Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Jak dlouho tvrdne beton?

  

Tvrdnutí betonu je závislé na krystalizaci cementového pojiva. Tento proces začíná již hodinu po namíchání směsi.

Dobu tvrdnutí ovlivňuje teplota. Probíhat může rovněž pod vodou, protože k němu beton nepotřebuje vzduch. Tvrdnutí nejde ničím přerušit. Nikdy by nemělo v jeho průběhu dojít k zamrznutí vody v krystalech betonu. Abychom tomu zabránili, je nutné betonovou směs dokonale zhutnit a ochránit proti nízkým teplotám rohožemi, teplým vzduchem apod.. Vzniknou - li pak v ní již trhliny, štěrková místa nebo díry, musíme takto poškozené plochy zajistit vodotěsnou izolací.

Doba tvrdnutí betonu

Čas tvrdnutí betonu a celková jeho tvrdost je ovlivněna především vlastnostmi použitého cementu a skladbou kameniva. Směsi s vyšším podílem cementu ke kamenivu (1:2 až 1:3) dosahují padesátiprocentní tvrdosti již za 1 až 2 dny.

Celkovou pevnost pak beton dosáhne při teplotách vyšších než 5 stupňů do jednoho měsíce.

Často při betonování používáme výztuže, které slouží k omezení působnosti tahových sil. Ty jsou nejčastěji vyrobeny z oceli, ale hodí se také kabely nebo skleněná, plastová a uhlíková vlákna.

Co ovlivňuje tvrdnutí?

Především je to teplota. Čím je nižší, tím je zrání betonu delší. Teplota by měla být alespoň 5 stupňů. Pokud klesne pod bod mrazu, dochází již ke znehodnocení betonu. Proto je důležité při betonování v zimě směs a prostředí v okolí zahřívat např. vyhřívaným bedněním, teplovzdušnými ohřívači, elektrickými topnými kabely.

Také přísady a příměsi ovlivňují tvrdnutí, přestože jejich podíl v betonu dosahuje zpravidla pouze několika procent. Především chlorid vápenatý účinné zkracuje čas tuhnutí. Jeho nevýhodou však je korozívní účinek na ocelové výztuže. Použít můžeme také přísady neobsahující chloridy. Vhodné jsou zejména dusičnany, které se dají použít také při výrobě železobetonových konstrukcí, neboť na rozdíl od chloridů nepůsobí nijak negativně na ocelové prvky.

Na současném trhu najdeme rovněž speciální lehce zhutnitelné betonové směsi s vysokým stupněm konzistence.

Betonárny

Potřebujete znát přesnější čas tvrdnutí betonu? Pak je nejlepší se obrátit přímo na výrobce - na betonárny. Ti Vám dokáží namíchat velice přesný typ betonu, splňující jak normové požadavky tak i požadavky projektu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.42/5 (24 hlasů)


Související články