Beton

Jak si položit teracovou dlažbu?

Teracová dlažba je velmi odolná podlahová vrstva, která se nejčastěji využívá u podlah garáží, balkónů, autodílen či servisů, v obchodech a jiných místech s vysokými požadavky na mechanickou odolnost. Teracové dlaždice můžeme využít jak v interiéru tak i exteriéru. Díky svému vzhledu bývá teraco používáno i v reprezentativních místnostech. V článku naleznete postup pokládky teracové dlažby do cementu. 

Jak na betonovou vanu

Betonové vany jsou krásné, moderní i vzdušné a stanou se dominantou každé koupelny. Vany z betonu nabízí mnoho možností provedení a ozvláštňují domácnost. Uvažujete o betonové vaně? Můžete si ji pořídit, nebo rovnou vyrobit. 

Jak si vyrobit betonový poklop na studnu

Mít vlastní zdroj vody je obrovskou výhodou. S tím však přichází také nutnost studnu zabezpečit pomocí vhodného poklopu. Poklop lze vyrobit, nebo koupit z více materiálů, jako je dřevo, plech, plast nebo beton. Abyste poklop nemuseli dále zabezpečovat proti snadnému odsunutí, je nejlepší zvolit těžký a odolný poklop z betonu. Pojďme se podívat na to, jak jej vyrobit v domácím prostředí.

Doba ošetřování betonu

Každá stavba vyžaduje využití betonu. Můžete ho aplikovat do základů domu, nebo řešíte oplocení, stavíte betonový příjezd pro auto, chodník nebo tisíc dalších projektů. V každém případě to ovšem vylitím betonu nekončí. Beton je speciální hmota, která i po aplikaci vyžaduje určitou péči. Jaká je doba ošetřování betonu?

Kolik váží kubík (m3) betonu? Málo i extrémně hodně.

Beton, tež přezdívaný jako umělý kámen. Je bezesporu jeden z největších divů moderního stavitelství a nejen jeho. I Římané jej velmi často využívali pro své stavby. Setkáme se s ním prakticky úplně všude. V exteriéru i interiéru má velmi široké využití. Určit hmotnost betonu není tak úplně jednoduché jako třeba u železa. Váha betonu má velký rozptyl. Nejčastěji se uvádí objemová hmotnost běžného konstrukčního betonu kolem 2000 - 2500 kilogramu na m3 (tedy bez výztuže).

Zkušenosti z používání brusných kotoučů na beton

V těchto krásných podzimních dnech provádím úpravu železo-betonového stropu (tvořeného z H ocelových nosníků a monolitické desky mezi nimi) pomocí diamantových brusných kotoučů. Strop bude sloužit jako terasa. Konkrétně potřebuji zbrousit několik nerovností a nečistot vyzrálého betonu, tak dokonale, abych jej mohl následně napenetrovat, nanést tekutou lepenku od Den Bravenu a vyrovnat opravnou vyrovnávací hmotou. Tekutou hydroizolaci nebudu nanášet v celé ploše, ale pouze na H nosníky a do cca 10 cm plochu kolem nosníků.

Oprava betonu - jak opravit vydrolené díry?

S vydroleným betonem se může i běžný majitel domu nebo třeba chaty potkat poměrně často. Jak tento materiál nejúčinněji opravit?

Oprava vad betonu (beton u stavby domu)

Výstavba rodinného domu může být v dnešní době realizována z řady nosných stavebních materiálů – vedle klasických keramických tvárnic či dílců z lehčeného betonu se stávají velmi oblíbenými především dřevostavby nebo pasivní konstrukce z litého betonu se zabudovanou izolací ve formě ztraceného bednění. Ani jedno z konstrukčních řešení se však neobejde bez kvalitní základových prvků, jež jsou zpravidla vytvářeny z betonových směsí, a to včetně základu plošného, tedy základové desky. Přestože může beton tvořit pouze minoritní podíl konstrukcí, vyžaduje jeho aplikace vždy odpovídající kvalitu a provedení, jelikož opravy následných vad bývají velmi nákladné a mnohdy vyžadují vybourání celé provedené konstrukce.

