Postup při přípravě a ukládání betonové směsi

Aby se beton stal kvalitním a pevným materiálem, musíme dbát na správnou volbu materiálu a na dodržování postupů přípravy při michání betonu a jeho následném ukládání (hotovou směs musíme do k-ce uložit dle správných pravidel/postupů).

Existuje několik druhů betonů - Jeden typ používáme do základů a další pro podlahy či potěry. Pokud například potřebujeme beton pro zabetonování sloupků k plotu nebo do patek k zahradní pergole, můžeme použít i předem připravených suchých směsí.

Avšak na stavbu základů nebo zpevněných velkých ploch, je lepší použít písek, stěrk a cement. Na samotnou přípravu pak použijeme stavební míchačku místo zahradního kolečka. 

Pokud se rozhodneme namíchat si beton sami, můžeme i ušetřit. To kolik ušetříme velice záleží na druhu betonované konstrukce. Avšak všeho s mírou, neboť i šetření má své meze! U nosných konstrukcí, jako jsou překlady, věnce, betonové stropy a sloupy nedoporučujeme šetřit na kvalitě betonu!

Materiál a nářadí - cement, písek, voda, lopata, motyka, hrábě, zahradní konev, zahradní hadice s ovládáním vody na jejím konci, míchačka nebo kolečko, dřevěná prkna na bednění, hřebíky, dřevěné kolíky, kladivo, plastové folie.

Kvalitu betonu ovlivňuje kvalita surovin!

Kvalita betonu závisí na kvalitě cementu, písku, kameniva a vody.

Cementy

Cement si jen tak nevyrobíte na koleni. Pravděpodobně jej zakoupíte ve stavebninách. Při koupi je třeba se zajímat o jeho stáří. Čím je čerstvější tím je menší šance, že nebude tvořit v betonu hrudky. Tento problém může mít za následek nekvalitní skladování ve vlhkém prostředí (právě vlhkost znehodnocuje cement a následně beton). Jak poznám takový cement? Velice jednoduše, po rozbalení pytle zkuste promnout cement mezi prsty. Měl by být velice jemný, jako moučkový cukr bez hrubých slepených "kuliček".

Ukázka baleného pytle směsného cementu (Vzhled balení cementů se mění, proto takový pytel nemusíte nikdy vidět. Nehledě na fakt, že každy výrobce má jiný vzhled balení, i když se jedná téměř o stejný cement.):

Pytel směsného cementu

Podle složení a způsobu zpracování se cementy dělí na:

  • portlandské
  • struskoportlandské
  • ostatní speciální

Více informací o cementech naleznete zde.

Pro beton, který budeme potřebovat na chodníky a plochy před domem nebo také na pilíře a patky k pergolám, použijeme standardní portlandský cement. Prodává se v 25 kg. Pokud pytel otevřete, je dobré jej buď celý spotřebovat anebo jej pak musíte pečlivě zabalit do igelitu a uzavřít. Cement nejen ve vlhku, ale i na volném vzduchu hrudkovatí a beton se pak špatně rozmíchává.

Písek a kamenivo

Je velmi důležité si rozmyslet, k jakému účelu budeme potřebovat beton a podle toho také zvolíme i hrubost kameniva. Zde se setkáte s pojmem „frakce”. Jedná se o hrubost jednotlivých kamínků v kamenivu. Standardně se hrubost uvádí dvěma čísly v zápisu a/b, které nám udávají minimální a maximální velikost kamínků. Pro samotné betonování se pak používá několik frakcí:

  1. frakce 0/4 – označuje nadprůměrně jemný písek, který se hodí na betonování ploch kolem domu, teras, chodníků nebo se také používá jako součást spojovací malty při stavbě zdí a zídek
  2. frakce 0/8 – označuje hrubší písek, který je vhodný zejména pro betonování stavebních základů, pilířů nebo sloupů
  3. frakce 8/16 – označuje štěrkopísek, kde jsou již větší kamínky a je velmi vhodný na zátěžové plochy, jako jsou příjezdové cesty
  4. a další..

