Střecha

Nátěr okapů - možnosti

Okapy jsou jednou z nejvíce zatěžovaných částí domů, které plní důležitou funkci a zároveň musí mít vysokou odolnost vůči nepříznivým podmínkám. Zaslouží si naši pravidelnou péči a údržbu.

Jak zlikvidovat mech na střeše?

Mech na střeše může být velkým problémem a to nejen kvůli vzhledu, ale i jeho dlouhodobému poškozování střešní krytiny. I proto jsme se rozhodli najít odpověď na jednoduchou otázku: "Jak zlikvidovat mech na střeše?". 

Jaké dřevo je vhodné na krov?

Realizace krovů podléhá mnoha pravidlům, jejichž dodržením docílíme v závěru odolné a kvalitní střešní konstrukce. Na samém počátku je však výběr materiálu pro krov, kterým může být železobeton nebo ocel. Nejčastěji se však používá dřevo, jehož významnými vlastnostmi je vysoká únosnost, malá hmotnost a vynikající pružnost. Dřevo je tak tou nejlepší volbou pro krov vaší střechy a zbývá již jen odpověď na otázku: "Jaké dřevo použít na krov?".

Čím provizorně zakrýt střechu?

Ten, kdo staví dům, se může setkat s mnoha úskalími a obtížemi. Jedním z nich může být i nutnost provizorně zakrýt střechu. V ideálním případě stavební firma a její pokrývači vše zvládnou a zakrývat se střecha nemusí. Často nás však překvapí počasí a provizorní zakrytí střechy začne být jedinou volbou, jak ochránit stavbu před přílišnou vlhkostí, jejíž vysoušení bude stát nejen prostředky, ale celou stavbu obrovsky zdrží. Pojďme se tak podívat na možnosti i úskalí, která nás při dočasném zakrytí střechy mohou čekat.

Jak upevnit hřebenáče u střechy?

Hřebenáč je jak známo druh střešní tašky, která má sloužit k řádnému překrytí hrany střechy ve vrcholovém styku dvou ploch střešních rovin. Hřebenáče se obvykle posazují do předem připravené drážky, případně se přizdívají speciální maltou. Nejčastěji bývají půlkruhové nebo trojúhelníkovité. Čas od času se ovšem stane, že člověk objeví některý hřebenáč poškozený, přičemž váhání nad tímto stavem se nemusí vyplatit. Kdo by stál o zatékání dešťové vody nebo roztátého sněhu do střešního pláště? Na následujících řádcích se můžete seznámit s jednoduchým návodem, jak lze hřebenáč vyměnit a především správně upevnit!

Jakou parotěsnou zábranu na střechu?

Dobře provedená střešní krytina, která bývá nejčastější, je nepropustná. Někdy však nově položenou krytinou zatéká. Je to způsobeno propustností tašek, která zmizí, až se krytina zatáhne.

Jak vyřešit římsu u domu?

S pojmem římsa se setkáváme poměrně často, a to nejvíce ve stavebnictví. Výjimkou však nejsou ani římsy v interiérech. Mnoho z nás má s pojmem „římsa“ spojené určité dekorační účely. Nesmíme však zapomínat ani na ochranné vlastnosti, které jsou mnohem důležitější. Hlavním účel budování říms je ochrana fasády před nepříznivými povětrnostními podmínkami. V současné době můžeme typické římsy vidět na starších domech, ale jejich oblíbenost se začíná pomalu vracet zpět. Pokud chcete svou nemovitost chránit před poškozením všemi dostupnými prostředky, pak by právě římsa měla být jedním z prvků, který by neměl chybět.

Jakou velikost okapového žlabu zvolit pro střechu?

To první, na co narazíte při řešení okapového systému, bude určitě cena. Zaměřit se ale musíte na celou řadu dalších parametrů. Jak vybírat správný okapový žlab a jak vhodně nadimenzovat jeho velikost?