Co s kluzkými betonovými schody?

Schody nebo schodiště z betonu patří mezi nejtrvalejší, nejodolnější a nejvděčnější volbu. Bez vhodného ošetření nebo úpravy však mohou být betonové schody zrádně kluzké. Stačí aby na ně zapršelo, nasněžilo, nebo se udělala námraza a už hrozí úraz. Dokonale hladký povrch betonu může ovšem potrápit i v interiéru. Co tedy s kluzkými betonovými schody?

Jak brousit betonovou podlahu?

Brusky a frézky na beton se používájí převážně k sanaci (povrchové úpravě) betonových ploch. Nejčastěji je využijeme při renovacích podlah v koupelnách, kde s nimi lze odstraňovat lepidlo po obkladech a dlažbě. A také ve starých garážích, kde je podlaha velmi často narušená degradací, sněhem i solí.

Jak opravit betonový bazén?

Pomalu, ale jistě přichází léto. Se zvyšujícími se teplotami a slunečními paprsky pro mnoho z nás přichází i období přípravy bazénu na nadcházející letní sezónu. Kromě provedení klasického čistění je však potřeba bazén rovněž důkladně překontrolovat, abychom zavčasu odhalili jeho případné poškození.

Jak vyčistit mastné skvrny z betonu?

Vyteklý olej na betonovém povrchu je opravdu velký problém. Ať už jde o pár kapek nebo i větší množství, je nutné pokusit se odstranit jej co nejdříve. Olej se velmi rychle propíjí strukturou betonu a vzhledem k jeho pórovitosti může být odstranění nevzhledných skvrn celkem složité. Naštěstí existuje několik způsobů, jak si s tímto problémem poradit, a to ať už se jedná o skvrnu čerstvou nebo již zaschlou.

Oprava starého betonového chodníku - možnosti

Při úpravě cest, odpočívadel, schodů, zpevnění okolí vodních nádrží, se nejběžněji používají betonové dlaždice. V současné době je trh zásobený rozmanitými betonovými dlaždicemi s nejrůznějšími povrchy, barvami a strukturami. Cena není přemrštěná a pokládka jednoduchá. Jako vše má však i beton omezenou životnost, a i když je starý betonový chodník ještě funkční, po létech užívání ztratil pěkný vzhled a zvětral. Podívejme se na to, jak dát starému chodníku nový kabát.

Čím obložit betonové schodiště?

Betonové schody bývají nevzhledné, jsou studené a špatně se udržují. Právě proto volíme jejich obložení. Často bývá právě schodiště dominantním prvkem interiéru a v tomto případě se vyplatí nešetřit na použitém materiálu. Také díky vysokému namáhání schodiště volíme obklad, který vydrží dlouho, beze změn, je bezpečný, vypadá dobře a snadno se udržuje.

Co je ztracené bednění a kde jej využít?

Řada stavitelů si v poslední době oblíbila velmi chytrý způsob stavění. Pryč jsou doby, kdy se na stavbě scházeli lidé už kvůli přípravě bednění.

Připravujeme se na betonáž základů - co potřebujeme?

Spousta z nás sní o vlastním domě. Někdo se do toho pustí po hlavě a obstará si starší dům k opravě. Jiní mají to štěstí, že vyrůstali nebo jiným způsobem přijdou do rodiny s dvougeneračním domem a nastěhují se do něj. Mnoho párů však začíná, jak se říká od píky a dům si musí postavit. Jedni firmou, druzí, ti šikovnější to zvládnout sami.

Jak vodotěsně izolovat betonový bazén?

