která mívá několik takových obytných prostor k dispozici a přiděluje je na základě žádosti. Ta se posuzuje a vyřizuje s ohledem na to, v jak tíživé situaci se žadatel nachází. Bydlení pak může být poskytnuto ve třech variantách, a to jako:
- krizové bydlení – schvalování žádosti u nich probíhá ve zrychleném procesu a jsou určeny pro nenadálé události (domácí násilí, živelní katastrofy apod.)
- dostupné bydlení – určeno pro osoby v bytové nouzi, ale přímo nesplňují podmínky pro získání sociálního bytu
- sociální bydlení – je přidělen na základě specifikovaných podmínek žadatelům konkrétního typu
Žadatel o sociální bydlení musí prokázat, že má na tento typ řešení bytové situace nárok.
Pro koho je sociální bydlení určeno
Sociální bydlení je poskytováno především lidem, kteří nejsou schopni si schopni dosáhnout dostatečně vysokého příjmu, aby si mohli vlastní bydlení zajistit. Přednostně se jedná o osoby bez domova, které lze zařadit do některé z těchto kategorií:
- lidé bez střechy žijící převážně venku
- lidé bez domova žijící v dočasných ubytovacích zařízeních (azylový dům, věznice, dětský domov)
- lidé v nejistém bydlení ´, ke kterému nemají žádný právní nárok (u rodiny, přátel nebo v ohrožení)
- lidé v nevyhovujícím bydlení, tedy v podmínkách, které nejsou dostatečné pro běžný provoz (nevhodné vybavení, velký počet osob sdílejících malých prostor apod.)
O sociální bydlení mohou požádat také osoby vynakládající vysoký podíl příjmů za bydlení (více než 40 %), pro pokrytí výdajů tohoto charakteru mohou využívat k tomu určené sociální dávky (příspěvek na bydlení, příspěvek v hmotné nouzi).
Jak funguje sociální bydlení
Byty v rámci sociálního bydlení jsou plně funkční, v dobrém technickém stavu, zkolaudovaný a ve standardní zástavbě (nebývají lokalizovány ve vyloučené lokalitě). Žadatel, kterému je byt přidělen, při jeho přebírání podepisuje smlouvu na dobu určitou a předpokládá se, že využití bytu nebude dlouhodobé. Obvykle se smlouva proto uzavírá na jeden rok, ale je u ní možnost prodloužení. Výše nájemného i konkrétní podmínky smlouvy vždy upravuje poskytovatel, nelze tedy jednoznačně stanovit, jaké budou žadateli nabídnuty. Je možné také požádat o byt v jiné obci, než kde je trvalé bydliště žadatele, je to však nestandardní.