Jaká střecha na pergolu? - velký přehled

Češi jsou chatařským a chalupářským národem. K takové chajdě, nebo chalupě, ale koneckonců i k domečku se hodí mít pergolu, kde můžete rozjímat ve svém volném čase, a kde na vás nepraží sluníčko, ani naopak neprší. V dnešní době existuje nepřeberné množství materiálů, ze kterých lze stavět a pergolu také zastřešit. A právě možnosti střešního krytí nás budou v našem článku zajímat.

Čím utěsnit netěsnící spáry na střeše?

Mnohdy se říká, že střecha je základem každého domu a je tomu skutečně tak. Bez střechy by dům prakticky nebyl domem, jelikož by nebyl obyvatelný. Střechu můžeme chápat jako stavební konstrukci, která z vrchní části ukončuje stavbu domu. Má za úkol chránit vnitřní prostory domu proti nepříznivým povětrnostním podmínkám. Její další funkcí je například odvod vody, která by se v těchto místech jinak hromadila. Obecně je střecha složena ze dvou základních částí, a to z nosné konstrukce a krytiny. Střecha musí splňovat řadu náročných podmínek, aby nám zajistila perfektní ochranu. Měla by být především vodotěsná a tepelně izolovaná.

Co dělat s netěsnícími okapy?

Takový netěsnící okap může nadělat pěknou paseku. Už jen proto, že je tak blízko zdi domu. Omítky, ale i celé zdivo, jak všichni dobře víme, nejsou s vodou příliš velcí kamarádi. Problém se špatným těsněním je tedy potřeba co nejdříve a hlavně účinně řešit. Jak na to? Rádi vám poradíme! A uvidíte, že to nebude taková hrůza a společnými silami to zvládneme.

Jak určit velikost střešního žlabu?

Střešní žlab je určen k bezpečnému odvádění dešťové vody. Musí mít proto adekvátní tvar i rozměry, a to včetně navazujících prvků. Jak si poradit s jeho výběrem?

Jak zabránit náhlému skluzu sněhu ze střechy?

Sjíždějící sníh ze střechy může být problémem, který vás přinejmenším svým zvukem probudí z klidného nočního spánku, v horším případě pak přivede k nepříjemným oplétačkám. Nechme nyní stranou poškození okapů, samotné střešní krytiny či vedle domu zaparkovaného automobilu, to jsou škody „pouze“ na majetku. Když ale sníh z vaší střechy přistane na hlavě vašeho souseda či jiného kolemjdoucího, jste za to v případě jeho újmy na zdraví zodpovědní vy.

Kde koupit střešní okna?

Střešní okna jsou populárním řešením nejen v případě přestavby půdy či jiných podkrovních prostor, ale také u rodinných domů. Nabídka je poměrně široká, ale víte, kde je nakoupit? Máte několik možností:

  • prodejny stavebnin
  • firemní prodejny/vzorkovny výrobce
  • e-shopy

Jak vyřešit zelenou střechu?

Dnešní doba je doslova posedlá ekologií, která zasahuje do všech oborů lidské činnosti. Proto je i ve stavebnictví již nějaký čas poměrně hojně skloňován termín zelená střecha. Především v městském prostředí se dnes zelená barva poněkud vytrácí, a proto představuje tento typ střešního řešení velmi zajímavý způsob, jak vrátit zeleň zpět do města. Na následujících řádcích se budete mít možnost seznámit s tím, co vše označení zelené střechy zahrnuje a jaké jsou jejich nejrozšířenější typy.

Co je finská střecha?

Setkali jste se již někdy s pojmem finská střecha? Pokud ne, je to rozhodně škoda, protože je jedním z pilířů skandinávského bydlení, jež se zakládá na ekologii, kvalitě a výdrži materiálu. Pravděpodobně nikoho nepřekvapí, že ve Finsku se je možné setkat s celou řadou domů ze dřeva, ocel tudíž představuje nejlepší možné řešení, protože tolik nezatěžuje konstrukce dřevostaveb. Finská střecha se ale bez problémů uplatní i v českém prostředí!

Jak vybrat kvalitní izolaci střechy?

