Oplocení pozemku

Krásný plot kolem zahrady může nejenom zvýšit Vaše bezpečí, ale také dodat na kráse pozemku. Narozdíl od zdi je oplocení většinou postaveno na bázi jednodušší konstrukce. Může sloužit jako ohrada k udržení dobytka na jednom místě, chránit soukromí, nebo zamezit pronikání hluku a prachu na domu. Výběr mezi druhy plotů a oplocení je na dnešním trhu velmi široký. Hlavními vodítky k výběru tak jsou účel a estetika.

Kapitoly tématu „Oplocení pozemku"

Plotím, plotíš, plotíme

Typ plotu je důležité vybrat podle umístění zahrady a její rozlohy. Ne všechny typy oplocení jsou totiž vhodné ke všem pozemkům. Nelze však vybírat jen účelově. Plot plní také estetickou funkci a je často výrazným prvkem, vypovídajícím o životě majitele pozemku. Zásadním pravidlem je cit a ohled, mimo jiné také k sousedům a okolnímu prostředí. Typ plotu a zvolený materiál, ale stejně tak i jeho výška, ovlivní podobu, funkčnost a cenu plotu.

Kolik měří ideální oplocení?

Výšku plotu volte především podle toho, k jakému záměru hodláte plot využívat. Není obvyklé, aby měly ploty více než 150 cm, u některých typů může být horní hrana snížená na 120 cm. Přestože dříve byly horní linie plotů zarovnány do horizontální přímky, dnes můžeme u plotů nalézt zalomené nebo jinak tvarované zakončení.

Ploty podle materiálu

Dřevo

Ploty tohoto typu se stávají čím dál oblíbenějšími. Ty z měkkého dřeva koupíte zpravidla hotové, stačí namontovat. Nejčastěji se dělí na plaňkové ploty a palisádu. Pláňkový plot je typický pro lidovou architekturu. Naproti tomu palisáda sloužila spíše pro vojenské účely a byla tvořena dřevěnými kůly, které byly zaraženy do země vedle sebe v těsné blízkosti.

Plast

Hlavní výhodou plastových plotů je jejich minimální údržba a relativně nízká cena. Vydrží také mnoho let stejně barevné, což může být oproti jiným typům plotu plusem. Naopak jednou z nevýhod může být jeho neestetičnost.

Kov

Kovové ploty lze nalézt v mnoha provedeních. Jako ocelové se prodávají v podobě pozinkovaného drátěného pletiva, vhodné k levnému a rychlému ohraničení. Kovové oplocení lze ale také umělecky kovat do formy originálních plotů, které pak plní především estetickou funkci.

Beton

V Česku nejméně obvyklá forma plotu. Plotová pole jsou odlévána do forem, které se osazují mezi sloupky. Výhodou může být vysoká odolnost vůči nárazu a minimální montáž.

Jak často natírat kovový nebo dřevěný plot?

O ploty je důležité se dobře postarat, pravidelná údržba i nátěr pomohou zvýšit životnost plotu o několik let. Jak často ploty natírat většinou záleží na celkové kvalitě plotu, nátěru, který byl použit i pečlivosti jeho nanášení. Existují ale obecná doporučení, která se vám budou hodit.

Co dělat s popraskaným soklem u plotu?

Jako všechny stavební materiály, i betonový sokl nebo podezdívka postupně degraduje vlivem působení okolní povětrnosti. Ji-li dílec vhodně odizolovaný, dochází k degradaci velmi pozvolně a pravidelnou údržbou je možné dosáhnout velmi dlouhé životnosti při kontinuálně dobrém vzhledu. V případě velmi dlouhé doby užívání nebo u plotů ve vlhkém prostředí s neodpovídající hydroizolací však muže dojít k degradaci zrychlené, jež má za následek vznik prasklin v povrchových vrstvách, jež postupně pronikají do hloubky (mechanismus praskání je založen na nedostatečném vysychání a promrzání konstrukce). Jak tyto praskliny opravit?

Jak vypadá exotický plot?

Plot můžete pojmout i netradičně. Živý plot lze vysázet i z různých exotických rostlin. Jak na to?

Inspirace: z čeho vytvořit živý plot

Živý plot je krásnou součástí zahrady, umí dopřát soukromí i blízkost přírody v jednom. Využít jej můžete nejen okolo zahrady, živé ploty umí hezky rozdělit zahradu nebo vytvořit útulný koutek v jeho rohu. Možností živých plotů je celá řada a každá z nich má své výhody i nevýhody. Projděte si naše inspirace a vyberte živý plot, který bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám.

