Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak spočítat kubík betonu?

  

Objem betonu

Pro výpočet objemu betonu nám stačí změřit délku, šířku a výšku prostoru určeného k vybetonování. Pak tyto tři rozměry dosadíme do vzorce V (objem) = a (délka) X b (šířka) X c (výška). Pozor ale na to, abychom neměli rozměry v různých jednotkách, například délku v milimetrech, šířku v centimetrech a výšku v decimetrech. Protože se beton objednává v kubických metrech je vhodné si rozměry převést na metry. Pokud tak neučiníme před výpočtem, můžeme pak výsledný objem upravit na kubíky.

Složení betonu

Na jeden kubický metr betonu je zapotřebí 200 až 450 kg cementu. Co budeme potřebovat:

  • na beton štěrkopísek nebo štěrkopísek a štěrk
  • na potěrový beton pak písek nebo štěrkopísek
  • k vytvrdnutí betonu vodu

Množství použitého cementu, kameniva i vody ovlivňuje výslednou pevnost betonu!

Přesné složení výsledné betonové směsi záleží na velikosti drceného kamene (zvolené frakci) nebo jemnosti písku do betonu, u cementu pak na jeho čerstvosti a třídě. Při dlouhodobém skladování cementu totiž u něj dochází k zhoršení vlastností především nasáknutím větší vlhkosti (pak je nutné použít větší množství cementu, což je nehospodárné). Délka skladování by neměla přesáhnout 3 měsíce u tř. cementu 32,5 R (při delším skladování ztráci cement na pevnosti) a u vyšších tříd cementu maximálně 2 měsíce.

Kromě výše uvedených základních složek se používají i přísady a příměsy, které upravují vlastnosti betonu. Laik se nejčatěji setká s přísadou proti mrazu nebo plastifikátorem betonů. Na obalech výrobků nebo v technických listech jsou uvedené poměry dávkování.

Kubík betonu převody

Hmotnostní poměr mezi cementem, stěrkopískem a štěrkem (pro beton vyšší pevnosti):

  • 1 : 1,6 : 3,2 do základů (25 kg cementu, 40 kg štěrkopísku, 80 kg štěrku) - na kubík betonu je potřeba 400 kg cementu, 560 kg štěrkopísku a 1120 kg štěrku, vody 160 l
  • 1 : 1,2 : 2,6 na nosné konstrukce (25 kg cementu, 30 kg štěrkopísku, 65 kg štěrku) - na kubík betonu je potřeba 425 kg cementu, 510 kg štěrkopísku a 1105 kg štěrku, vody 170 l

Množství vody na výše uvedené poměry 9 až 12 litrů. V závislosti na vlhkosti písku a kameniva.

Jiné množství jednotlivých položek si lze spočítat na některé kalkulačce umístěné na internetu.

Při míchání betonu svépomocí je potřeba pamatovat i na rezervu. Proto doporučujeme koupit jednotlivé složky s rezervou 5 - 15%.

Také si můžeme rovněž zjistit předpokládané náklady na výrobu betonu. Cena surovin se ale v jednotlivých regionech České republiky liší, proto výsledná cena kubíku betonu může sloužit pouze k hrubé orientaci. Navíc je potřeba vědět, že v době čtení tohoto článku se ceny  mohou lišit.

Příklady cen některých složek betonu:

  • portlandský cement cena 25 kg ... 90 - 110 Kč (dříve 60 - 70 Kč)
  • štěrk frakce 4-8 ... 500 - 750 Kč (dříve kolem 400 - 600 Kč) za 1000 kg Na cenu štěrku se můžete podívat zde: kamenolom Rosa ceníkceník štěrků, písků, kačírků Červenka
  • písek betonářský 0-4 mm ... 350 Kč (dříve kolem 300 Kč) za 1000 kg

Uvedené ceny s DPH, platné k jaru 2022

K zjištění cen stavebních materiálů a prací lze použít RTS cen. Nebo poptáním u prodejců či realizačních firem v dané lokalitě stavby.

Další výpočty

Výpočet spotřeby suchých směsí betonu na centimetr čtvereční

Suchá betonová směs např. Weber.bat beton, Betonový potěr Weber.bat jemný 25 kg - určeny pro vnitřní i venkovní použití. Výrobce udává spotřebu 18-21 kg na plochu 1mtloušťky 1cm. Pokud potřebujete vybetonovat místnost o rozměru 5 x 4 metry a výšce betonové desky 5 cm budete potřebovat 1800 - 2100 kg betonu (hmotnost suché směsi!).

 

 

 

 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.26/5 (82 hlasů)

RUSouvisející články