Do České republiky konečně zavítalo pěkné počasí a mnoho lidí jistě přemýšlí o tom, jak si bude teplých dní užívat u bazénů na svých zahradách. ČR není nadarmo nazývána bazénovou velmocí! Ještě před příjemným lenošením u vody je ale nezbytné věnovat odpovídající pozornost kontrole vodotěsnosti bazénu, jež představuje nutný základ pro to, aby mohl bez problémů plnit svoji základní funkci. Bazén, který není vodotěsný, je totiž jednoduše k ničemu!

Kolik stojí beton?

Stavíte dům? Určitě vám nemusíme připomínat, že kvalitní základy a pevné podlahy jsou srdcem každého domu. Měly by být pevné jako skála, aby váš nový dům vydržel i několik desítek let. A k tomu se nejvíce hodí beton.

Negativní účinky soli na betonové chodníky

Známá věc: je zima, sněží, potom taje a následně mrzne. Veškeré veřejné i soukromé komunikace se během krátkého času stávají neschůdné a nesjízdné. Se sněhem si poradí smeták nebo shrnovadlo, ale co s námrazou a ledem? Dochází k ohrožení nejen majetku, ale především zdraví. Vzniklý stav je nutné řešit okamžitě a obvykle tím, co je po ruce.

Co je dekorativní ražený beton?

Pokud chcete mít u domu terasu, chodníčky či příjezdovou cestu se vzhledem přírodního materiálu, ale zároveň v kvalitě betonové plochy, pořiďte si dekorativní ražený beton. Vzor dlaždic či kamene je do čerstvé betonové vrstvy vyražen speciální raznicí. Ale nemusí se jednat jen o šedivou plochu se strukturovaným vzorem. Před začátkem ražby lze povrch probarvit na požadovaný odstín, ražby i barvy lze kombinovat. A když se na hotovou ražbu přidá i příslušná patina, vypadá ražený beton naprosto stejně jako přírodní materiály. Stačí si ve vzorníku vybrat barvu a strukturu, která se vám bude líbit.

Jak dosáhnout omítky se vzhledem betonu?

V současné době jsou velice populární přírodní materiály. Ať už se jedná o dřevo, kámen nebo beton. Betonový vzhled není trendem jenom pro vnitřní stěny nebo fasády, ale také při vybírání dveří či jiného vybavení interiéru. Jedná se o speciální dekorativní omítku pro povrchové úpravy stěn interiérů a exteriérů, která dokonale napodobuje vzhled přírodního betonu v rozmanitých podobách. Na rozdíl od skutečných materiálů je toto řešení výrazně levnější, rychlejší s nižší hmotností, což ocení zejména ti, kteří mají nebo si plánují pořízení zateplovacího systému na svůj dům.

Co je vodonepropustný beton a jak jej vyrobit/objednat?

Beton, jako stavební materiál, je znám prakticky od starověku. V moderním slova smyslu, tedy jako směs vody a písku pojená sloučeninou na bázi páleného vápence (tzv. portlandského cementu), se v českých zemích používá přibližně od počátku 20. století. Za těch více než sto let byl neustále zušlechťován, zdokonalován a specializován. Nejen beton jako takový, ale i technologie jeho výroby a následné aplikace.

Jak opravit vydrolený beton na terase?

Beton je jedním z nejjednodušších způsobů, jak vyřešit podlahu ve venkovním prostoru. Obzvlášť, když si ho děláte sami. Proto není divu, že i terasy často mívají právě betonový podklad. Jenže takový materiál nevydrží všechno a není žádným překvapením, když se jednou za čas vydrolí. Jenže co s tím? I taková věc se dá opravit a uvidíte, že to zvládnete levou zadní. Tady je návod!

Jak správně vybrat kotevní patky na pergolové sloupky?

Rozhodli jste se obohatit svou zahradu pergolou. Pergola je perfektní místo pro posezení s přateli, grilování a další události, Abyste se z pergoly mohli těšit dlouhou dobu, je potřeba správná volba kotvících patek. Správným výběrem zajistíte stabilitu a předejdete plesnivění dřeva. K tomu by došlo při položení trámu na zem. 