Střecha patří celkově k nejdůležitějším součástem domu. Vlastně můžeme i říci, že bez střechy by dům nebyl ani pořádným domem, jelikož by byl jen těžko obytný. Ať už chceme vytvářet novou střechu nebo renovovat nějakou starší, neměli bychom zapomenout na kvalitní izolaci. Díky ní si totiž vytvoříme podkroví, které nám bude poskytovat báječný obytný prostor za každého ročního období.

Jak vybrat moderní plechovou krytinu?

Časy dominance pálených tašek jsou ty tam a mnozí z nás se raději obrací k variantě pokrýt střechu plechem. Jak se zorientovat v široké nabídce, jaké má plechová střecha výhody a spoustu dalších vychytávek najdete v našem článku!

Jak vyřešit přístřešek vstupů?

Každá návštěva, která k vám zavítá, musí pochopitelně nejprve projít nějakým vstupem. Je to on, který nejprve upoutá její pozornost a zapůsobí na ni. Přemýšleli jste o tom, jakým způsobem postupovat, aby byl první dojem, jejž zanecháte, co nejlepší? Co takhle uvažovat o přístřešku vstupu a jeho estetické podobě? Ten může mít podobu jednoduchého a minimalistického zastřešení z kovu a plastu, ale i rozsáhlého a robustního přístřešku z betonu a ze dřeva.

Jak osázet střechu?

Zelené střechy jsou stále častějším prvkem měst i součástí nízkoenergetických budov. Zlepšují v mnoha ohledech životní prostředí a jsou-li kvalitně provedeny, tak i užitné vlastnosti budovy. V některých zemích už je zelená střecha třeba u nových průmyslových budov povinností.

Z čeho vyrobit boční stínění pergoly proti světlu?

Léta se v České republice stávají rok od roku teplejší a slunečnější. Postupná přeměna klimatu mírného podnebného pásu na subtropický se projevuje především na jihu Moravy.

Kdo by nechtěl s létě posedět v příjemném stínu a nechat se ovívat čerstvým vánkem? Před výhní panující zejména v betonových pouštích měst se můžeme chránit postavením pergoly. Ta dovoluje vzduchu proudit skrz dřevěnou konstrukci a vytváří polostín příjemný pro lidské oči. Samotná pergola ale nedokáže dokonale zastínit před dotěrnými slunečními paprsky. Na pohodlné letní sezení je třeba jí trochu pomoct. Jak na to?

Jak zastřešit terasu?

Snídaně venku na čerstvém vzduchu, v okolí cvrlikají ptáci. Krásný výhled na vaši zahradu, no kdo by si to nepřál? Pokud máte tu možnost, a můžete mít terasu pro pohodlné posezení s vaší rodinou nebo přáteli, máte štěstí.

Jak odstranit mech ze střechy?

Pravděpodobně každý dá za pravdu tvrzení, že mech na střeše dokáže opravdu důkladně potrápit. Útočí podobně jako Vikingové nejčastěji ze severu a vlhko i prach jsou jeho silní spojenci! Přestože se častěji vyskytuje na porézním povrchu, setkat se s ním je možné i na plechu, skle a hladkých taškách. Protože se pod ním zadržuje vlhkost, krytina se postupem času znehodnocuje. Jakým způsobem se je možné tohoto škůdce navždy zbavit?

Jak spočítat plochu střechy?

Ukážeme si, jak se počítá plocha střechy pro nejčastější typy střech; nebudeme se zabývat méně běžnými konstrukcemi, jako jsou střecha oblouková nebo různé báně a kopule. Pro ploché střechystačí říci, že jejich plocha je prakticky rovna ploše zastřešeného půdorysu. Při sklonu 10° je jen o jeden a půl procenta větší. To je podstatně méně než potřebná rezerva na zvýšenou spotřebu materiálu při okrajích a jeho odpad.

Jak spočítat sklon střechy?

