Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak upevnit hřebenáče u střechy?

  

Hřebenáč je jak známo druh střešní tašky, která má sloužit k řádnému překrytí hrany střechy ve vrcholovém styku dvou ploch střešních rovin. Hřebenáče se obvykle posazují do předem připravené drážky, případně se přizdívají speciální maltou. Nejčastěji bývají půlkruhové nebo trojúhelníkovité. Čas od času se ovšem stane, že člověk objeví některý hřebenáč poškozený, přičemž váhání nad tímto stavem se nemusí vyplatit. Kdo by stál o zatékání dešťové vody nebo roztátého sněhu do střešního pláště? Na následujících řádcích se můžete seznámit s jednoduchým návodem, jak lze hřebenáč vyměnit a především správně upevnit!

Upevnění hřebenáče na nové střeše

Při upevnění hřebenáče bývá běžně pod hřebenáč vkládáno těsnění nebo větrací pás. Na každé druhé vlně by mělo být uskutečněno spojení samořeznými vruty či vodotěsnými nýty, podobně jako se to děje u kotvení šablon. Těsnění je nutné uchytit s hřebenáčem. Na nárožích valbových střech se užívá větrací pás hřebene.

Výměna hřebenáče a jeho upevnění

  1. Obvykle stačí při odstranění prostě ohnout příchytku hřebenáčů směrem nahoru. Na užší straně je nutné očekávat přichycení vrutem k lati. Nejjednodušším způsobem odstranění prasklého hřebenáče je rozbití kladivem.
  2. Celé místo je nezbytné následně pečlivě očistit.
  3. Nový hřebenáč se upevňuje na střed užšího konce vrutem přímo k lati. To ovšem obvykle není možné z té příčiny, že je vsunován pod širší konec dalšího hřebenáče. Zkušení pokrývači si s upevněním poradí tím způsobem, že tašku naříznou na jejím užším okraji uprostřed od kraje střechy směrem k místu, jímž má projít vrut. Nově vzniklá drážka umožní vsunutí nového hřebenáče pod předchozí a nasazení na vrut.
  4. Zapomenout se nesmí na přimáčknutí příchytky hřebene. V opačném případě totiž v případě nepříznivých klimatických podmínek může dojít k poškození hřebenáče, což s sebou samozřejmě nese celou řadu nepříjemných důsledků a také spoustu zbytečné práce navíc.

Příchytka hřebenáče

Příchytka hřebenáče dnes bývá často vyrobena z hliníkového plechu s vypalovaným lakem, díky čemuž je zajištěno bezpečné připevnění hřebenáčů na hřebeni a nároží při pokládání na sucho. Tato příchytka bývá připevňována přímo k hřebenové či nárožní lati prostřednictvím vrutu 3,1/80 mm a dvěma hřebíky 2,7/45 mm nebo vruty, které disponují odpovídajícími rozměry. Pro práci s aku šroubovákem je výhodný její výřez

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (4 hlasy)

Související články