Oplocení orné půdy, jaké možnosti existují

Pozemky označované v katastru nemovitostí jako orná půda jsou obdobně jako pozemky v kategorii zahrady určeny především k pěstebním účelům a existuje pro ně tedy omezení z hlediska toho, jaké stavební objekty je na nich možné realizovat. Tato omezení se však primárně vztahují na objekty obytného nebo správního či výrobního charakteru. V případě, že chcete pozemek z nějakého důvodu oplotit, vztahují se na tento úkon stejné zákonné podmínky, jako na pozemky jiného charakteru.

Ploty z přírodních materiálů

Na plot okolo pozemku je kladen velký designový důraz, jelikož završuje celkový dojem z našeho bydlení. Musí proto ladit s nemovitostí, kterou obklopuje. Nabídka na trhu je poměrně široká a proto máme z čeho vybírat. Velice oblíbené jsou v současné době materiály přírodní kvůli své nadčasovosti.

Duté tvarovky pro stavbu oplocení

Ploty z betonových dutých tvarovek jsou v poslední době dost využívanou formou oplocení nejrůznějších pozemků. Obrovskou výhodou je jejich perfektní statika a proto jsou vhodné také k oplocení pozemku, který je ve svahu a slouží jako opěrná zeď. Je to velmi estetické řešení, které navíc může zabránit sesuvu půdy. Můžeme ho také osázet nejrůznější zelení a přizpůsobit vzhledu celé zahrady. Tvarovky se vyrábí v několika barvách a s různě profilovaným povrchem, který připomíná kámen.

Dekorativní pletivo vs. klasické drátěné ploty

Občas je zapotřebí udělat opatření proti vniknutí cizích osob, proti úniku zvířat či nežádoucímu pohybu malých dětí nebo je třeba prostě dát na vědomí, odkud pokud je teritorium právě ve vaší péči a majetku. Oplocení je alternativou nejenom praktickou, ale může být také záležitostí dekorační. Vše je v kompetenci majitele a uživatele pozemku, záleží na jeho vkusu, citu, finančních možnostech a dalších faktorech.

Plot z betonových panelů

Zvažujeme-li oplotit svůj pozemek, máme několik možností výběru způsobů, materiálů a designů. Velice zajímavé a přitom jednoduché řešení je plot z betonových panelů. Tento způsob oplocení je velmi stabilní a designově uspokojí oko každého náročného majitele objektu.

Okrasné ploty před dům

Mít svoje zázemí je něco, po čem každý z nás tajně touží a když už si takové zázemí zbudujeme, musíme jej také chránit. Jenže ne každý se spokojí s ošklivým pletivem, které je, ještě ke všemu k vidění všude okolo. Pokud jste tedy ve výběru plotu náročnější, jistě vás bude zajímat jak to s těmi okrasnými ploty vlastně je a co všechno je na našem trhu k dostání.

Živé ploty které neopadávají

Upřednostňujete živé keře před betonovou zdí? A chtěli byste mít na zahradě soukromí po celý rok? Pokud ano, tak právě pro Vás je určen následující článek o neopadavých živých plotech. Pokud se Vám totiž podaří vypěstovat hustý živý plot, budete mít o soukromí v zahradě i pěkný výhled postaráno. Kromě dekorativního účelu má tento druh plotu další výhody, především zmírnění hluku, větru a prachu z ulice.

Rychle rostoucí živý plot neopadavý

Snad každý majitel zahrady touží po dokonalém místě, kde nebude chybět jistá dávka soukromí, kam nedohlédnou zraky nevítaných kolemjdoucích či zvídavé pohledy sousedů a kde bude pánem svého času. Proč si ze své zahrady nevytvořit oázu klidu, kam budete chodit za odpočinkem i relaxací, kde vás nebudou provázet nechtěné pohledy, které vás ochrání před hlukem i prachem? Vysázejte si kolem vašeho pozemku živý plot, který vám poskytne dostatek soukromí!

Živý plot dřišťál neopadavý

Pro milovníky živých plotů a stálezelených keřů si představíme v dnešním článku trnitý, ale krásně kvetoucí keř Dřišťál Juliin (Berberis julianae). Právě ten se ideálně hodí pro nejrůznější druhy zahradnických výsadeb. Obecně se dřišťály dělí do tří skupin: opadavé, poloopadavé a stálezelené. Do poslední skupiny celoročně zelených dřišťálů se v posledních letech řadí stále více odrůd. Nejoblíbenějším a nejčastěji vysazovaným pro živé ploty však stále zůstává nenáročný Dřištál Juliin.

