Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak srovnat betonovou podlahu?

  

Příprava povrchu

Pokud máme nerovnosti na betonové podlaze, můžeme se jich zbavit za pomocí vyrovnávací stěrky. Nejprve podklad zbavíme všech nečistot. Před nanášením stěrky musí být nejen čistý, ale také suchý, pevný a soudržný. Pokud povrch takový není, může se snadno stát, že nám nanesená vrstva popraská a oddělí se od něj. Pak pokračujeme penetrací, která zamezí nasákovosti. Pokud by totiž došlo k odsátí vody, byly by omezeny chemické reakce a zrání. Samonivelační stěrka pak špatně teče, případně zůstavá stát na místě a na povrch vystupují bublinky, které na povrchu tvoří malé krátery. Zrající vyrovnávací stěrky nejdříve zvětší svůj objem, ale pak se smrští. Pro první fázi je třeba vytvořit dostatečný prostor mezi stěrkou a okolními stěnami. K tomu se dobře hodí například mirolenové pásy, které mohou být na zadní straně samolepící. Standardně postačí 5 mm. Pro lití tenkých vrstev lze použít housenku akrylátového tmelu.

Ředění směsi

Samonivelační stěrku je nutné patřičně zředit s vodou. Pokud je směs řidší, neudrží si rovnoměrné rozložení svých složek. Písek začne klesat ke dnu a jemné přísady s pojivy se vyplaví na povrch. Nejlépe tomu předejdeme, když odměříme přesnou dávku vody, kterou poté nalijeme do dostatečně velké míchací nádoby. Za stálého míchání pak sypeme směs samonivelační stěrky.

Aplikace samonivelační stěrky

Samonivealční stěrku je nutné nanášet rychle. Ihned po aplikaci ji roztahujeme vhodným nástrojem. Tím může být například ozubená stěrka, hladítko nebo speciální rádly s nastavitelnou výškou trnů. Poté nalitou hmotu důkladně projíždíme odvzdušňovacím válcem. Tím dochází k odstraňování vzduchových bublin, čímž se samonivelační stěrka rozlévá do stran a dobře spojuje jednotlivé části. Pro zrání je ideální teplota mezi 5 a 30 stupni Celsia. Místo by nemělo být vystaveno průvanu a slunečnímu svitu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.75/5 (4 hlasy)

Související články