Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak dlouho schne beton?

  

Doba schnutí betonu je přibližně jeden měsíc. Za tu dobu totiž dojde ke krystalizaci cementového pojiva. Tento proces začíná již hodinu od namíchání betonové směsi.

Schnutí betonu ovlivňuje především jeho složení a teplota. Při betonování by nemělo být chladněji než 5 stupňů. Pokud již však není vyhnutí, je nutno betonovou směs zahřívat. K tomu nám mohou posloužit elektrické topné kabely. V žádném případě teplota nesmí klesnout pod bod mrazu, protože pak dojde ke znehodnocení betonu. Čím je směs více zhutněná, tím snáze odolává mrazu a rychleji schne.

Zhutnění lze provádět strojními vibrátory nebo pěchováním tyčemi. To je však v mrazivých klimatických podmínkách těžko dosažitelné, snažíme se proto vytvořit malé vzduchové póry v betonové hmotě, které by měly být o velikosti do 0,25 mm. Speciální provzdušňovací přísady, které jsou vyrobeny na bázi rezinátů nebo kovových mýdel nám pomůžou tento problém vyřešit.

Co ovlivňuje schnutí betonu?

Na českém trhu nalezneme mnoho typů betonových směsí, které se liší svým složením. Právě přísady a příměsi mají přes svůj malý podíl velký vliv na schnutí. Jedná se hlavně o chloridy a dusičnany. Chloridy ale způsobují korozi, proto nejsou vhodné pro betonování s ocelovým bedněním. Můžeme použít rovněž speciální směsi, které dobu zrání betonu urychlí. Doba schnutí betonu závisí také na povětrnostních podmínkách (déšť, sněžení, síla větru). Také tvar a objem betonované konstrukce má vliv na zrání. To však zrychlíme použitím cementu s vyšším vývinem hydratačního tepla. Mezi ně patří druhy obsahující větší množství slínku a mající rychlý náběh počátečních pevností, označované jsou písmenem R. Rychlejšímu schnutí pomůžeme také zakrytím betonované konstrukce fólií nebo deskami. Vhodné je i foukání horkého vzduchu pod zakrytí a elektrický ohřev betonu v bednění.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.1/5 (10 hlasů)

Související články