Písek

Písek musí být čistý a nesmí se v něm vyskytovat hlinité a jílové příměsi a ani žádné organické zbytky. Tzv. "nastavovat" beton můžeme hrubším kamenivem jako je štěrkopísek nebo štěrková drť. Pro lehčené betony můžeme použít jako plnivo keramzit, perlit, liapor nebo agroporit. Toto je ale možné pouze do určitého poměru tak, aby stále byla zachována pevnost betonu.

Detail říčního písku:

Detail říčního písku

Voda

Co se týká vody, postačí užitná, ale musí být zcela bez napadaných nečistot. Vodě do betonu říkáme také "záměsová" voda. Neměla by obsahovat žádné chemické příměsi, které by mohly nepříznivě ovlivnit celkovou pevnost betonu. Při použití má mít teplotu v rozmezí 20–25 °C. Za chladného počasí neohříváme na více jak 50 °C. Kvůli efektivitě, rychlosti, pravidelnému a dostatečnému přísunu a dávkování vody, doporučujeme natáhnout hadici s ovládáním.

Míchačka nebo kolečko

V případě, že nám postačí menší množství betonu anebo opravdu betonujete jednorázově, můžete si připravit betonovou směs v klasickém zahradním kolečku. Budete potřebovat motyku, hrábě a dostatek fyzické síly. Při použití míchačky, musíte počítat s její cenou a vyššími náklady. Míchačku si také můžeme půjčit v půjčovně nářadí.

Příprava bednění

Pokud budeme betonovat plotový základ, či větší betonovou plochu např. pod pergolu, je třeba si nejdříve připravit bednění v požadovaném výsledném tvaru betonu. Ten pak do ohraničeného bednění vylijeme. Prkna připevníme hřebíky k sobě a do země zatlučeme kolíky. Protože beton rychle tuhne, je nutné mít bednění hotové předem (bednění známe pod pojmem "běžně")

Pokud budeme stavět základy domu nebo plotu můžeme použít "ztraceného bednění", které zůstává součásti konstrukce. Směs v tomto případě musíme průběžně tzv. "zhutňovat", u běžných staveb stačí použít k tomuto zpevňovacímu účelu dřevěnou desku. Pro ochranu před případným deštěm přikryjeme povrch bednění PVC fólií, kterou pak také použijeme pro přikrytí hotového betonu. Bednění odstraňujeme až ve chvíli, kdy beton dostatečně ztuhne. To je zpravidla druhý nebo až třetí den. Pokud jde o bočnice pilířů a sloupů, s odstraněním nespěcháme a uděláme to nejdříve až po deseti dnech.

Pamatujte na to, že připravenou směs betonu musíte vždy okamžitě použít, protože vám na vzduchu velmi rychle tuhne.

Samotné betonování

Potěrový beton - Pro namíchání jedné várky, dodržujte zhruba následující poměr:

  • 3 díly písku
  • 1 díl cementu
  • 0,75 - 1 díl vody

Klasický beton - Složení na hrubší frakce při míchání v míchačce:

  • 1 díl cementu
  • 2 díly písku
  • 4 díly kameniva
  • 0,75 dílu vody

Postup míchání

Jednotlivé složky smícháme nejprve bez vody tzv. "nasucho“. Pokud jsme se rozhodli nepoužít míchačku, smícháme tedy složky ručně. Vhodným podkladem může být starém PVC linoleum s plochou alespoň 2x2 m nebo použijeme zahradní kolečko. Směs musí být homogenní a složky rovnoměrně promíchané. Množství vody přidáváme podle toho, jakou výslednou konzistenci betonové směsi budeme podle použití potřebovat.

Při ručním míchání postupně zvlhčujeme směs poléváním vodou z konve. Snažíme se směs moc nerozředit tzv. "neutopit". Nadměrné přidávání a zvyšování podílu cementu může být kontraproduktivní. Takzvaně příliš "mastný" beton praská a je snížena jeho celková pevnost a kvalita.

