Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Co s kluzkými betonovými schody?

  

Schody nebo schodiště z betonu patří mezi nejtrvalejší, nejodolnější a nejvděčnější volbu. Bez vhodného ošetření nebo úpravy však mohou být betonové schody zrádně kluzké. Stačí aby na ně zapršelo, nasněžilo, nebo se udělala námraza a už hrozí úraz. Dokonale hladký povrch betonu může ovšem potrápit i v interiéru. Co tedy s kluzkými betonovými schody?

Způsobů ošetření může být hned několik, takže si můžete vybrat ten nejlepší právě pro vaše schodiště.

Pískování a broušení

Základní úprava povrchu a zvýšení bezpečnosti pochozí vrstvy je její zbroušení nebo opískování. Obojím získává betonový podklad zdrsnění, tedy dojde k narušení hladké struktury, která odolá i vodě nebo námraze.

Další podlahová vrstva

Kluzké schodiště lze také opatřit dlažbou, která má protiskluzovou úpravu. Venkovní i vnitřní schodiště tak můžete zatraktivnit. Na trhu existuje řada typů dlažeb, které mají různé vlastnosti, tloušťku, velikost i designové provedení. Stačí si vybrat. Stejně dobře bude ale fungovat i pokládka koberce. Je to oblíbený způsob, jak zakrýt běžné betonové provedení, schodiště zútulnit a lépe přizpůsobit dispozicím obydlí – řešení je vhodné pro interiér. Kobercová nášlapná vrstva tlumí hluk a výborně brání uklouznutí.

Nalepovací pásky proti uklouznutí

Spolehlivě fungují také protiskluzové pásky. Lze je jednoduše aplikovat na hranu schodu, takže při došlapu dobře podrží nohu na místě. Pásky lze pořídit v barvě schodiště nebo v jiném provedení, které se buď dokonale přizpůsobí vzhledu schodu nebo naopak upozorní na jeho umístění, což může zabránit i jiným úrazům. Pokud by vám ani jedna varianta nevyhovovala, pak můžete na schodiště nalepit pásky průhledné.

Lišty

Na hranu schodů lze instalovat také lišty. Fungují na stejném principu jako protiskluzové pásky. Ošetřený roh schodu zabraňuje pádu při chůzi. Lišty lze pořídit v nejrůznějším provedení i z nejrůznějších materiálů. Ideální jsou i jednoduché gumové, které odolají prošlapání i nepříznivému počasí či vlivu chemických čistidel.

Barva nebo speciální lak

Pásky a lišty se ale nemusí hodit všude. Pokud si chcete zachovat betonový vzhled bez narušení, můžete povrch opatřit protiskluzovým nátěrem. Nátěr je praktickým a trvalým řešením, navíc může vzhled schodiště upravit nebo naopak neměnit. Nanášení nátěru je velice snadné, podle potřeby lze navíc i kdykoli obnovovat.

Licí pryskyřice

Dražším, ale velmi účinným protiskluzovým opatřením je dvousložková metylmetakrylátová licí pryskyřice. Má perfektní izolační vlastnosti, vysokou mechanickou odolnost, a především dostatečnou hrubost. Složky, ze kterých se skládá se před pokládkou dobře promíchají. Vzniklou směs je možné také barvit nebo třeba i doplnit o různé složky, které zlepšují její vlastnosti (grafitem, porcelánovým práškem nebo kovovými pilinami).

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.75/5 (4 hlasy)