Zpevněné plochy

Posezení a parkovací stání je na zahradě nutností a proto je potřeba plochu zpevnit. K tomu místo betonu máme již velké množství materiálů a to většinou přírodních. Proto takováto zpevněná plocha perfektně splyne s okolím a hlavně zelení.

Kapitoly tématu „Zpevněné plochy"

Terasy

Terasa je nejpoužívanější zpevněnou plochou na zahradě. Navazuje na dům a bývá nejrozlehlejší z ostatních takových ploch. Může mít jak hranatý, tak i oblý tvar. Co se týká materiálů, tak v našich podmínkách jsou nejpoužívanější dlaždice nebo zámková dlažba. U dlaždic pozor při výběru. Musí být do mrazu a protiskluzové. Je to poměrně náročné stavební dílo.

Terasa

Chodníčky a schůdky

Chodníčky a schůdky spojují důležité body zahrady. Zde můžeme stavbu řešit svépomocí. Způsobů výstavby je několik. Od nášlapů v trávníku, cestičky vysypané štěrkem ohraničené přířezy z kulatiny nebo kamennými deskami, až po dlážděné chodníčky. Dobré je volit stejný materiál s terasou, aby vše ladilo oku. Obzvláště elegantně vypadají chodníčky klikaté a ani nemusí být všude stejně široké. Nikdy hlavně nekombinujte kámen s cihlou. Radši nakombinujte štěrk se schody z kulatiny nebo z kamene, či kamenných desek.

Chodník z jemného štěrku

Štěrkové plochy

Štěrkové plochy působí velice esteticky. Tato plocha může být i součástí cestiček nebo chodníčků. Použít lze šedomodrý říční štěrk, bílý drcený vápenec, šedou drcenou žulu a medově zbarvenou skalní drť. Při budování nezapomeňte nikdy na netkanou textilii. Ta zabrání prorůstání plevele mezi kamínky a dobře propouští vodu. Drť sypte do síly čtyři až pět cm. Výborně vypadá ohraničení štěrku velkými kameny nebo různými okrasnými travami.

Praktické zpevněné plochy

Tyto plochy jsou určeny pod kolnu na zahradní nářadí, pod kompost nebo například parkovací plochu na automobil. Tyto plochy jsou spíše praktické než esteticky dokonalé. Zpevněnou plochu potřebujeme také ke krbu. Tu nikdy nesituujte k domu, jelikož kouř by mohl ušpinit omítku. Ideálním materiálem pro tuto plochu jsou potom kamenné desky nebo impregnované kulatinové profily.

Jak se staví dřevěná terasa na pilotech?

Dřevěná terasa je v dnešní době velmi oblíbeným doplňkem moderního bydlení, který je obvykle navrhován již v době projektu jako součást výstavby. Rozhodnete-li se pořídit se terasu dodatečně k již zabydlenému domu nebo chatce, existuje řada variant, jejichž aplikace závisí především na tom, jaký materiál zvolíte, a na jakém podloží ji budete zakládat. Základním předpokladem stabilní terasy s dlouhou životností a minimem rizik z hlediska porušení stability.

Jak si položit dlažbu?

Položit keramickou dlažbu není tak jednoduché, jak si někteří z nás myslí. Ten, kdo ji nikdy nepokládal, nemůže vědět o tom, jaký má správně použít materiál, jak musí připravit podklad a následně postupovat. Ale nikdo učený z nebe nespadl a chcete-li si správně položit dlažbu, tento článek vám může být nápomocen.

Zatravňovací betonová dlažba

Potřebujete si vybudovat chodník pro příjezd automobilu do garáže, nebo si vybudovat altánek s grilem a nechcete k tomu použit asfalt, či zámeckou dlažbu? Máme pro vás řešení v podobě zatravňovací betonové dlažby. Vyniká nejen přírodním vzhledem, ale i rychlou aplikací, pevností.

Zámková betonová dlažba

Potřebujete spojit venkovní komunikaci s vaším domem, či zahradou? Nebo si vybudovat příjezdovou cestu do garáže, či na parkoviště a nechcete použit k tomu asfalt? Na trhu se stavebními materiály existuje zámková betonová dlažba, která je stále nejpoužívanějším stavebním materiálem, při vybudování chodníku. Vyniká přírodním vzhledem, rychlou aplikací. Dokonale pevný chodník zajistí především správnou chůzi, ale i pohodlné „ježdění“ po ni.

Jaký písek na zámkovou dlažbu?

Po položení dlažby na podkladní vrstvu (do štěrkového lože) nesmíme opomenout na důkladné zapískování volných spár a zhutnění pomocí vibrační desky s plastovou podložkou. Avšak předtím než začneme s hutněním, musíme zjistit, jaký písek použít na spárování. Odpověď naleznete v následujících řádcích.

Jak pokládat zámkovou dlažbu? - podrobný návod

Cílem tohoto článku je popsat postup prací při stavbě chodníků z betonové dlažby. Úvodní odstavce věnujeme obecnějším radám - výkopy, podloží, obrubníky a dlažba. Kromě toho zde naleznete i část o potřebném materiálu a nářadí. Pokud Vás však zajímá, jak postupovat svépomocí, můžete přejít na konec článku, kde je popsaný podrobnější návod.

Spárování cihel cementovou maltou

Zdivo z obnaženého přírodního kamene nebo cihel (nazýváme též jako režné zdivo) můžeme upravit vy-spárováním cementovou maltou nebo koupenou spárovací hmotou.

Proč spárujeme zdivo? Spáry vyspárované maltou z cementu dokáží zvýšit životnost konstrukce. Především nedochází k vyplavování spojovacího materiálu a k destrukci okrajů cihel.

DLAŽBA - co je třeba vědět, druhy, zásady aj.

Dlažby se skládají z dlaždic kladených do malt, lepidel nebo do písku. Jedná se o stavební prvek, který tvoří nášlapnou vrstvu podlahy. Tato vrstva musí splňovat několik základních kritérií, které jsou závislé na místnosti a druhu provozu. Především musí být snadno udržovatelná, otěruvzdorná, odolná proti vlhkosti, mrazuvzdorná...

Křemenný písek pro spárování betonové dlažby

Jemnozrnná struktura umožňuje spolehlivé zaplnění i nejmenších štěrbin a spár. Prach-ovitý písek zasypáváme do spár v suchém stavu.