Úvod  ›   › 

Kolik stojí beton?

  

Stavíte dům? Určitě vám nemusíme připomínat, že kvalitní základy a pevné podlahy jsou srdcem každého domu. Měly by být pevné jako skála, aby váš nový dům vydržel i několik desítek let. A k tomu se nejvíce hodí beton.

Je nejpevnější, nejstabilnější a nejvhodnější materiál právě k vytvoření pevných základů či podlah. Použít jej můžete i k dalším účelům kolem domu. K vybetonování příjezdové cesty, k vytvoření pevného nájezdu k domu či jako pevnou podlahu do dílny nebo do garáže. Beton má zkrátka řadu využití.

Chcete vsadit právě na něj? Kolik vás to bude stát? Kolik stojí kubík betonu? Na kolik vás vyjde třeba taková betonová podlaha v garáži?

Přesný výpočet je základ úspěchu

Nejprve je potřeba si dobře promyslet a hlavně spočítat, kolik betonu budete potřebovat. Na milimetr přesně změřte dané místo, které budete chtít vybetonovat. Uvedeme příklad.

Příklad pro lepší pochopení

Řekněme, že budete chtít vybetonovat podlahu v garáži. Protože budeme předpokládat, že bude v garáži stát často těžké auto, budou zde na zem kapat různé provozní kapaliny a budete tady také manuálně pracovat pod autem nebo s nářadím, ideální tloušťka podlahy by zde měla činit 10 cm.

I když se všeobecně setkáte s radami, že minimální výška betonové podlahy by měla být 5 cm, u garáže je potřeba počítat s vyšší podlahou, neboť je zde mnohem více namáhaná než kdekoliv jinde v domě.

Dále řekněme, že bude garáž o rozměrech 7 metrů x 7 metrů. V takovém případě budete potřebovat 4,9 m3 betonu. K tomuto výsledku se dostanete tak, že nejprve všechny naměřené hodnoty převedete na metry a následně je společně vynásobíte. Vynásobíte tedy délku, šířku a výšku.

Kolik stojí kubík betonu?

Už v tuto chvíli jsme blízko konečné ceně, na kolik vás beton vlastně vyjde. Průměrně se uvádí cena za kubík betonu 1 700 Kč bez DPH a bez dopravy. Samozřejmě záleží na konkrétním prodejci, od kterého si beton koupíte. Průměrně ovšem můžete počítat s touto cenou.

Doprava za dovoz betonu vychází na zhruba 700 Kč až 1 000 Kč. Opět záleží na daném prodejci a zvoleném typu dopravy.

Celkem tedy můžete v průměru zaplatit 3 057 Kč za jeden kubík betonu.

Kolik stojí beton pro vybetonování garáže?

V případě naše ukázkového příkladu, kdy bychom na vybetonování podlahy garáže potřebovali 4,9 m3 betonu, by celková částka za beton činila 11 079 Kč. Toto je suma za 4,9 m3 betonu, už i s DPH a dopravou. Je to konečná částka, jakou byste v případě našeho ukázkového příkladu zaplatili.

Není beton jako beton

Ovšem firem a společností, které beton prodávají, je mnoho. A stejně tak je i cen, za které můžete beton koupit. Někde zaplatíte výše zmíněných 1 700 Kč bez DPH, jinde třeba jen 1 500 Kč bez DPH. Rozdíl je na první pohled ve stovkách korun, ale nakonec po přičtení dopravy může činit i několik tisíc korun.

Než se však vrhnete na zběsilé hledání nejlevnější možnosti, podívejte se na kvalitu nabízeného betonu. Ta totiž v tomto případě hraje obrovskou roli. Právě levnější varianty nemusí být po zatuhnutí pevné, mohou se drolit, mohou odpadávat, mohou praskat nebo se propadat.

Levný beton se nakonec prodraží

Proto raději než co nejnižší cenu, sledujte osobní zkušenosti ostatních zákazníků a jejich názor na kvalitu betonu. Ve výsledku vás totiž levný beton může přijít pěkně draho.

Jakmile zjistíte, že beton nemá požadovanou pevnost, budete jej muset vyměnit za kvalitnější a tudíž za něj zaplatíte dvakrát. V tomto případě se proto skvěle hodí známé pořekadlo: „Dvakrát měř a jednou řež.”

Nepodceňte pokládku betonu

A aby beton skutečně dobře plnil svou funkci, je také potřeba věnovat dostatek energie a času také jeho pečlivé pokládce. Ta je druhou polovinou úspěchu.

Postupujte pomalu a s rozvahou. Věnujte dostatek péče každému milimetru, soustřeďte se na správnou techniku a nic neuspěchejte. Po položení podlahy či základů nechejte beton pořádně vytvrdnout. Nezatěžujte jej a dejte mu dostatek času. Kvalitu výsledku totiž můžete svou zbrklostí negativně ovlivnit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.1/5 (10 hlasů)