Když počasí způsobuje škody
I relativně nová střecha vyžaduje pravidelnou kontrolu a údržbu. Může se totiž snadno stát, že se některý z materiálů vlivem extrémního počasí poškodí. Největší škody bývají na střechách způsobeny horkým letním počasím či prudkými mrazy. Nesmíme však zapomenout ani na prudké deště, vichřice či krupobití. Souhrnně se jedná o faktory, které mohou kvalitu střechy narušit. Tím vznikají nejrůznější praskliny, netěsnosti apod. Některá poškození nemusejí být na střeše okamžitě viditelná, ale projeví se až za delší časové období. Je proto vhodné střechu pravidelně kontrolovat. Nejvíce škod, ve většině případů, odhalíme právě po zimě. Proto je nyní ideální čas pustit se do případných oprav.
S opravou se nevyplatí čekat
Pokud na střeše Vašeho domu zjistíte nějakou tu závadu, je vhodné začít ihned jednat. V tomto případě se rozhodně nevyplatí vyčkávat, zda se závada zhorší či zkoušet, zda je nutné ji opravovat nebo zda takto můžete fungovat dále. I drobná prasklina se můžete vlivem počasí po nějaké době rozšířit a napáchat větší škody, které mohou být mnohdy i velmi rozsáhlé. Ve chvíli, kdy se Vám například pod střechu dostane voda kvůli netěsnosti zjistíte, že oprava bude rázem mnohem náročnější, a to jak po stránce finanční, tak i po stránce pracovní. Je proto vhodné zabývat se i drobným poškozením. Opravit prasklinu či netěsnost za hodinu je přeci daleko snazší než opravovat polovinu střechy.
Jak utěsnit netěsnící spáry?
Možností oprav je hned několik. Záleží na tom, z jakého materiálu je střecha vytvořena a samozřejmě záleží i na Vašich finančních možnostech. V úvahu je nutné brát i konkrétní opravované místo. Existují i různá řešení, která nejsou dle odborníků zrovna ideální, ale jako provizorní a krátkodobé řešení mohou vhodně posloužit. Utěsnění netěsnících spár je žádoucí, jelikož netěsností dochází jednak k tepelným ztrát, dostává se nám pod střechu vlhkost, která se může vytvořit vhodné podmínky pro různé plísně a mikroby, ale vystavujeme se samozřejmě i riziku většího poškození například od vody. Mezi materiály, kterými můžeme netěsnící spáry utěsnit patří např.:
Montážní pěna
Zřejmě nejrychlejším a finančně nejlevnějším řešením je utěsnění netěsnících spár pomocí PUR pěny. Je však třeba myslet na to, že se jedná pouze o nouzové a krátkodobé řešení. Montážní pěny nedisponují ochranou proti UV záření a rychle se tak vlivem povětrnostních podmínek mohou poškodit. Pokud však výsledné dílo dále ošetříte a dotvoříte, mohlo by nějaký čas vydržet. Stavebníci by Vás ovšem za tento krok v žádném případě nepochválili. Pokud ale potřebujete spáry rychle utěsnit, ale nemáme dostatek financí na pořízení kvalitního a odolného materiálu, lze výše zmíněnou montážní pěnu samozřejmě využít.
Tekutá hydroizolační membrána
Tekutá hydroizolační membrána je určitý typ roztíratelné hmoty, která je určena pro trvalou hydroizolaci konkrétní plochy, v tomto případě k izolaci netěsnících spár. Vyrábí ji řada nejrůznějších značek a různém množství. Tuto hydroizolaci je možné použít jak přímo na střechu, tak i v interiéru. Po vytvrzení je velmi pružná a odolná.
Střešní bitumelový tmel
Jedná se o velmi účinnou hmotu, která je vytvořena tak, aby byla vhodná pro použití na střechách. Lze ji nanášet na suchý i mokrý povrch. Střešní bitumelový tmel je dobře přilnavý a lze ho použít k nejrůznějším opravám na řadě materiálů. Velmi snadno se s ním pracuje. Po vytvrzení je tento tmel pružný a odolný.
Střešní silikon
Střešní silikon patří k velmi oblíbených prostředkům pro opravu nejrůznějších netěsností a spár. Není se čemu divit. Jeho pořízení není finančně náročné, lze ho použít prakticky kdekoliv a disponuje zajímavými vlastnostmi. Je odolný proti UV záření, minimálně se smršťuje a zajistí perfektní hydroizolační ochranu.
Těsnící pásky
K utěsnění různých spár a škvír je možné využít rovněž těsnící pásky, které se dají sehnat snad v každém hobby marketu. Jsou celkem levné a poskytují kvalitní ochranu proti nežádoucí vlhkosti a nepříznivým povětrnostním podmínkám. Jsou dostání v různých velikostech a jejich použití je opravdu snadné. Páska se umístí přímo do dané spáry, kde se rozpíná. Překvapí především svými dobrými izolačními vlastnostmi.
Nevíte si rady? Poraďte se...
Oprava netěsnostní může být i celkem záludnou činností. Pokud si nejste jisti, jaký konkrétní materiál zvolit či jak přesně dané místo opravovat, je vždy vhodné se poradit s nějakým odborníkem. S výběrem vhodných a kvalitních materiálů Vám dovedou poradit i pracovníci Vámi vybraného obchodu.