Úvod  › 

Jak spočítat kubík betonu?

  

Objem betonu

Pro výpočet objemu betonu nám stačí změřit délku, šířku a výšku prostoru určeného k vybetonování. Pak tyto tři rozměry dosadíme do vzorce V (objem) = a (délka) X b (šířka) X c (výška). Pozor ale na to, abychom neměli rozměry v různých jednotkách, například délku v milimetrech, šířku v centimetrech a výšku v decimetrech. Protože se beton objednává v kubických metrech je vhodné si rozměry převést na metry. Pokud tak neučiníme před výpočtem, můžeme pak výsledný objem upravit na kubíky.

Složení betonu

Na jeden kubický metr betonu je zapotřebí cca. 500 kg cementu, což odpovídá dvaceti 25 - kilogramovým pytlům. Dále budeme potřebovat 1450 kg písku a 580 kg štěrku.

Přesné složení výsledné betonové směsi však záleží na velikosti drceného kamene nebo jemnosti štěrku do betonu, u cementu pak na jeho čerstvosti. Při dlouhodobém skladování totiž u něj dochází k zhoršení vlastností především nasáknutím větší vlhkosti.

Kubík betonu převody

Vycházíme z doporučovaného poměru cement : písek : štěrk 1 : 2,5 : 3,6. Na výrobu betonu potřebujeme ještě 215 litrů vody. Množství jednotlivých položek si lze pohodlně spočítat na některé kalkulačce umístěné na internetu.

Také si můžeme rovněž zjistit předpokládané náklady na výrobu betonu. Cena surovin se ale v jednotlivých regionech České republiky liší, proto výsledná cena kubíku betonu může sloužit pouze k hrubé orientaci.

Detailní složení betonu se však různí podle druhu. Čím více cementu do směsi přidáme, tím nám vznikne silnější/pevnější materiál. Poměr mezi cementem, pískem a štěrkem 1 : 1,5 : 1,5 nám zaručuje již opravdu tvrdý beton. Na jednoduché  nenáročné výplně nám však postačí smíchat tyto složky v poměru 1 : 4 : 4.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.68/5 (19 hlasů)