Jak opravit vydrolený beton na terase?

Beton je jedním z nejjednodušších způsobů, jak vyřešit podlahu ve venkovním prostoru. Obzvlášť, když si ho děláte sami. Proto není divu, že i terasy často mívají právě betonový podklad. Jenže takový materiál nevydrží všechno a není žádným překvapením, když se jednou za čas vydrolí. Jenže co s tím? I taková věc se dá opravit a uvidíte, že to zvládnete levou zadní. Tady je návod!

Co způsobuje poškození betonu?

Odpověď by se dala zkrátit do jediného slova - počasí. Matka příroda je nepřemožitelná a především déšť a mráz jsou největšími nepřáteli našich betonových podlah. Tepelná roztažnost zkrátka udělá své. Také klasický, přirozený proces zvětrávání funguje na takovou podlahu. Také nestabilní podloží může být příčinou popraskání, jelikož beton zkrátka nevydrží náhlé změny nadmořské výšky v různých částech své plochy, vytvoří se schodek a vlastní vahou se podlaha zlomí.

Opravit nebo vyměnit?

Tuhle otázku byste si měli položit předtím, než se pustíte do větších oprav, abyste se zbytečně nepředřeli, když by vlastně vybourání a položení nové podlahy vyšlo levněji nebo výhodněji, ať se díváme na cenu materiálu či vaší osobní energie, kterou do toho vložíte.

Platí tedy velice jednoduchá zásada. Opravujte jen tehdy, jedná-li se o pár prasklin, malé plochy a nijak zvlášť hluboké. Jestliže jde o poškození většího rozsahu, je skutečně lepší se starého betonu zbavit a udělat podlahu od podlahy novou.

Ať žije chemie!

Moderní doba, moderní technologie! Jedním z nejjednodušších způsobů, jak napravit škody na popraskaném betonu je použití chemického přípravku, které jsou dnes běžně k dostání ve stavebninách.

Podle čeho vybírat?

  • Typ poškození - každý přípravek je vhodný na jiný typ problému. Jeden použijete spíše na drobné prasklinky, jiný na větší vydroleniny.
  • Co vlastně chcete opravovat - to je velice podstatný faktor. Jestliže potřebujete spravit jen betonovou mazaninu, nemůžete použít tutéž chemikálii jako na železobetonovou konstrukci a obráceně.
  • Rozsah oprav - nezapomeňte také pořídit adekvátní množství, aby se nestalo, že budete mít prostředku málo nebo vám naopak zůstane bez využití.

Vždy platí, když si nejsem jistý, raději se poradím s prodavačem, ten je placený od toho, aby mi poradil. Není žádná ostuda si o radu říct. Dvakrát měř, jednou řež, znáte to.

Jak na to?

Uvidíte, že samotná akce není nikterak složitý proces. Co vás tady čeká:

  1. Důkladná očista - inkriminované místo je třeba opravdu velmi pečlivě vyčistit. Jestli si na to vezmete průmyslový vysavač, vysokotlaký vodní čistič nebo flexu a veškerý poškozený beton vyřežete, důležité je, abyste dosáhli maximální čistoty, jaké jste schopni dosáhnout.
  2. Penetrace - teď jež přichází na řadu výše zmiňovaná chemie, kterou je potřeba poškozené místo vystříkat, aby se nový beton či tmel, lépe uchytil. Jestliže si chcete ulehčit život a nechce se vám lítat po obchodech a shánět kde co, jsou na trhu i celé sady na opravy betonu, kde máte vše potřebné již obsaženo a nemusíte to obstarávat po jednom.
  3. "Zalepení" - poslední fáze už je snadná, potřebujeme chybějící materiál v prasklině zaplnit. Na větší plochy můžete použít klasickou betonovou mazaninu, na menší prasklinky postačí epoxid nebo dvousložkové cementové lepidlo.

Tak hrdě do toho, půl je hotovo! Hodně štěstí!


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.71/5 (17 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články