Použítím profesionálně připravených suchých betonových směsi, lze snižit rozsah prací při přípravě (díky snadnější a rychlejší manipulaci), avšak beton je pak dražší.

Potěrový beton jemný po 30 kg (suchá směs):

Suchá směs betonu na potěr

Správné míchání

Při míchání na linoleu nebo kolečku použijeme motyku a železné hrábě. Těmi se dobře směs převaluje a promíchává. Při míchání betonu v míchačce se dobře připravený beton musí v míchačce převalovat. Jakmile jej hotový vysypeme do stavebního kolečka, musí vytvořit kužel, ze kterého se po uložení betonu na místo neodlučuje voda. Pokud uděláte beton řídký, bude po vytvrdnutí hodně prašný. V betonu se pak tvoří trhliny a drolí se. Takový beton navíc i po zatvrdnutí částečně vsakuje vodu, což celkově snižuje odolnost vůči mrazu a beton pak může praskat.

Míchaný beton v kolečkách (bez hrubého kameniva tzv. potěrák):

Beton v kolečkách

Míchání speciálních směsí

Rozhodneme-li se použít speciální hotovou suchou směs, nemusíme při míchání hlídat poměry složek a nestane se nám, že bude beton příliš řídký. Postačí nejprve do míchačky nebo koleček, ve kterých budeme beton míchat, nalít menší množství vody a pak teprve postupně přimíchávat sypkou směs. Následně přiléváme vodu jen po troškách a množství vody se pak lépe odhaduje.

Při míchání ve stavební míchačce ji nesmíme přeplňovat. Také nezapomínáme na to, že není určena pro nepřetržitý provoz. Vhodný typ míchačky má objem bubnu cca 75 l, který zvládne za hodinu asi 1,5 m3 betonu.

Hotový beton pak vyléváme do hotového bednění a vyrovnáváme dlouhým prknem tak, že prkno posunujeme přes okraje bednění a tím docílíme dokonalého a hladkého povrchu betonu.

Teplota při betonování

Pro přípravu betonu a samotné betonování je nejvhodnější teplota v rozsahu 15–25 °C a také je dobrá vyšší vlhkost vzduchu. Tuhnutí betonu musí probíhat pomalu. Betonujeme-li při vyšších teplotách, musíme pracovat velmi rychle a beton i rychleji zpracovávat. Dochází totiž i k rychlejšímu tvrdnutí. Musíme také zabránit rychlému odpařování vody z celkového povrchu betonu. Je dobré jej přikrýt plastovou fólií, kterou jsme již měli připravenou na bednění.

Klesne-li při betonování teplota pod 15 °C, přistoupíme k použití kvalitnějšího cementu vyšší třídy a také musíme celkově zvýšit jeho podíl až o 10 %. Při teplotách pod +5 °C už se do betonování nepouštíme, v nižších teplotách je zastaven chemický proces tvrdnutí betonu, který pak nerovnoměrně tvrdne a praská.

Ošetřování

Kropení

Jakmile beton mírně ztuhne, tzv. "zavadne", nejméně 3 krát denně povrch betonu pokropíme vodou a to provádíme po dobu jednoho až dvou týdnů. Po uplynutí této doby pak poléváme plochu jednou denně.

Povrchové úpravy

Pokud docílíme dokonale rovného a hladkého povrchu betonu, výrazně si zkrátíme dobu pokládky povrchové úpravy podlahy. Bude se nám pracovat opravdu snadno a rychle při pokládce finálních nášlapných vrstev jako je dlažba, plovoucí podlahy, parkety, PVC, koberce a ostatních zvolených povrchů.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.5/5 (16 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Kapitoly tématu „Základy stavby


  1. Připravujeme se na betonáž základů - co potřebujeme?
  2. Kolik stojí beton?
  3. Jak spočítat kubík betonu?
  4. Jak na stavbu základové desky na betonových pásech?
  5. Postup při přípravě a ukládání betonové směsi
  6. Jak dlouho tvrdne beton?

Související články

Aktuální články