Z čeho vytvořit obruby a lemy zatravněných ploch?

Zahradní obrubníky slouží coby jednoduchý předěl mezi zatravněnou plochou a prostorem chodníků či pěšin, případně od sebe mohou oddělovat různé sypké materiály a bránit jejich nežádoucímu mísení. Které materiály jsou na trhu dostupné a jak mezi nimi vybírat?

Jak vybrat míchačku na beton?

Nákup míchačky, máme na mysli míchačku stavební na malty a betony, je skutek, který je nutné řádně promyslet a sami sobě ho musíme zdůvodnit. Výběr míchačky není jednoduchý a musíme se dát pozor na určité věci, abychom později nezjistili, že nám něco nevyhovuje.

Jak vyrobit betonové koule?

Betonové koule patří k oblíbeným exteriérovým dekoračním prvkům, které zajímavým způsobem oživí každou zahradu. Nechce se vám za ně ovšem utrácet v obchodech? Vyrobit si je můžete i vlastními silami. Jak na to?

Zejména kamenné koule vám poměrně významně zasáhnou do rodinného rozpočtu. Dají se ovšem nahradit těmi vyrobenými z betonu. Potřebovat budete jen několik málo surovin a náčiní.

Jak opravit popraskaný beton?

Nějakou plochu zalitou betonem, ať již podlahu, schody nebo plošinu s altánem, má doma téměř každý. Ne všichni však ví, že je potřeba ji hlídat a udržovat. Beton má totiž, kromě mnoha skvělých vlastností, i některé, bez nichž bychom se docela dobře obešli. Mezi druhou skupinu patří křehkost nebo dobrá savost. Právě to totiž způsobuje jeho popraskání. Pokud ho neopravíte hned v začátku, pak se vám také může docela dobře stát, že budete muset betonovou vrstvu pokládat znovu. To je časově náročné, vyžaduje to hodně materiálu a taky práce. Proto doporučujeme každý problém vyřešit hned v zárodku. Jak? S tím se vám v následujících řádcích pokusíme poradit.

Jak vyrovnat betonovou podlahu?

Betonové podlahy bývají hlavně ve starších domech často všechno jen ne rovné. A pokud není rovný podklad, ani finální pochozí vrstva nebude v pořádku. Pamatuji si jednoho kamaráda, který koupil na krásném místě dům stavěný v 70. letech svépomocí. Původně ho chtěl zrekonstruovat, ale při podrobnějším zkoumání se zjistilo, že v domě není rovná ani jedna podlaha a dokonce ani jedna zeď. Nakonec starý domek zboural a nechal si postavit nový. Pokud máte křivou betonovou podlahu, nemusíte být tak radikální, dá se to opravit.

Jak srovnat betonovou podlahu?

Příprava povrchu

Pokud máme nerovnosti na betonové podlaze, můžeme se jich zbavit za pomocí vyrovnávací stěrky. Nejprve podklad zbavíme všech nečistot. Před nanášením stěrky musí být nejen čistý, ale také suchý, pevný a soudržný. Pokud povrch takový není, může se snadno stát, že nám nanesená vrstva popraská a oddělí se od něj. Pak pokračujeme penetrací, která zamezí nasákovosti. Pokud by totiž došlo k odsátí vody, byly by omezeny chemické reakce a zrání. Samonivelační stěrka pak špatně teče, případně zůstavá stát na místě a na povrch vystupují bublinky, které na povrchu tvoří malé krátery. Zrající vyrovnávací stěrky nejdříve zvětší svůj objem, ale pak se smrští. Pro první fázi je třeba vytvořit dostatečný prostor mezi stěrkou a okolními stěnami. K tomu se dobře hodí například mirolenové pásy, které mohou být na zadní straně samolepící. Standardně postačí 5 mm. Pro lití tenkých vrstev lze použít housenku akrylátového tmelu.

