Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak namíchat žáruvzdorný beton?

  

Měli byste vědět, na co žáruvzdorný beton použijete

Někdy je zapotřebí žáruvzdorný beton, protože počítáte s vyššími teplotami. Beton odolný proti vysokým teplotám se dá vyrobit, nicméně musíte použít speciální materiály. V případě betonu odolného vysokým teplotám je důležité vědět, jakou teplotu bude muset výrobek vydržet. Žáruvzdorný beton se často vyžaduje pro vyzdívku pece nebo pro stavbu zahradních grilu či krbu. Měli byste si též rozmyslet, zda bude beton v přímém kontaktu s ohněm nebo zda bude oddělen nějakou izolací. Pokud jako pojivo použijete portlandský cement, dokáže beton vydržet teplotu přibližně do 1000°C. Pakliže potřebujete vyšší teplotu, musíte využít speciální cementy či jiná pojiva.

Odlišnosti v teplotách

Když se rozhodnete vyrobit žáruvzdorný beton s objemovou hmotností vyšší než 1500 kg na metr kubický, který bude vystaven teplotám do 700°C, vystačíte si s hutným přírodním kamenivem. Při vyšší teplotě už však bude potřeba využít umělé kamenivo. Pro hutné žáruvzdorné betony, jež budou v teplotě mezi 800-1000°C, se nedá použít přírodní kamenivo, ale využijete drcený keramický střep či drcenou pomalu chlazenou vysokopecní strusku. V případě, že očekáváte teploty nad 1000°C byste měli jako kamenivo použít drcený šamot, karborundum, korund, chromit či drcený bauxit. Pokud kromě teplotní odolnosti chcete i chemickou odolnost, měli byste jako pojivo použít vodní sklo.

Namícháte jako obyčejný beton

Žáruvzdorný beton se připravuje totožně jako jiné betony. Je potřeba si dát pozor na přesné dávkování složek a na dostatečné zhutnění betonu. Ještě než na beton pustíte vyšší teploty, musíte ho vysušit. Vysoušení se dělá postupným pomalým zvyšováním teploty. Když si navrhujete teplotně odolnou konstrukci, měli byste vědět, že jednotlivé části konstrukce mají vysokou teplotní roztažnost. Z toho důvodu byste měli věnovat pozornost řešení spár, které by měly raději zůstat suché, než abyste prováděli vyplnění nevhodnou hmotou, jež se vydrolí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.27/5 (26 hlasů)

Související články