Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Čím provizorně zakrýt střechu?

  

Ten, kdo staví dům, se může setkat s mnoha úskalími a obtížemi. Jedním z nich může být i nutnost provizorně zakrýt střechu. V ideálním případě stavební firma a její pokrývači vše zvládnou a zakrývat se střecha nemusí. Často nás však překvapí počasí a provizorní zakrytí střechy začne být jedinou volbou, jak ochránit stavbu před přílišnou vlhkostí, jejíž vysoušení bude stát nejen prostředky, ale celou stavbu obrovsky zdrží. Pojďme se tak podívat na možnosti i úskalí, která nás při dočasném zakrytí střechy mohou čekat.

Kdy střechu zakrývat?

Střechu je nutné provizorně zakrýt hned v několika případech:

  • po živelné katastrofě - vichřice, krupobití nebo pád stromu může střechu nad již hotovým domem velmi poškodit. V tuto chvíli je vysoce žádoucí provizorně zakrýt střechu tak, aby nedocházelo k zatečení do útrob domu a poničení interiéru. Déšť je v těchto případech naším velkým nepřítelem.
  • při samotné stavbě domu - provizorní zakrytí střechy může být nutností i v případě stavby nového domu a to, když víme, že dojde k časové prodlevě mezi realizaci krovů a samotnou finální pokrývkou střechy. 

Možnosti provizorního zakrytí střechy

Způsobů, jak provizorně zakrýt střechu je hned několik. U novostaveb je možné využít tzv. podstřešní fólie, která obsahuje hydroizolační vrstvu. V případě živelných katastrof i novostaveb jsou běžnější plachty nebo provizorní střechy umístěné nad stavbou. 

Plachty

Začneme tím nejrychlejším způsobem provizorního zakrytí střechy, kterým je plachta. Využívá se jí nejen na novostavbách, ale i po živelných katastrofách, protože jde o relativně snadný a levný způsob, jak ochránit  rozkrytou střechu. Nejčastěji se využívají obyčejné "igelitové plachty, u nichž je rozhodující tloušťka. Ta musí být dostatečná, tak aby při prvním větříku nedošlo k jejímu protrhnutí, popř. úplnému roztrhání. Druhým úskalím použití plachty může být její uchycení. Na tom je třeba si dát záležet. Není totiž příliš praktické, když dojde k odfouknutí plachty z důvodu špatného přichycení. 

Provizorní střecha nad stavbou

Velmi efektivním a účinným způsobem ochrany stavby je zakrytí pomocí provizorní střechy nad stavbou. Jde o dražší způsob, který v sobě zahrnuje spoustu materiálu, který po realizaci vlastní střechy bude mít minimální využití. Na druhou stranu jde o způsob provizorního zakrytí střechy, který precizně zabrání průniku vody a s ní spojené vlhkosti do stavby, což nám může ušetřit čas i prostředky. I proto tento způsob nezavrhujeme. 

Realizace doplňkové hydroizolační vrstvy

Pro dočasné zakrytí střechy lze využít i tzv. DHV (doplňkovou hydroizolační vrstvu). Ve své podstatě jde o určité fólie, které zabraňují dešťové vodě a vlhkosti pronikat do útrob domu. Jejich nevýhodou je, že ne všechny splňují tento parametr dokonale, což může vést k potřebě jejich doplnění plachtou. Druhým úskalím může být jejich instalace, kterou doporučujeme neprovádět svépomocí, protože není úplně snadná. Pomoc odborné firmy je tak na místě a je jasné, že to nebude úplně zadarmo. 

Na závěr

Ideální je se provizornímu zakrytí střechy vyhnout. Pokud však nemáte jinou možnost, pak doporučujeme využít plachty, jejichž tloušťka bude dostatečná a poradíte si i s jejich uchycením tak, aby neulétly. Pokud máte prostředků více, pak se nabízí i provizorní střecha nad stavbou, která určitě neulétne a zajistí váš domek precizně proti zatečení. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.57/5 (7 hlasů)