Ať už bude starý chodník poškozený málo nebo hodně, vždy bude nutné opravit pískové/štěrkové lože. Pokud potřebujeme opravit chodník z monolitického betonu, musíme nejprve úhlovou bruskou odřezat všechny poškozené části, vyjmout je a založit nový podklad.
Jestliže si už dáváme práci s opravou, zvolíme raději kombinaci monolitu s betonovou dlažbou nebo jiným vhodným materiálem. Výsledný efekt bude mnohem větší, než jednotvárná, fádní a šedivá plocha.
Oprava starého chodníku krok za krokem:
-
Při vyjímání starých betonových dlaždic, které ještě můžeme po očištění použít, si vypomůžeme speciálním držákem, přímo určeným k tomuto účelu.
-
Musíme-li rozšířit chodník, odebereme z rozšiřované plochy zeminu do hloubky 30 cm, a nahradíme ji kamenivem, které důkladně upěchujeme.
-
Elegantně vypadá kombinace dřeva a betonu. Používáme dřevo modřínové a cedrové, které je přirozeně odolné vůči povětrnostním vlivům a chorobám, musí se však počítat s tím, že časem získá cedrové dřevo stříbrnou patinu. Tím také se také dokonale sladí s betonem.
Nutné je však pamatovat na trvalý stín, umožňuje přichycení a rozvoj řas a tím kluzkost chodníku (nutnost alespoň jednou za rok důkladně vyčistit).
Borové dřevo musí být impregnováno tlakem.
Kamenný koberec má mnohé výhody – jednoduchá údržba, rychlá pokládka, nezarůstá nechtěnou zelení, širokou škálu barev, sám o sobě je drenážním prvkem
Ale i nevýhody – nutnost přebroušení nebo otryskání, případně frézování starého povrchu, aby se odstranila stará, zvětralá vrstva (jinak hrozí odloupnutí koberce od původního povrchu), koberec se pokládá za použití epoxidových pryskyřic, nutnost penetrace a drahých dilatačních lišt.
Mnoho výrobců řadí beton k přírodním materiálům, díky obsaženým složkám – písku, vodě a cementu. Cement však přírodní prvek není, i když je z nich vyráběn. Musí se vyrobit v cementárně vypalováním vápence a jílu při vysokých teplotách (1450 °C). Vzniklý slínek se pak rozemílá na šedý prášek.
Aby beton nepůsobil jednotvárným dojmem a dobře se s ním manipulovalo, přichází výrobci dlažeb s mnoha variant tvarů, barevných odstínů i imitacemi přírodních materiálů.
Povrch se může otryskávat, brousit nebo naopak zrnit, čímž získá beton zcela jiný charakter.
Menší dlaždice se pokládají snáze a větší zase zaručují rychlejší práci. Beton také lze velmi dobře kombinovat, velké desky s malými, s dřevem nebo přírodním kamenem a vznikají tak zajímavé vzory.
Cesty vždy ovlivňují celkový vzhled zahrady, proto před realizací chodníku raději dvakrát přemýšlejme a jednou realizujme, je to (nebo by mělo být) na dlouhou dobu.