Vlhkost

Vlhkost z podloží zvlhčuje nejprve sklepní zdivo a poté se rozšiřuje i na nadzemní části stavby. Soli, které jsou rozpuštěné právě v této vodě, se po jejím odpaření krystalizují a vytvářejí výkvěty. Ty způsobují drolení a opadávání omítek a zdí. Pokud tuto situaci nebudeme řešit, mohou být takového vlhké zdi i nebezpečné pro celou konstrukci stavby. Ve vlhkých stavbách je charakteristický nepříjemný zápach a plíseň na zdech nebo uchovávaných věcech.

Kapitoly tématu „Vlhkost"

Když budete vlhkost ve stěnách ignorovat, může bez funkční izolace stoupnout do výše až několika metrů. Zde už se tato situace týká především Vaší peněženky, protože prudce klesá hodnota nemovitosti a přestává být bezpečná. V extrémních případech může hrozit i její zhroucení.

Dopady vlhkosti

Omítky se začnou nejprve "odfukovat" od zdi, začnou se drolit a opadávat. To snižuje účinnost tepelné izolace a stoupají náklady na vytápění. Vlhkost nebo tedy voda ve zdech je nejnebezpečnější hlavně pro staré budovy.

Projev vzlínající vlhkosti u starého domu (opadávání omítky):

Vlhkost pronikne hluboko do zdí, sníží se tím jejich pevnost, sníží se trvanlivost omítek. Pokud chcete, aby si budova zachovala svou stabilitu, musíte okamžitě začít s vysoušením. Cihly mají totiž tu úžasnou vlastnost, že po vyschnutí získají zpět svou pevnost. Avšak pozor! Vlhkost je prevít a dokáže se lehce vrátit. Proto je důležité najít příčinu vlhkosti a tu odstranit. Pouhé vysušování zdí nemusí být účinné.

Nikdy neopravujte omítky, když je budova ještě vlhká. Vždy začněte nejprve s vysoušením, protože zrekonstruované omítky, malba a tapety začnou bez vyschnutí znovu opadávat a na zdích se může objevit i plísně.

Obrovský problém způsobí zateplení starého vlhkého domu polystyrénem. Vlhkost v tuto chvíli prudce narůstá.

Zateplení domu

Při zateplování domu rozhodně nic nepodceňujte a nejprve si pozvěte odborníka, který provede stavební průzkum, a získáte celkové zhodnocení objektu. Tento průzkum Vám odhalí nedostatky Vaší nemovitosti. Nejdůležitější totiž je, aby Váš dům nenasákl vodu.

Odstranění vlhkosti pomocí odvětrání

Vlhkost je všude kolem nás. Ovšem v objektech je velmi nežádoucí. Jak na její odstranění? Jeden z možných způsob je odvětráním. V dnešní době neznamená odvětrání pouze pootevření okna nebo mikroventilace, ale můžeme si vybrat z kompletních odvětrávacích systémů.

Jak zabránit vzniku plísní v koupelnách

Nejrizikovější místnosti pro vytvoření plísni v bytě či domě bývá právě koupelna. Je to z důvodů pravidelné vlhkosti, také zde často teče po stěnách voda a občas se také přihodí i potopa, která se po zemi šíří jako oceán. Dalším důvodem je také fakt, že koupelna je nejčastějí nejmenší místnosti v bytě nebo domě, což způsobuje rychlé teplo a dusno. Když se spojí všechny tyto fakta, je to ideální pro tvorbu plísňových bujení.

Jak na vlhkost v domě?

Vlhkost je v našem okolí běžná věc. Je totiž úplně všude. Ovšem pokud se nám dostane do domu, musíme hledat její příčinu. Není totiž něco v pořádku.

Příčiny vlhkosti mohou být různé, méně či více závažných. Vlhkost může přicházet z podloží a okolí zeminy nebo může být chyba v rozvodech vody, topení či kanalizace. Pokud vlhkost není v celém objektu, ale pouze lokální, jedná se o ojedinělý zdroj a je nutné prověřit celistvost rozvodů, okapy a svody dešťové vody a kanalizace. Také mohou být zdroje kombinované. Každopádně je musíme vyhledat a situaci nepodceňovat. Dopady by mohly být fatální.

Jak na plíseň na zdi? (přípravky, metody..)

V rohu Vaší koupelny začíná být stěna podezřele vlhká? Nebo se pod oknem v obývacím pokoji objevuje načernalá skrvna? Ideální čas, zamyslet se nad problémem plísní v interiéru. Tyto mikroskopické houby totiž dokáží zohyzdit zeď a především mohou mít vliv na zdraví všech obyvatel domu, bytu či chaty.

Jak na mokré zdivo? - Elektrické vysoušeče

Pokud Vás soused vytopil nebo máte dům po povodních nebo se vám díky špatně odvedené práci na izolaci vytvořili mokré plochy. Co by jste s tím udělali? Je to nepříjemná situace, která se musí neodkladně řešit. Protože pozdější rekonstrukce se vám může pořádně prodražit.

Vysušování zdiva, jaké jsou způsoby?

Vlhkost je velkým a hlavně vleklým problémem a to nejenom ve starých bytech či domech. Na místě není vyčkávání, nýbrž co nejrychlejší řešení situace, která zhoršuje stav objektu a také ohrožuje zdraví obyvatelů. Škodlivé plísně a bakterie se rychle šíří, jak je zastavit?

Jak odstranit vlhkost ze zdiva?

Jsou situace, když je třeba v bytě zvlhčovat vzduch, aby se nám lépe dýchalo. Doporučená vlhkost ovzduší má však svou předepsanou hranici a ve chvílích, kdy je překročena velkou měrou, přemýšlíme, z čeho pramení.

Vlhké zdivo triky a tipy

Tento článek vám přiblíží, co je to vlhkost, jak se měří a jaké jsou dostupné metody v boji proti vlhkosti. Vlhkost je nutné mít pod kontrolou, jednak z důvodu našeho zdraví, ale i našeho majetku.

7 příčin, proč venkovní zdi vlhnou

Máte problémy s vlhkostí? Dělají se vám vlhké mapy na omítce? Může to mít za následek řada různých příčin. Pojďme si teď některé z nich přiblížit. V tomto článku si v krátkosti povíme něco o soklech, balkónech, vzlínání vody, prasklém potrubí, popraskaných taškách, špatných parapetech a o nedostatečném oplechování.

Vlhkost ve starých domech

Vlhkost zdivapodlah a omítek patří k závažným závadám stavebních objektů. U novostaveb je kvalitní provedení hydro-izolací, oplechování a zastřešení velmi důležité. V dnešní době se rodinné domy izolují vždy a používané stavební materiály jsou na vysoké úrovni. Avšak nekvalitní a neodborně provedené práce, mohou způsobit nemalé potíže. O závadách hydro-izolací v nových domech si, ale povíme někdy jindy.