Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak zabetonovat obrubníky?

  

Jako obrubníky se označují prefabrikované dílce, jež asi nejčastěji najdeme na ulicích jako oddělení okolní vegetace od chodníků nebo pojezdové komunikace od chodníku či okolní vegetace. V prvním případě jde o chodníkový obrubník a v druhém případě jde o silniční obrubník. Správné zabetonování obrubníků je základem pro následnou pokládku dlažby nebo vylití vyměřené plochy betonem či asfaltem. Správné zabetonování obrubníku je základ, který se dá snadno naučit.

Pozor na rozměry dlažby

Velkou důležitost je třeba přiložit rozměření a rozmístění obrubníků s ohledem na rozměry plánované dlažby, aby se tím minimalizovaly případné dořezy a úpravy dlažby. V případě betonové plochy však není rozteč obrubníků natolik podstatná. Jakmile plochu rozměříte, natáhněte provázek, naměřte výšky a utvořte rovinu, načež můžete přejít k samotnému betonování obrubníků.

Zavlhlý beton nejvhodnější

Beton vhodný pro betonování obrubníků by měl být zavlhlý, což znamená, že by měl mít minimální množství vody. Právě tato konzistence je důležitá pro vhodnou práci s betonem. Až moc tekutý beton by z obrubníků stékal. Jako vhodná třída betonu se jeví C12/15 s frakcí kameniva 4-8 mm, což bylo dříve označováno jako beton B15.

Nezapomeňte na distanční spáru

Ještě než obrubníky umístíte, bude zapotřebí pod ně nasypat menší vrstvu štěrku. První obrubník položte spodní částí na začátek, kam jste si dříve přichystali beton. Horní zaoblená část obrubníku samo sebou musí směřovat vzhůru. Totožně pokládejte i další obrubníky. Pro udržení roviny obrubníků natáhněte provaz od prvního obrubníku na začátku až k druhému obrubníku na samém konci. Vzdálenost mezi jednotlivými obrubníky by měla být okolo 1-2 mm. Tato mezera se označuje jako tzv. distanční spára. Pro zakončování se obrubníky dořežou za pomoci speciální pily na beton, jež je opatřena diamantovým kotoučem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.75/5 (4 hlasy)





Související články