Chystáme se pokládat střešní krytinu a v instrukcích od výrobce se dočítáme, že daná krytina potřebuje určitý minimální sklon. Minimální sklon nám udává jaký minimální úhel nám musí střecha svírat se základnou, o něco větší bývá v tomto případě lepší. Jestliže pokládáme krytinu na již existující krovy, můžeme si daný úhel prostě změřit. V případě, že budujeme novou střechu je lepší si tento sklon spočítat. Tedy konkrétně si spočítat potřebnou výšku štítu, abychom tohoto sklonu dosáhli.

Jak položit střešní latě?

Střecha je při stavbě domu naprosto stěžejní součástí. Jedná se o nejvíce namáhaný prvek z celé budovy, protože poskytuje ochranu proti nevlídnému počasí. Z tohoto důvodu by na ni měl být brán obzvlášť velký zřetel a nic by se nemělo zbytečně podcenit. I sebemenší maličkost nebo nedostatek, může hrát v konečném důsledku obrovskou roli. Nezbytnou věcí, kterou budeme při zřizovaní střechy potřebovat, jsou střešní latě a trámy. Jejich pokládka je kolikrát celkem oříšek. Celá konstrukce musí být velmi důkladně promyšlena, aby do sebe jednotlivé kusy dřeva úplně přesně zapadaly. Dále je střecha složena z dalších izolačních a krycích vrstev, které tvoří komplexní celek. Bez jedné nebo druhé věci by věci pořádně nefungovaly.

Střešní latě pro stavbu zastřešení

Pokud sháníte střešní latě, nejrychleji, nejlevněji a nejkvalitněji jsou k dostání v jakékoliv pilařské výrobně a to pod souhrnným názvem řezivo. Tento souhrnný název zahrnuje dřevěné materiály, které vzniknou zpravidla podélným rozřezáním dřevěného výřezu kulatiny. Sortiment řeziva se dělí především podle rozměrů a je tvořen převážně z latí, prken, fošen a hranolů.

Lehká plechová krytina SATJAM - Jakou krytinu na střechu?

Kdo chce mít do zimy pod střechou, měl by se snažit, aby všechny práce pěkně odsýpaly a nedocházelo k žádným neplánovaným prodlevám. Také by měl mít jasno ve všech důležitých bodech stavby, materiálu, realizačním týmu. Tudíž i odpověď na otázku, pod jakou střechou, není zrovna prozřetelné nechávat na poslední chvíli. Ona totiž není střecha jako střecha…

Pálená střešní taška bramac

Chystáte se rekonstruovat dům, nebo alespoň vyměnit střešní krytiny? Právě střecha hraje velmi zásadní roli v komfortu bydlení. Hodně také ovlivní celkový design. Proto bychom měli volit kvalitní střešní krytiny, které vydrží roky a budou maximálně odolné. Nabízí se několik možností. Pálené střešní tašky Bramac jsou vyrobeny z klasického přírodního a zcela ekologického materiálu, kterým je keramická hlína. Právě keramická hlína má velice zajímavé vlastnosti, které přináší mnoho pozitiv, ale samozřejmě také určité nevýhody. Pojďme si tuto problematiku více vysvětlit. (aktualizováno 2022) K dnešnímu dni Bramac nabízí 8 modelů tradičních pálených střešních tašek.

Zastřešení domu (jaké jsou materiály + popis)

Říká se, že střecha dělá dům. Prvním faktorem, který nás při výběru ovlivní, je vzhled a barva. Ovšem střecha dům nejen zdobí, ale hlavně chrání. Proto je důležité zvážit mnoho dalších, zejména technických faktorů. Sklon, tvar či členitost střechy, životnost střešní krytiny, klimatické podmínky, to vše bychom měli při výběru zastřešení brát v úvahu. A ne málo zákazníků ovlivňuje samozřejmě cena.

7 příčin, proč venkovní zdi vlhnou

Máte problémy s vlhkostí? Dělají se vám vlhké mapy na omítce? Může to mít za následek řada různých příčin. Pojďme si teď některé z nich přiblížit. V tomto článku si v krátkosti povíme něco o soklech, balkónech, vzlínání vody, prasklém potrubí, popraskaných taškách, špatných parapetech a o nedostatečném oplechování.