Úvod  › 

Jak správně namíchat beton?

  

Základní surovinou všech staveb je beton. I když se to nemusí na první pohled zdát, jeho výroba je poměrně snadná. Jedná se o poměrně levnou a hlavně rychlou záležitost. Chcete, aby se vám beton povedl? Víte, jaké jsou správné poměry k umíchání betonu? Na tuto otázku naleznete odpověď v následujících řádcích.

Základní suroviny

Beton lze namíchat hned několika způsoby. Nejsnazší a nejlepší způsob umíchání betonu je pomocí míchačky. Další možností je ruční míchání, které je ale fyzicky náročné a výsledného produktu uděláte méně. Základními surovinami na přípravu betonu jsou: cement, voda, písek a štěrk.

Obecně nelze říct, jaký je správný poměr těchto surovin a to z důvodu stavu jednotlivých surovin (různá kvalita kamenů, vlhký písek, různorodý štěrk). Každý pytel cementu se míchá jinak. Dobrá zpráva je, že přesný návod najdete na obale.

Poměry surovin

Základní a obecný vzorec pro namíchání betonu je v daném poměru 1 : 3 : 1 (cement : písek : štěrk). Vodu přiléváte postupně podle toho, jestli chcete jemnější cement nebo s větší příměsí kamenů nebo štěrku. Beton nemusí být tak pevný, naopak. V případě, že chcete docílit pevnějšího betonu, přidejte více cementu a to v poměru 3 : 3 : 1. Jednotlivé složky nejdříve smíchejte nasucho, poté až přilévejte vodu. Uvidíte, že po umíchání třech a více betonů nebudete potřebovat poměry a přesně odvažování, ale sami poznáte, jaké množství je lepší.

Dobrá rada

Při ručním míchání je dobré přidávat vodu postupně z konve, abyste neměli beton příliš řídký. Pokud přidáte více cementu, budete mít beton tzv. „mastný“ a beton vám tak může praskat a snížit se jeho pevnost. Zhruba půl hodiny po namíchání začne beton tuhnout. Dobře připravený beto v míchačce poznáte podle toho, že se vám začne převalovat a při vysypání do stavebního kolečka vytvoří kužel. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.4/5 (5 hlasů)