Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak rozbít beton?

  

Při stavebních úpravách často řešíme problém, jak se zbavit starého betonu. Při výběru toho nejúčinnějšího způsobu rozhoduje zejména jeho kvalita a množství. Malé kousky betonu v horší kvalitě není těžké odstranit ručně. Na větší kusy však již budeme potřebovat speciální techniku.

Odstranění betonu

1# Ruční

Menší části betonu můžeme odsekat. K tomu budeme potřebovat kladivo a majzlík. Práci nám usnadní speciální bourací druhy. Vybrat si můžeme také výrobky s elektrickým pohonem.

Beton lze také odvrtat vrtačkou nebo bouracím kladivem, které dosahuje až 4500 úderů o síle 12 Joulů za minutu a většinou již bývá vybaveno antivibračním systémem. K tomuto účelu však budeme potřebovat kvalitní tvrdé vrtáky. Větší kusy betonu je však snadnější rozbít sbíječkou.

Bourací kladivo

Ukázka bourání betonu sbíjecím kladivem. Autor: Westfalen

2# Využití stavební techniky

Při odstraňování větších betonových celků se však bez moderní stavební techniky již neobejdeme. Tu si můžeme zapůjčit nebo si práci nechat provést některou ze stavebních firem.

Vhodná je zejména gilotina.

Tento stroj se skládá z rámu, hnacího, pojížděcího a pracovního ústrojí. Beton rozbíjí těžkou ocelovou deskou opatřenou na svém konci ostrým břitem. Ta se zvedá do nadstavené výše a poté volným pádem rozbíjí betonový povrch. Její zvedání a spouštění je umožňuje hydraulický vrátek.

Moderní bagry mají nastavovací bourací kladiva, se kterými lze zbourat téměř cokoliv.

Bourací bagr při demolici betonové budovy

Bagr s dlouhým nádstavcem s bouracím kladivem. Autor: Photomat

Dalším nástrojem vhodným k rozbíjení betonu je koule umístěná na jeřábu, která svým rozkmitáním spolehlivě provádí destrukci betonových částí.

3# Rozbíjení betonu výbušninou

Beton lze rozbít také trhavinou nebo odstřelem. Takovéto činnosti však přenechejme speciálním demoličním firmám. Jejich pracovníci nejlépe zhodnotí způsob odstranění betonu a sami pak práci provedou. Rovněž obsluha stavební techniky nemusí být pro nezkušeného člověka vždy jednoduchá. Přestože je cena pronájmu nižší, také v tomto případě je mnohdy lepší si najmout zkušenou demoliční firmu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.67/5 (3 hlasy)

Související články