Úvod  › 

Jak namíchat suchý beton?

  

Ať už hodláte betonovat jakoukoli vaší stavbu, určitě zvažte možnosti s betonem spjaté. Tuto směs si můžete koupit již namíchanou a balenou v pytlích, jestliže je betonovaná plocha malá. Pak stačí jen zamíchat v kýblu s vodou a hurá do práce.

V případě plochy velké je časově i finančně úspornější použít suchý beton namíchaný a dovážený z betonárky. Ale stavba opěrné zídky, betonových patek pro plot a podobné střední úpravy vašeho domu, či pozemku si nevyžádá mnoho času pro namíchání betonu doma a co víc, ušetří vám peníze.

Co k tomu potřebujeme?

Pro umíchání potřebné směsi potřebujeme jen cement, písek s frakcí 0/4 nebo 0/8 a vodu. Opomenul bych míchačku, nebo kolečko. Obecně lze říci, že míchačka je lepší, obzvláště k namíchání správně suché směsi. Ručně to jde taky, jen to bude stát značné úsilí.

Cement portlandský 32,5 R vám pro tyto účely vystačí bohatě. Prodává se v balení po 25 a 50 kilogramech, kdy vás 25 kilo přibližně vyjde na 70 Kč. Po otevření pytel co nejdříve zpracujte, případně zabalte, na vzduchu totiž hrudkuje a špatně se pak smíchává.

Frakce písku, tedy velikost jednotlivých zrníček od minimální po maximální v milimetrech, je odvislá od způsobu použití.

Voda stačí užitková, neměla by obsahovat velké nečistoty. Osvědčí se vám natáhnout si hadici s koncovkou k místu, kde mícháte.

Míchání

Jak už jsem uvedl na začátku, máte na výběr. Pořídit si stavební míchačku za pár tisíc, nebo v případě jednorázového míchání kolečka nebo kalfas (maltovník může být kovový, dřevěný nebo plastový). Postup je stejný, jen u ručního způsobu míchání se zapotíte.

Jak na to?

Do míchačky si nalijte zhruba půl desetilitrového kyblíku vody a postupně naházejte 3 lopaty písku a lopatu cementu. Cyklus opakujte několikrát bez přidávání vody. Vodu dolijte, jen pokud by byla směs příliš suchá – jdou vidět nespojené částečky cementu a písku. Jinak se cement zalepí do kuliček a směs nebude mít správnou tvrdost. Když vody naopak přilijete moc, zachráníte to dalšími několika cykly.

Výsledná směs by měla po zamáčknutí ve dlani zůstat ve tvaru a při prudším pohybu se rozpadnout. Měla by být gumová jako plastelína. Pracuje se s ní lépe, než s betonem řídkým. Většinou pro její použití není třeba bednění a tak je práce usnadněná.

Připravený suchý beton rychle spotřebujte, na vzduchu do několika hodin zavadne a ztuhne.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.5/5 (4 hlasy)