Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak zničit mech na betonu?

  

Už jste se také možná osobně setkali s výskytem většího množství mechu na betonu. Mech ulpívá na zastíněných místech, nejčastěji na severní straně. Ať už se jedná o betonovou dlažbu, chodníky anebo jiné zahradní stavby, mech narušuje jejich celkový dobrý vzhled.

Mnoho lidí, mnoho názorů. Každý na ničení jde trochu jinak. Podívejme se, jaké možnosti zničení mechu na betonu jsou v současnosti dostupné.

  1. Vyzkoušejte modrou skalici – postříkejte mech roztokem modré skalice v poměru 1:10. Jakmile postřik zaschne, postříkejte místa ještě roztokem sody.
  2. Mech posolte – tuto variantu využívejte ale jen tam, kde solí nemůžete ublížit rostlinstvu. Nadměrné zasolení by vás sice zbavilo mechu, ale také rostlin, které by byla zasaženy.
  3. Myslete na prevenci – tam, kde se stavbou z betonu teprve začínáte, myslete na využití takzvaného samočisticího betonu. Podstatou těchto typů betonu je použít ve směsi fotokatalytický cement. Ten funguje velmi spolehlivě i na zastíněných a severních plochách, kde se mechu daří nejlépe.
  4. Roztok vápna ve vodě – vzhledem k tomu, že mechy mají rády kyselé prostředí, účinkuje proti nim spolehlivě právě roztok vápna ve vodě.
  5. Posypte mech popelem ze dřeva – dřevěný popel má v tomto směru vynikající čisticí účinky. Výsledky s touto metodou odstraňování mechu z betonu jsou dokonalé.
  6. Použijte hloubkovou penetraci – vyzkoušejte například přípravek Lukofob 39, hloubkovou silikonovou penetraci.  Lze ji zároveň využít i jako impregnaci.
  7. Aplikujte přípravek s názvem Čistič zeleně AP, nazývaný také jako odstraňovač zeleně. Funguje nejen jako odstraňovač mechů, ale také lišejníků a to nejen na betonu, ale i na přírodních kamenech, cihlách nebo střešní krytině. Přípravek je vyroben na bázi pelargoniové kyseliny.
  8. Ve specializovaných obchodech najdete poměrně širokou řadu prostředků fungujících jako Antimech.
  9. Speciálně k odstranění mechů ze stavebních konstrukcí slouží přípravek Sanatop CI2, který se prodává v 1 l , 5 l a 10 l balení. Funguje i na plísně, řasy a bakterie.
  10. Mech můžete odstranit také mechanicky pomocí tlakového čističe. Po očištění by měla následovat aplikace fungicidního prostředku, například Sava.
  11. Mechanické odstranění mechů můžete provést také ručně, pomocí špachtle, drátěného kartáče, nebo ostrým koštětem.  
  12. Jako osvědčený prostředek chemické očisty betonu od mechu se osvědčilo také pokropení uhličitanem sodným anebo roztokem síranu mědnatého.  
  13. Přípravkem Chemi Q, který byl speciálně vyvinut pro odstraňování mechu ze střešní krytiny různého původu, tedy i betonové krytiny. Ale poslouží dobře i na betonových chodnících. Přípravek funguje tak, že pronikne mechem až do podkladového materiálu. Ten pak bude chráněn před působením mechu vrstvou vytvořeného ochranného filmu.
  14. Některým uživatelům se velice osvědčila metoda postřiku mechem napadané betonové vrstvy Kuprikolem, a to v 0,5% koncentraci. Zvolte metodu postřiku v pásech.
  15. Zkuste v případě betonové střešní krytiny aplikovat na horní část střechy pruh plechu z mědi alespoň o šířce 4 cm. Měděný plech bude oxidovat a začne se na něm vytvářet měděnka, ta se při deštích uvolní a bude stékat po krytině. Zároveň tak na ní zlikviduje usazený mech.   
  16. Použitím čisticích přípravků  SCALP. Ty jsou určeny zejména k čištění povrchů fasád a střech. Umožňují dokonalé odstranění mechů tak, že vaše střecha či fasáda bude vypadat opět jako nová.

Počítejte s tím, že některé metody jsou více účinné než jiné. A při některých můžete vytáhnout do boje s mechem třeba již za dva tři roky znovu. Jiné metody vám zajistí klid na několik desítek let. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.93/5 (15 hlasů)





Související články