Jak vybrat míchačku na beton?
Nákup míchačky, máme na mysli míchačku stavební na malty a betony, je skutek, který je nutné řádně promyslet a sami sobě ho musíme zdůvodnit. Výběr míchačky není jednoduchý a musíme se dát pozor na určité věci, abychom později nezjistili, že nám něco nevyhovuje.
Jinak bude uvažovat majitel firmy, který svou činnost postavil na centrální výrobě betonové směsi a beton rozváží po okolních stavbách. Taková míchačka je již složité zařízení napojené pevně na vodu, elektrickou energii i na předehřívání písku. Pořízení vyžaduje finanční částku v desítkách a stovkách tisících korun a dobře dostupný a rozlehlý prostor.
Jakou míchačku zvolit?
Naším cílem je vybrat míchačku pro potřeby obyčejného člověka, který si chce provést betonovou podlahu, základ pod plot, plochu pod auto nebo zrenovovat činžákový byt. Měli bychom vybírat pouze z ověřených značek, aby naše míchačka byla z kvalitních dílů. Je opravdu nepříjemné, když při stavbě musíte řešit problémy ohledně opravy.
- Jednou z nejdůležitějších věcí při výběru je určení objemu bubnu na míchání malty, musíme si předem dobře promyslet, na jak velkou stavbu míchačku potřebujeme. Stabilní rozměr míchaček je v rozmezí od 120 do 232 litrů, avšak není problém sehnat míchačku s objemem 60 litrů či naopak větší s objemem 300 litrů. V tomto případě lze doporučit prohlídku jakéhokoli obchodu s míchačkami, udělat si představu o velikosti a váze, o výšce umístění bubnu, aby šla směs vysypat do stavebního kolečka, což například u té nejmenší míchačky nejde.
- Další důležitý faktor, který si musíme uvědomit, je elektrické zapojení míchaček. Na malé stavby, kde není potřeba tak velký provoz míchačky, zvolíme standardní zapojení na 220V/230V, pro větší tavby, kdy bude míchačka ve větším provozu a bude více vytížená, je dobré volit zapojení na 380V/400V.
- Pro dobrou a rychlou práci si vyberme míchačku lehkou, skladnou a lehce přemístitelnou, s kterou půjde snadno manipulovat a která dobře drží stabilitu, abychom zabránili převrhnutí. Pro lepší bezpečnost je dobré míchačku vypodložit např. cihlami, případně ji dobře ukotvit.
- Cena míchaček se pohybuje kolem 5-6 tisíc, opět zde ale záleží na velikosti, cena té nejmenší je kolem 3 tisíc, naopak cena vetší se může vyšplhat až ke 20 tisícům. Pokud míchačku chcete později prodat, či pouze zachovat její dobrou funkčnost, je velmi důležité míchačku po použití řádně vyčistit a omýt! Zabráníme tím zbytečnému zatuhnutí malty na bubnu.
Autor: Antranias
Míchačky mají na svém motoru také otvor na chlazení, na který bychom měli dávat pozor, aby se neucpal prachem a smetím a nevyhořel.
Mezi ověřené a kvalitní prodejce míchaček v České Republice patří firmy MA-TECH, Hecht, Lescha, Scheppach. Neváhejte se obrátit na odbornou pomoc, vybraní specialisté vám určitě rádi pomohou.
Po vytipování nejkvalitnějšího výrobce zbývá porovnat ceny a také způsob přepravy zboží a včasnost dodání. Pak se již můžeme těšit na zahájení stavby.
Co nám při práci s míchačkou hrozí za nebezpečí?
Na co si při práci musíme dát pozor? Na správné uložení připojovacího kabelu raději ve výšce, aby nebyl poškozen například přejetím. Pozor si musíme dát na zachycení lopaty točícím se bubnem při vhazování jednotlivých složek směsi. Je třeba počítat s vystříknutím hmoty, a to pravidelně přímo do oka. Míchačka musí být zajištěna proti překlopení zatížením například betonovými dlaždicemi. Po práci je nutné ihned míchačku umýt, a to řádně a hmotu z bubnu vylít a předpokládat že ztvrdne.
Ohodnoťte tento článek:Hodnocení: 4.2/5 (5 hlasů)
Předchozí článek
Další článek
Úvod
› Seznam štítků ›
Beton ›
Jak vybrat ... ?