Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak stavět betonové palisády?

  

Pokud vlastníte dům se zahradou, určitě na ní máte zakomponované také betonové palisády. Ty patří mezi jeden z nejzásadnějších prvků, které za vaším domem nesmí na zemi chybět. Plní jak funkci okrasnou, tak i účelovou, jelikož zabraňují dlažbě možnému vodorovnému pohybu. Od běžného kamene jsou díky velmi pokročilé technologii výroby prakticky k nerozeznání. Dále velmi příjemně opticky rozdělí jednotlivé části zahrady. Dá se říci, že palisády bývají považovány za takové moderní nástupce robustních obrubníků. Současně dolaďují celkový dojem ze zámkové dlažby a utvářejí sladěný celek. Dovolte mi zmínit pár bodů a podrobností, které budete při jejich instalaci na novou nebo současnou zahradu muset znát.

Mnoho možností

Při návštěvě obchodního řetězce se stavebninami na vás vyrukují s poměrně širokou nabídkou palisád. K dispozici standardně dostanete několik druhů velice příjemných odstínů barev. Dále uvidíte hodně různých rozměrů. Běžně jsou prodejné délky od 40 cm až do 150 cm. Určitě však existují i nějaké výjimky. Co se týče samotných tvaru, tak mezi sortimentem leží osmihranné, kruhové nebo čtvercové průřezy. Jejich spojování probíhá pomocí jednoduchých tradičních zámků. Ještě výrobci dělají otevřené, plné či polootevřené tvarovky pro případ, že byste do nich chtěli umístit rostliny a mimo jiné rovnou vytvořit hezkou zahradní dekoraci. Uplatnění palisád nalezneme při vytváření terénních stupňů, obrub chodníků, tvorbě schodů i opěrných zdí. Kreativitě se meze rozhodně nekladou.

Snadná montáž

Když už vyberete tu pravou variantu, která zapadne do vaší zahrady, budete potřebovat vědět nějaké znalosti o pracovním postupu zabudování palisád. Záleží také na konkrétním využití. Od toho se odvíjí veškerý zbytek. Když budou tvořit opěrnou zeď, musí být ze statického hlediska, za předpokladu delších rozměrů, vhodně usazeny. Vždy je však klademe těsně vedle sebe do betonového lože s vhodnou vlhkou směsí. Pomocí vodní váhy důkladně kontrolujeme svislost každé části. Není od věci jejich pozici zafixovat obyčejnými dřevěnými klínky. Při další činnosti se totiž velmi snadno posunou. Když z jedné strany ohraničení budeme sypat zeminu nebo kameny, je dobré vložit fólii, která zabrání nevzhlednému růstu mechu či jiným optickým vadám.

Široké spektrum uplatnění

Různé svahy, skalky nebo místa prosetá rostlinami lze také zkrášlit lemy vytvořenými pomocí palisád. Pro tento účel používáme především okrouhlý druh, který se liší také svým povrchem oproti ostatním typům používaným na jiné účely. Jejich tvar umožní do sebe perfektně zapadnout. Vše zajišťují souměrné zámky, takže nebudete mít sebemenší potíže s kladením jednotlivých kusů. Při případné volbě obdélníkového tvaru palisád rozhodně neprohloupíte. Na některé místa padnou daleko lépe. Pokud v okolí následně zasadíte nějaký druh rostliny, ještě tím posílíte a zpevníte celou konstrukci. Svahové tvárnice ve většině případů nevyžadují použití betonu při stavbě. Staví se z nich takzvaně “na sucho”. Zídka může být umístěna buď přímo kolmo k terénu, nebo s malými rozestupy postupně směřována dolů. Záleží, jak je vaše zahrada situována.

Honem do práce!

V konečném součtu zjistíte, že manipulace s palisády není vůbec složitá. Jen případné umisťování do betonu potřebuje trochu více zručnosti. Každý zdatný kutil by si měl umět poradit. Výsledek práce bez pochyby stojí za to. Dnes už si popravdě nedokážu představit, jak by zahrady bez přímého oddělení prostorů prostřednictvím palisád vůbec vypadaly. Za málo námahy získáte hodně muziky a venkovnímu prostředí dodáte patřičný nádech i krásu. Tak na co ještě čekáte?    

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.45/5 (11 hlasů)

Související články