To první, na co narazíte při řešení okapového systému, bude určitě cena. Zaměřit se ale musíte na celou řadu dalších parametrů. Jak vybírat správný okapový žlab a jak vhodně nadimenzovat jeho velikost?
To první, na co narazíte při řešení okapového systému, bude určitě cena. Zaměřit se ale musíte na celou řadu dalších parametrů. Jak vybírat správný okapový žlab a jak vhodně nadimenzovat jeho velikost?
Okapy slouží k odvodu vody ze střechy. Existuje poměrně pestrá nabídka druhů, materiálů i rozměrů. Nevyhnutelně se pak jednotlivé produkty liší i v ceně, není ale rozhodně na místě vybírat právě jen podle ceny. Dbát bychom měli i na to, jak dlouho nám okapy vydrží a jak se bude muset celý okapový systém v průběhu času udržovat, což se samozřejmě odvíjí od použitého materiálu. Dá se říci, že mimořádně nízká cena bude znamenat nákladnou pozdější údržbu i krátkou životnost, proto se na nich nevyplatí úplně šetřit.
Zcela jednoznačně doporučitelná volba neexistuje. Vždy by se měly okapy navrhovat na míru podle konkrétní střechy. A roli samozřejmě budou hrát i vaše osobní estetické preference. Tím nejdůležitějším kritériem je velikost střechy, podle které navrhneme optimální řešení okapového systému a nakoupíme konkrétní produkty.
Střechy v rozměru plochy do do 50 m² potřebují jeden okapový svod, velikost RG odpovídá 100, velikost svodové trubky bude 75 mm a rozvinutá šíře čili průměr činí 250 mm. Správnou velikost totiž nebudete odhadovat, ale počítat, a to na základě vyměřovací tabulky odvodnění střechy podle technické normy DIN 18460. V této tabulce si zpravidla vystačíte s hodnotami do 100 m², což je plocha odpovídající rozměru střechy u běžného rodinného domu.
Aby okap plnil optimálně svou funkci, musí se nejen vhodně vybrat, ale také správně nainstalovat. Počítat musíte s vhodným sklonem alespoň 0,5 %. Příslušného sklonu dosáhneme osazením okapovými háky. A pozor, samozřejmě, přední hrana musí být vždy níže než ta zadní. Voda pak odteče od objektu pryč, je samozřejmě nežádoucí, aby zatékala na nemovitost. Podstatný je rovněž dostatečný počet svodů. Montáž okapu zvládnete i sami, pakliže si chcete trochu usnadnit práci, pořiďte si systém na jednoduchém principu stavebnice, které už jsou dnes běžně dostupné.
Vhodné je před nákupem také vědět, že žlaby se rozlišují podle druhu respektive podle toho, kam se umisťují. Můžeme si tak pořídit žlab nástřešní, který je v jedné rovině se střechou. Žlab podstřešní je pod střechou, tedy pod okapovou hranou a zavěšuje se na háky. Mezi střešními rovinami pak najdeme mezistřešní žlab.
Z hlediska funkčnosti se jako nejvýhodnější určitě jeví žlab podstřešní. U obou předcházejících typů může hrozit jejich zahlcení a zneprůchodnění, třeba proto, že se ucpou sněhem či ledem. U podstřešního žlabu nic podobného nenastane, vzhledem k tomu, že nejvýše přeteče.
Nejčastěji se užívá pozinkovaný plech, tedy plech upravený žárovým zinkováním. Což má poměrně jednoduchý důvod, jímž je nejnižší cena. Minimálně ho ale musíte natřít barvou, není tedy zcela bezúdržbový. Ani tak ale rozhodně nelze tvrdit, že by jeho životnost byla dlouholetá.
Naproti tomu měď je v podstatě bezúdržová, postupující čas jí naopak s nadsázkou řečeno přidává na kráse, získává totiž charakteristickou nazelenalou patinu. V běžných rodinných domech tuto vlastnost ale spíše nevyužijete, žádoucí je podobný estetický dojem hlavně na historicky cenných objektech. A dlužno ještě i upozornit, že měděné okapy jsou poměrně atraktivním artiklem pro zloděje.
Oblíbenou alternativou je naproti tomu titanzinkový plech. Udržovat se totiž nijak extrémně nemusí. Obdobně je na tom i plech nerezový. Kovové okapy patří k těm nejvíce poptávaným, protože se lesknou. Plast celá řada majitelů domů odmítá, protože se jim zkrátka nelíbí. A upravit plast do podoby kov imitující přirozeně zase navýší pořizovací cenu.