Obsah článku:
Řešení schodů je velmi rozmanité. Vždy musíme vycházet z prostorových dispozic, výtvarného pojetí, zvolené konstrukci a umístění schodiště (exteriér, interiér).
Nejčastěji voleným materiálem je dřevo.
Dřevěné schody v interiéru jsou nejen velmi estetickým prvkem, ale jejich dlouhověkost prověřovaly celé generace uživatelů. Aby sloužily opravdu dobře, záleží na jejich kvalitním zhotovení.
Masívní schodišťové stupně bez podstupnic jsou nejjednodušším řešením. Stupnicí je opracovaná fošna (nejlepší je tvrdé dřevo, např. dub).
Důležitou podmínkou je kvalitní zpracování použitého dřeva. Musí být nejen dokonale vysušené, ale také klimatizované (asi 1 měsíc).
Pokud pro povrchovou úpravu stupnice zvolíme lak, pak zásadně protiskluzový. Mnohem lepší volbou je však olej. Jím ošetřené dřevo neklouže, nádherně vynikne kresba dřeva a získá odolnost spolu s vytvrzením.
Úplný obklad schodišťových stupnů (stupnic a podstupnic) je poměrně náročná práce pro zkušeného řemeslníka. Stupnice a podstupnice do sebe zapadají polodrážkami a drážkami. A v případě schodnice – boční desky, mezi nimiž jsou stupnice a podstupnice – přichází na řadu přesné přiřezávání. Na přesnosti práce závisí celkový vzhled a montáž stupnic a podstupnic je pomalá a zdlouhavá operace.
Imitace dřeva
Imitace dřeva dýhovanou stupnici lze použít namísto masívních fošen. Nosnou střední vrstvu tvoří dvě vrstvy dřevotřískové desky, na jejichž povrch je nalepená dýha tloušťky 1,6 mm. Na přední hrahu stupnice je nalepený proužek z masívu ze stejné dřeviny jakou je dýha.
Dýhované stupnice jsou oproti masívní fošně objemově stálé, nehrozí deformace
I vetknuté betonové schodiště (do železobetonového pouzdra) lze obložit dřevem, ne však masivními deskami. Tím by se totiž příliš zvětšila tloušťka stupně a to by nevypadalo pohledně.
Obklad takového stupně tvoří pouzdro z dýhované překližky, volně nasunuté na stupeň. Vyrábí se jako prefabrikát. Výhodou je možnost obrácení pouzdra nebo jeho úplná výměna.
Epoxid a pryskyřice
Mezi modernější obklady patří epoxidová nebo polyuretanová pryskyřice, do které je jako plnivo použitý křemičitý písek, mramor, žula aj. Výsledná směs – kamenný koberec - je vysoce odolná vůči UV záření i povětrnostním vlivům.
Nátěry
Pryskyřičné nátěry (přidává se křemičitý písek pro získání protiskluzových vlastností)
Schody navazující na lité podlahy, se upravují ve stejném designu.
Jsou vhodné pro všechny typy schodišť (točité, přímé, s podestou), odolávají ohýbání (zabraňují prasklinám), poškrábání, nabízí množství barevných variací, jsou antialergenní (brání tvorbě plísní a množení bakterií), snadno udržovatelné, pro zdraví bezpečné, prostě univerzální.
Dlažba a keramické výrobky
V sortimentu glazovaných dlaždic lze vybrat různé typy schodovek, soklů a obkladů schodů. Keramická dlažba je léty prověřená, odolná, trvanlivá, praktická, vhodná i pro alergiky, vodě i chemikáliím odolná. K jejím největším nevýhodám patří tvrdost. Je studená na dotyk a kluzká
Vinyl
Dnešní vinylové krytiny jsou příjemné na dotyk, teplé a měkké, tlumí zvuk, snadno a rychle se s nimi pracuje. Můžeme volit z široké nabídky, například vynylová podlaha Quick-Step, složená z pěti vrstev je velmi tenká a ideálně vhodná pro různé povrchy a renovace podlahových a schodišťových ploch. Nevýhodou je přirozené pnutí zapříčiněné změnami teplot. Neměla by přesáhnout 27°C a klesnout pod 18°C.
Schodišťový systém TOPSTEP a jiné
Nabízí už hotové schodové profily pro obklady betonového schodiště. Jejich montáž je rychlá a jednoduchá. Použitý materiál je kombinace vinylu a laminátu nebo kombinace laminátu a tvrdé dřevovláknité desky HDF. Vykazují mimořádné vlastnosti, jako je tvarová stálost a pevnost, zvýšenou odolnost proti vlhkosti. Systém se aplikuje pomocí vyrovnávací hliníkové lišty do hmoždinek v podkladě.
Nevýhodou je pronikání vlkosti do otevřených hran, všechny se musí zakrýt boční hranou.
Laminát
Zajišťuje sladění s plovoucí podlahou buďto přímým napojením bez spojů, pomocí přechodového schodového profilu, nebo pokračováním stejného povrchu i dekoru použitého na stupnice (schodové nášlapy).
Výhody: rychlá pokládka, snadná oprava i údržba, tvarově stabilní, pružné.
Nevýhody: hlučnost, chladný a tvrdý povrch, nesnáší velkou vlhkost (vyjma speciálně upravených).
Kvalitní zátěžový koberec
Koberec je staletími prověřený izolační a dekorativní materiál. Pro schody je vhodnější povrchová vrstva ze smyček, které lépe odolávají sešlapávání a mechanickému čištění. Jsou vyráběny z umělých vláken (polyester, polyamid a polypropylen). Nejkvalitnější se jeví polyamid – nylon. Vyniká pružností a trvanlivostí, umí odolávat i špíně a vlastní i tvarovou paměť, je však dražší.
Nespornou výhodou je jejich měkkost zajišťující příjemný došlap, jsou teplé a výborně pohlcují zvuk. Nevýhodou je náročné čištění a menší odolnost vůči skvrnám. Díky pohlcování prachu a zachytávání srsti zvířat je pro alergiky nevhodný.
Určitě bychom našli i jiná řešení obkladů, tato jsou nejznámější. Vždy však musí jít o kvalitní řemeslné provedení, aby výsledný efekt stál za vynaloženou námahu a peníze.