Jak spočítat kubík betonu?

Objem betonu

Pro výpočet objemu betonu nám stačí změřit délku, šířku a výšku prostoru určeného k vybetonování. Pak tyto tři rozměry dosadíme do vzorce V (objem) = a (délka) X b (šířka) X c (výška). Pozor ale na to, abychom neměli rozměry v různých jednotkách, například délku v milimetrech, šířku v centimetrech a výšku v decimetrech. Protože se beton objednává v kubických metrech je vhodné si rozměry převést na metry. Pokud tak neučiníme před výpočtem, můžeme pak výsledný objem upravit na kubíky.

Jak správně namíchat beton?

Základní surovinou všech staveb je beton. I když se to nemusí na první pohled zdát, jeho výroba je poměrně snadná. Jedná se o poměrně levnou a hlavně rychlou záležitost. Chcete, aby se vám beton povedl? Víte, jaké jsou správné poměry k umíchání betonu? Na tuto otázku naleznete odpověď v následujících řádcích.

Jak vyrobit květináč z betonu?

S první výrobou květináčů začali Egypťané a plnily stejnou funkci jako dnešní květináče tedy jako dekorace, růst rostlin, ale i transport. Výroba byla velice jednoduchá z hlíny, kterou následně vypálily a postupem času dozdobili drahými kovy, kamínky, sklíčky, či barevnými pigmenty.

Jak rozbít beton?

Při stavebních úpravách často řešíme problém, jak se zbavit starého betonu. Při výběru toho nejúčinnějšího způsobu rozhoduje zejména jeho kvalita a množství. Malé kousky betonu v horší kvalitě není těžké odstranit ručně. Na větší kusy však již budeme potřebovat speciální techniku.

Jak dlouho tvrdne beton?

Tvrdnutí betonu je závislé na krystalizaci cementového pojiva. Tento proces začíná již hodinu po namíchání směsi.

Dobu tvrdnutí ovlivňuje teplota. Probíhat může rovněž pod vodou, protože k němu beton nepotřebuje vzduch. Tvrdnutí nejde ničím přerušit. Nikdy by nemělo v jeho průběhu dojít k zamrznutí vody v krystalech betonu. Abychom tomu zabránili, je nutné betonovou směs dokonale zhutnit a ochránit proti nízkým teplotám rohožemi, teplým vzduchem apod.. Vzniknou - li pak v ní již trhliny, štěrková místa nebo díry, musíme takto poškozené plochy zajistit vodotěsnou izolací.

Jak se dělá betonová stěrka?

Betonové nebo také cementové stěrky se z oblasti čistě technických materiálů stále častěji stávají i výrazným designovým prvkem moderních interiérů. Přesto stěrky samonivelační vyrovnávací (podkladní) zatím ještě převládají. Používají se k vyrovnání betonové plochy, cementového potěru, zakrytí nerovnosti u původní dlažby, prostě kdekoli, kde má původní podklad nějaké nerovnosti. Používá se jak na podlahu, tak na stěny.

Jak dlouho schne beton?

Doba schnutí betonu je přibližně jeden měsíc. Za tu dobu totiž dojde ke krystalizaci cementového pojiva. Tento proces začíná již hodinu od namíchání betonové směsi.

Jak namíchat suchý beton?

Ať už hodláte betonovat jakoukoli vaší stavbu, určitě zvažte možnosti s betonem spjaté. Tuto směs si můžete koupit již namíchanou a balenou v pytlích, jestliže je betonovaná plocha malá. Pak stačí jen zamíchat v kýblu s vodou a hurá do práce.

Jak namíchat žáruvzdorný beton?