Zděný plot ze ztraceného bednění

Ztracené bednění se nejčastěji využívá pro stavbu základů, zdí nosných stěn, jímek, sklepů, oplocení, opěrných zdí o tloušťce 150, 200, 300, 400 a 500 mm a to bez použití bednění. Proto tedy ten název. Také můžeme slyšet pojmenování šalovací tvárnice. Co to ale vlastně je? Jsou to tvárnice vyrobené z vibrolisovaného betonu, které jsou uprostřed duté. Tento prostor se vylévá betonovou směsí měkčí konzistence. Vznikne velmi pevná zeď.

Stavba oplocení z betonových tvarovek

Plánujeme-li stavbu plotu, musíme dobře zvážit jak jeho spolupůsobení se zahradou, tak s okolím domu. Dalšími faktory, které zvažujeme, jsou jeho trvanlivost, finanční náročnost a rovněž podíl na vytvoření veřejného prostoru, neboť oplocení nemůžeme pokládat za soukromou záležitost.

Plot z lomového kamene

Pokud nechcete oplotit svůj pozemek klasickým pletivem nebo se starat o živý plot či každoročně natírat plot dřevěný je pro Vás absolutně vhodný lomový kámen, který je v posledních letech velice oblíbený materiál pro stavbu plotů okolo domů a bytových či podnikatelských objektů. Podpoří také architekturu daného objektu. K nejrozšířenějším druhům dekorativního lomového kamene patří čedič, žula a pískovec.

Stále zelené keře na ploty

Živý plot z rozmanitých rostlin a dřevin, opadavých i neopadavých, stálezelených i na podzim se vybarvujících, by neměl tvořit jen přirozenou bariéru před ruchem a nechtěnými pohledy, nebo vymezovat hranici pozemku, ale měl by nám hlavně dělat radost tím, jak pěkně vypadá.

Živý plot z cesmíny

Čeleď cesmínovitých je hojně rozšířená v mírných i tropických oblastech celého světa a zahrnuje kolem 600 stálezelených i opadavých druhů, včetně endemických.

Cesmína roste divoce i v jižní a západní Evropě, u nás se stala velmi oblíbenou zahradní rostlinou nejen pro svůj exotický vzhled, ale i pro množství rozmanitých různobarevných kultivarů a poměrnou nenáročnost pěstování a údržby, pokud se rozhodneme vybudovat živý plot.

Jak se staví dřevěný plot

Dřevěný plot je v dnešní době relativně snadno dostupný. Navíc pro šikovného kutila s dostatkem času není žádný problém si postavit plot ze dřeva svépomocí. Jediné, co k tomu potřebujeme je materiál (dřevěné plotové sloupky, latě, tyčky, kotvící a spojovací prvky...), nářadí (vrták do země, rýč, lopatu, kladivo, provázek...) a chuť do práce - stavíme oplocení ze dřeva. Fotografie plotů.

Jak postavit plot z okrasných betonových tvárnic

Beton je charakteristický dlouhou životností a relativně snadnou výrobou. U plotů se s ním setkáme téměř vždy. Výjimkou jsou ploty primitivní (ploty ze zemních vrutů, ploty z dřevěných průtů nebo kůlů), které bývají šetrnější k přírodě. Můžeme uvést například dřevěné sloupkové ploty se zavěšeným pletivem.

V tomto článku si popíšeme postup výstavby masivního betonového plotu.

Drátěný plot - jednoduchý, z pletiva a sloupků

Drátěný plot je z pohledu pracnosti a ceny ten nejlepší způsob, jak efektivně ohraničit a ochránit pozemek před nečekanou návštěvou. Lze jej postavit téměř všude, oproti zděným plotům nezabírá příliš mnoho místa a díky zelené barvě dokonale zapadne do okolí domu. 

V tomto článku si popíšeme postup, jak postavit jednoduchý drátěný plot. Kromě toho si zde uvedeme potřebný materiál a v neposlední řadě i nářadí.

Stavba plotů svépomocí

Plot či oplocení slouží k oddělení sousedících pozemků nebo částí pozemku. Existují různé druhy plotů s různou funkčností, vzhledem, odolností i cenou. Vybrat si ten správný plot je mnohdy nadlidský úkol. Připravili jsme si pro Vás seriál o stavbě plotů.