Měli byste vědět, na co žáruvzdorný beton použijete

Někdy je zapotřebí žáruvzdorný beton, protože počítáte s vyššími teplotami. Beton odolný proti vysokým teplotám se dá vyrobit, nicméně musíte použít speciální materiály. V případě betonu odolného vysokým teplotám je důležité vědět, jakou teplotu bude muset výrobek vydržet. Žáruvzdorný beton se často vyžaduje pro vyzdívku pece nebo pro stavbu zahradních grilu či krbu. Měli byste si též rozmyslet, zda bude beton v přímém kontaktu s ohněm nebo zda bude oddělen nějakou izolací. Pokud jako pojivo použijete portlandský cement, dokáže beton vydržet teplotu přibližně do 1000°C. Pakliže potřebujete vyšší teplotu, musíte využít speciální cementy či jiná pojiva.

Jak zabetonovat obrubníky?

Jako obrubníky se označují prefabrikované dílce, jež asi nejčastěji najdeme na ulicích jako oddělení okolní vegetace od chodníků nebo pojezdové komunikace od chodníku či okolní vegetace. V prvním případě jde o chodníkový obrubník a v druhém případě jde o silniční obrubník. Správné zabetonování obrubníků je základem pro následnou pokládku dlažby nebo vylití vyměřené plochy betonem či asfaltem. Správné zabetonování obrubníku je základ, který se dá snadno naučit.

Jak opravit starý betonový povrch?

Už se vám nelíbí, jak vypadají vaše betonové schody nebo hřiště na zahradě, sloužící jako zábavní místo pro vaše děti?

Poradíme vám, jak renovovat starý beton, aby vypadal jako nový. Přinášíme vám žhavé tipy.

Jak udělat betonový květináč? + alternativní řešení

Na zahrádky, terasy i balkony potřebujeme různě velké květináče, ale ne vždy v obchodech najdeme to, co by se nám líbilo. Nebo se nám sice květináč líbí, ale jeho cena už méně. Proč si tedy nevyrobit originální květináče přesně podle svého vkusu z betonu? Můžeme udělat květináče klasického i originálního tvaru a na rozdíl od plastových je zaručeně nepřemístí ani vydatná letní bouře.

Jak stavět betonové palisády?

Pokud vlastníme dům se zahradou, určitě je na zvážení, zda do některých míst nezakomponovat také betonové palisády. Tyto prvky plní jak funkci okrasnou, tak i účelovou, jelikož zabraňují možnému vodorovnému pohybu. Od běžného kamene jsou díky velmi pokročilé technologii výroby prakticky k nerozeznání (beton se vzhledem dřeva). Dále velmi příjemně opticky rozdělí jednotlivé části zahrady. Dá se říci, že palisády bývají považovány za takové moderní nástupce robustních obrubníků. Současně dolaďují celkový dojem ze zámkové dlažby a utvářejí sladěný celek. Dovolte mi zmínit pár bodů a podrobností, které budeme při jejich instalaci na novou nebo současnou zahradu muset znát.

Jak udělat cementový potěr?

Cementový potěr bývá někdy označován také jako cementová mazanina nebo betonový potěr. Jedná se o jednu z vrstev podlahové konstrukce, která je upravena před ztuhnutím tak, aby dosáhla co nejvyšší pevnosti a rovinnosti. Používá se jako podkladová vrstva pod podlahové krytiny, ale lze ji využít i jako finální pochozí vrstvu např. ve sklepech, garážích, či dílnách.

Cementové podlahové potěry se hodí i do vlhkých prostor. Mají dlouhou životnost, jsou hygienicky nezávadné a odolají ohni i chemickým látkám. Nevýhodou je poměrně dlouhá doba vysychání a nutnost dodržet přesně podíl přidané vody.

Jak zničit mech na betonu?

Už jste se také možná osobně setkali s výskytem většího množství mechu na betonu. Mech ulpívá na zastíněných místech, nejčastěji na severní straně. Ať už se jedná o betonovou dlažbu, chodníky anebo jiné zahradní stavby, mech narušuje jejich celkový dobrý vzhled.

Postup při přípravě a ukládání betonové směsi

Aby se beton stal kvalitním a pevným materiálem, musíme dbát na správnou volbu materiálu a na dodržování postupů přípravy při michání betonu a jeho následném ukládání (hotovou směs musíme do k-ce uložit dle správných pravidel/postupů).

Jak na stavbu základové desky na betonových pásech?

Stavba základové desky svépomocí bývá pro laiky zátěžový úkol číslo jedna. Je třeba se dobře připravit a neudělat chybu, která by vás mohla stát mnoho investovaných peněz a času. V tomto článku jsem si pro Vás připravil postup, jak začít s výstavbou rodinného domu - a to se základy.

Plot z betonových panelů

Zvažujeme-li oplotit svůj pozemek, máme několik možností výběru způsobů, materiálů a designů. Velice zajímavé a přitom jednoduché řešení je plot z betonových panelů. Tento způsob oplocení je velmi stabilní a designově uspokojí oko každého náročného majitele objektu.

Jak namíchat beton? - složky betonu, receptura, poměry

Beton je směs vody, cementu a drobného kameniva. Takto jednoduše se dá popsat, co je to beton. Ale výroba betonu, tedy smíchání jednotlivých složek není až tak vůbec jednoduchá.

I když si mnoho kutilů myslí, že je to raz – dva.

I oni by vám mohli povyprávět, jaké byly jejich začátky při výrobě betonu. Aby bylo dosaženo dobré kvality betonu, musí mít přesný poměr mezi uvedenými složkami – tvz. recepturu.

Schodiště svépomocí - dřevěná, betonová, moderní

Schodiště je stavební prvek, se kterým se setkáváme prakticky každý den. Hlavním předpokladem pro dokonalý návrh schodiště je pochopení jednotlivých částí, ze kterých se tato konstrukce skládá. Každá část musí být optimálně navržená dle konkrétních požadavků investorů, platných norem a předpisů.

Jaký beton použít na základy?

Pevnost betonu se odvíjí od náročnosti základové konstrukce. Pro klasický betonový základ pod nosné stěny rodinných domů používáme beton s označením C12/15 (B 15) nebo kvalitnější C16/20 (B 20) (pro staticky nenáročné stavby!). Další třídy naleznete zde.

Ztužující věnec – železobetonový

Ztužující věnec je stavební konstrukce, která zabraňuje vybočení zdi. Kromě funkce ztužující plní i funkci nosnou a kotevní. Při provádění je třeba dbát na to, aby byl věncový trám protažený od jednoho rohu domu k druhému.

Jak postavit plot z okrasných betonových tvárnic

Beton je charakteristický dlouhou životností a relativně snadnou výrobou. U plotů se s ním setkáme téměř vždy. Výjimkou jsou ploty primitivní (ploty ze zemních vrutů, ploty z dřevěných průtů nebo kůlů), které bývají šetrnější k přírodě. Můžeme uvést například dřevěné sloupkové ploty se zavěšeným pletivem.

V tomto článku si popíšeme postup výstavby masivního betonového plotu.

Beton - stavební materiál moderní doby!

Je v současnosti jeden z nejpoužívanějších stavebních materiálů. Setkáme se s ním u většiny staveb. Ať už se jedná o malé nebo rozsáhlejší stavby.

Využíváme jej u základů, opěrných zdí, zídek, plotu, stropu, schodišť, sklepů, podlah či chodníků...Dalo by se říci, že se jedná o dokonalý stavební materiál. Bohužel tomu tak není pravda.

Jak na opravu betonových mazanin?

Nejdříve si popíšeme co je to betonová mazanina? Z názvu je patrné, že pro výrobu mazaniny použijeme betonovou směs. Tato směs by neměla obsahovat mnoho vody. Proč? Protože by pak podlaha nemusela být ideálně rovná. A taktéž příliš „suchá“ směs snížuje pevnost betonu.